Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Letní plavba

77%
4 32
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Letní plavba
Autor:
Originální název: Summer Crossing

Nejnovější vydání:
Odeon - 2006
ISBN: 80-207-1223-2
Počet stránek: 109
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 4x v oblíbených
v přečtených 52x v přečtených
v knihovně 12x v knihovně
k přečtení 7x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Odeon (2006) 80-207-1223-2 109

Truman Capote: Letní plavba V r. 1966 Capote po úspěchu bestselleru Chladnokrevně opustil skrovný brooklynský příbytek a zanechal tam krabici svých písemností. Ta se r. 2004 objevila na aukci v Sotheby's. Obsahovala také 4 sešity s rukopisem Letní plavby, na níž začal pracovat r. 1943. Letní plavba, román o lásce a vzpurném mládí, je zasazen do New Yorku po 2. světové válce. Líčí osudy mladé příslušnice horních deseti tisíc Grady McNeilové, která v létě osamí v apartmá na Páté avenui. Dívka vášnivě rozdmýchá svůj tajný poměr s židovským válečným veteránem. Letní románek přerůstá v cosi vážnějšího, morálně dvojznačného, a Grady musí učinit závažná rozhodnutí... Jde o vyzrálý, sebevědomý román. Proměny výrazu, nemilosrdná ironie a vhled do rafinovanosti rozdílů mezi společenskými vrstvami odkazují na Capoteho budoucí triumfy - především na novelu Snídaně u Tiffanyho. Kniha je v každém slova smyslu znovunalezený poklad. Truman Capote (1924-1984) získal věhlas už svou prvotinou Jiné hlasy, jiné pokoje, celosvětově se proslavil románem Chladnokrevně. (Založil/a: MrVogler)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

domingo
80% 80% 80% 80% 80%
  6. 3. 2010, 15:29
Capote svoji první prózu napsal, když mu ještě nebylo ani 20; je to variace na klasické "American Dream" téma a kupodivu je lepší, než pozdější bestseller Snídaně u Tiffanyho. Capote už v takto útlém věku ukázal dvě svoje největší přednosti: zvládá vykreslit postavy tak, že si na ně získáte (ať už jakýkoliv) názor, a umí napsat nečekaný, jednoduchý a přitom strhující závěr. Stylistická neučesanost, pramenící z nedostatku literárních zkušeností, je tak společně s určitou naivitou příběhu (která ale do celkové atmosféry knihy celkem zapadá) jedinou kaňkou na kráse Letní plavby; kaňkou, která ale způsobuje, že novelka působí poněkud amatérským dojmem. Nicméně je to slibné, upřímné a opravdu čtivé. (4/5)
G8
80% 80% 80% 80% 80%
  3. 6. 2013, 15:54
Vzhledem k rozsahu knihy rozhodně velmi působivé dílo, navazující stylem i tematickým zaměřením na autory 1. poloviny 20. století. Nebýt mírně hektického a nepříliš učesaného závěru, šel bych i na 5*.