Jiné hlasy, jiné pokoje

Originální název: Other Voices, Other Rooms

Odeon - 1988
ISBN: 80-207-1085-X

Odeon (1988) 80-207-1085-X 247

V autorské předmluvě k vydání z r. 1968 Capote o svém příběhu napsal, že má v sobě "jistou mučivou a úpěnlivou naléhavost, jakou má poselství ztroskotaného námořníka vložené do láhve a hozené do moře". Cesta třináctiletého Joela Knoxe za tatínkem, která se mění v cestu do hlubin jeho tápajícího srdce, je lyrickým příběhem o lidské osamělosti a hledání lásky. V pohádkově viděném světě amerického Jihu, zaplněném přízračnými vidinami a fantastickými sny, žijí osobité postavy, které mají jedno společné: potíže s nalezením životního přítele. (Založil/a: MrVogler)

Anael
  31. 8. 2012, 16:10
Zvláštní kniha, která mě nutila číst dál, i když mě zároveň unavovala. Po přečtení jsem na ni dlouho myslela, ale dnes už v mé paměti moc nezůstala.
domingo
  6. 3. 2010, 15:26
Nejméně nápadná, ale přitom nejlepší Capoteho próza - stojí na otřepaném hybridu road movie a příběhu o hrdinovi, který se oprošťuje od minulosti, ale do tohoto schématu přináší nezvykle barvitou škálu charakterů; v tom je její největší síla. Capoteho postavy, a to i ty nejbezvýznamnější, jsou natolik plastické, uvěřitelné a reálné, že to z jeho oficiální prvotiny (ještě starší Letní plavba vyšla až posmrtně) dělá jakýsi kaleidoskop charakterů, mezi nimiž ani trochu slabší narativní linie nepůsobí jako rušivý element. A symbolický závěr, jako vystřižený z povídek E.A.Poe, je jedním z nejoriginálnějších a nejlepších zakončení, jaké jsem u takhle mladého autora kdy četl. (4,5/5, z úcty k autorovi zaokrouhleno nahoru)
Palahniuk
  29. 4. 2015, 11:01
Truman umí navodit atmosféru jako nikdo. Hlavně teda tu jižanskou. Patří do stejné skupiny borců jako Harper Lee nebo W. Faulkner, kteří dokáží každou jižanskou dušičku přenést na papír a vykreslit ji naprosto výborným způsobem. Jiné hlasy, jiné pokoje jsou magické. Capote někde řekl, že když si to pak s odstupem četl, žasnul kolik je tam symbolismu. Kniha se táhne, je to náladovka, ale úžasná!
Esky Mo
  1. 6. 2016, 15:13
Truman je bizardní postavička, ale psalo mu to parádně. Při četbě jeho mistrovských děl povlává v mysli záclona v otevřeném kuchyňském okně za letního dopoledne:)