Originální název: In Cold Blood

ISBN: 978-80-242-2646-0

Knižní klub (2010) 978-80-242-2646-0 394
Odeon (1989)
Odeon (1968)

Dnes již klasická kniha Chladnokrevně (1965) vypráví reportážním stylem o bestiálním zločinu, který v roce 1959 otřásl Spojenými státy a k němuž došlo v zapadlé vesnici v Kansasu: dvojice mužů, kteří se dostali na šikmou plochu, tehdy povraždila čtyři členy farmářské rodiny. Autor analyzuje jejich motivy, sleduje průběh vraždy i následné detektivní pátrání a tento děsivý příběh přivádí až na samý závěr, když rekonstruuje potrestání zločinců smrtí. Capotův „román ze skutečnosti“ se stal inspirací řady dalších literárních děl usilujících o věrné zachycení problémů a paradoxů moderního světa. (Založil/a: MrVogler)

vladislaus
  22. 4. 2014, 18:26
Capote je údajně zakladatel žánru literatury faktu. Tento žánr je můj oblíbený, a přečetl jsem z něho spousty. Capotova kniha mne ale moc nezaujala, čekal jsem od ní víc.
Ghoulman
  24. 4. 2016, 12:28
Jestliže Dostojevskij ve Zločinu a trestu reflektoval dobový příklon k racionalismu, který ovšem tvrdě naráží na svědomí, Capote je mnohem skeptičtější. Hlavní „hrdinové“ Chladnokrevně už totiž žádné zachytitelné výčitky nemají. Jsou v podstatě prázdnými schránkami, jež dělají věci bez dobra či smyslu. Detektivka se v tomto světle mění na opravdu velmi ostrou kritiku mladší generace. O tom, zda je však tato kritika adekvátní by se jistě dalo dlouze diskutovat.
janeicka
  30. 12. 2013, 12:05
Jen málo knih se zabývá pohnutkami zločinců, na co tak asi mysleli a proč zločin spáchali, proto je Chladnokrevně unikátní. Bylo zajímavé (rozhodně nesympatizuji s vrahy) číst o životě Perryho a Dicka, jaké bylo jejich dětství a kdo je později formoval. Jinak mi celý zločin přišel značně nesmyslný, ale bohužel se vraždilo a bude vraždit i pro mnohem méně...
Nestea
  18. 2. 2012, 21:41
hrůzné, že se něco takového stalo ve skutečnosti. Capote skvěle zmapoval tento zločin i z pohledu vrahů což dává knize na důležitosti.
antoniana
  16. 12. 2014, 9:07
Skvělá kniha. Podle počtu stran jsem si myslela, že dříve či později se autor vyčerpá a nebude mít o čem psát, mýlila jsem se. Capote dokázal skvěle vykreslit všechny charaktery, včetně Dicka a Perryho. Musím říct, že jsem je doopravdy nesnášela, všechny ty jejich kecy, výmluvy a žádné výčitky. Hodně mě na začátku zasáhlo vyprávění posledního dne rodiny Clutterových.
Terůů
  3. 2. 2013, 16:49
Zajímavý námět na knihu. Samozřejmě je hrozivé, že se něco takového opravdu stalo, ale dnes se dějí mnohem horší věci. V Capotově románu byli hlavní "hrdinové" alespoň řádně potrestáni. Trošku mě zarazilo, za jakých okolností byla snad všemi milovaná rodinka zavražděna. Ale moc se mi líbilo vypravování jak Dicka, tak hlavně Perryho..to však neznamená, že s nimi sympatizuji :)
aubergine
  8. 11. 2014, 13:57
Nejprve jsem četla Snídani u Tiffanyho, potom některé Trumanovy povídky a teď jsem se dostala k Chladnokrevně. Jeho literární styl se mi moc líbí, ale možná trochu víc u povídek. Je pravda, že v této knize je zvlášť konec trochu zdlouhavý, na druhou stranu se mi ze čtenářského hlediska líbil začátek (jak popisuje poslední den zavražděné rodiny).
Palahniuk
  6. 8. 2013, 15:09
Pro mě je Truman Capote nejlepší spisovatel, kterého znám. Jeho talent vyprávět příběh je neuvěřitelný. Chladnokrevně byla první věc, kterou jsem od něj četla a ještě mnoho mnoho týdnů po dočtení jsem na knihu nemohla přestat myslet. Velice zajímavé je pozadí celé události i skutečnost, jak Capoteho život tahle kniha změnila.
skranak
  3. 9. 2013, 21:56
Není to špatná kniha, ale podle mě moc zdlouhavá. Čekala jsem od této knihy víc.Snad jiná kniha od tohoto autora mě zaujme více.
daisy miller
  12. 10. 2011, 22:00
Chladnokrevně je vydařený pokus o zmapování nemilosrdného zločinu a to nejen z pohledu obětí či společnosti, ale také z pohledu vrahů, což dodává knize zdání sociologické či psychologické studie. Na druhou stranu se ale Capote svým stylem stále držel románové formy, čímž činí knihu jedinečnou ve svém obsahu i formě.
Kamelka
  19. 12. 2010, 22:38
Chladná a sveřepá a realistická výpověď, jež nás nutí se zamyslet nad tím je-li skutečné měřítko dobra a zla úvážené a správné. A Truman Capote v roli zakladatele literatury faktu.
TOMICOLA
  22. 12. 2012, 18:33
Část knihy kdy autor popisuje (skrze Perryho) samotnou vraždu je šokující, mrazivá a excelentní! Celá kniha, hlavně úvod, na mě působí nenuceným dojmem. Možná jsem spíše čekal, že Truman zaznamená více svých vlastních pocitů (byl jsem naočkovaný z filmu Capote), ale i tak patří Chladnokrevně mezi mé oblíbené knihy.