Dětská nevěsta

Dětská nevěsta

Podtitul: Vzepřela jsem se krutým tradicím

Originální název: Moi Nojoud, 10 ans, divorcée

Alpress - 2014
ISBN: 978-80-7466-410-6

Alpress (2014) 978-80-7466-410-6 154
Alpress (2009) 978-80-7362-755-3 152

Jen co bylo Nodžud deset let, otec ji proti její vůli provdal, aby nemusel živit tolik krků. Se svým mužem a jeho matkou pak prožívala peklo, znásilňování a bití. Nodžud neznala nic než dřinu a ústrky. Když ji jednou poslali pro chleba, pevně se rozhodla, že se domů už nevrátí. (Založil/a: Clareee)

Ali Nojoud Ali Nojoud
*??.??.1998

Delphine Minoui Delphine Minoui
*??.??.1974

Introvert
  18. 2. 2014, 8:05
Příběh je sepsán podle skutečné události. Je to smutné a tragické. Desetileté děti si mají hrát s panenkami a učit se, ne se stávat majetkem dospělých mužů... Odvaha té malé dívenky je opravdu obdivuhodná.
Ducii
  6. 11. 2014, 21:04
Příběhy dle skutečné události mají jednu velkou nevýhodu - vždy záleží na literárním talentu vypravěče. Autorka této knihy ovšem v tomto umu příliš nevyniká. Nečte se to jedním dechem, jak by se dobře podaný stejný příběh číst mohl a měl. Vlastně jsem si celou dobu říkala, že něco tak okleštěného o příběh, kde vlastně jdeme jen po faktech, nemá smysl vydávat jako knihu. Chybí tomu omáčka. Ano, osud Nodžud je zajímavý, měl by se šířit dál do světa, ale bohatě by stačil článek.. a nebo bych si to dokázala představit jako kapitolu knihy, kde by bylo více příběhů dětských nevěst.. obecně něco o problematice atd.. takhle to ale dost postrádalo smysl.. hned v úvodu byl prozrazen závěr a vlastně to byla celkem nuda...zpracování tedy tragické, ale je to něco co by měl každý vědět, že se děje a že jsou tací, kteří s tím bojují... A odvaha té malé pramení podle mne jen z toho, že je tak malá- dítě, že si neuvědomovala, co dělá, nechápala, co to způsobí své rodině..
Je škoda, že na obálce není Nodžud jako třeba ve francouzské verzi.
Tojaheva
  12. 5. 2015, 10:39
I když už jsem takových příběhu slyšela nebo se s podobnými setkala víckrát, nikdy mě nepřestane udivovat, že je to opravdu skutečnost, a něco takovýho se na světě děje. Jsem ráda, že aspoň některé příběhy mají šťastný konec.