Originální název: Breakfast at Tiffany's

Odeon (2009) 978-80-207-1294-3 94
Euromedia Group (2005) 80-86938-07-7 92
Argo (1994) 80-85794-09-8 85
Československý spisovatel (1969) 105

Capotova novela Snídaně u Tiffanyho je sice prózou nepříliš rozsáhlou, svým významem se však řadí k základním dílům moderní americké literatury. V jistém smyslu může být její skromný objem známkou kvality; je to právě omezená plocha krátkého literárního útvaru, co se stává prubířským kamenem spisovatelova talentu a dovedností - schopnosti rychlé a výstižné charakteristiky, psychologické kresby, smyslu pro dějový spádHlavní hrdinka knihy, Holly Golightlyová, je dívka lehčích mravů, která má za sebou tvrdé dětství a chce za každou cenu dosáhnout úspěchu. Protože to neumí jinak, používá k tomu svého osobního kouzla a slabůstek starších bohatých pánů. V koutku srdce však touží po klidném a spořádaném životě, který jí symbolizuje nábytek z obchodního domu Tiffany. Ačkoliv byla v době vydání knihy televize teprve v počátcích, Capotovi se přesně podařilo vystihnout nastupující životní styl určovaný reklamou. Snídaně u Tiffanyho se tak stala barvitým obrazem amerického snu zasazeného do ulic kouzelného a jedinečného města - New Yorku. (Založil/a: MrVogler)

Introvert
  8. 2. 2014, 10:53
Já nějak nevím... Asi nejsem na tuto knihu vyladěná. Neoslovila mě; myslím, že kdybych ji nečetla, nestalo by se vůbec nic. Zkusím se k ní vrátit později, uvidíme.
Ghoulman
  9. 10. 2016, 11:26
Když si z velice krátké a zároveň velmi slavné novely nepamatujete zhola, ale opravdu zhola nic (včetně jmen postav, atd.), je prostě něco špatně. Moje první setkání s Capotem nebylo tudíž z těch nejvřelejších a rozhodně by se nedalo (v literárním slova smyslu) označit za lásku na první pohled.

PS: Chladnokrevně se mi sice líbilo o něco více, ale co se tohoto autora týče, zůstávám stále „nezasáhnut“.
janeicka
  2. 1. 2014, 23:59
Krátká novela, u které souhlasím se zdejšími tříhvězdičkovými komentáři - je čtivá, dojem určitě nějaký zanechá, ale jinak tak trochu nevýrazná bez psychologie postav, už jsem četla daleko lepší novely. Jediným plusem bylo, že i když jsem neviděla filmové zpracování, Holly jsem si představovala jen jako Audrey :-)
Rames
  24. 1. 2014, 18:55
Knížečka silně připomíná Fitzgeraldův román, Velký Gatsby , nejenom obsahem ale i stylem vyprávění třetí osobou.
Musím přiznat že tentokrát je film lepší než kniha, hlavně díky nepřekonatelně dekorativní Audrey Hepburn.
Abigor
  6. 6. 2014, 10:22
Myslím, že víc, než dobrý. Připomínalo mi to trochu Sophiinu volbu bez všech těch negativních stránek! Dá se to přečíst do tří hodin, vtáhne tě to, nevíš ani jak. Příběh je super. První setkání s Trumanem a rozhodně ne poslední!
Bloodym
  16. 12. 2013, 16:18
Film se mi líbil asi o maličko víc, ale to může být hlavní představitelkou, která je naprosto úžasná. Kniha je taky dobrá, bavila mě,i když preferuji poněkud delší knížky, které mi vydrží aspoň celý večer.
Čtec
  28. 2. 2016, 20:33
No, nějak jsem čekal víc... Ten příběh by docela dobře zapadl do nějaké jihoamerické telenovely. Jakési literární kvality by se našly, ale ne zase takové, aby splnily moji představu o próze, jež se - dle textu na obalu - "řadí k základním dílům moderní americké literatury". No téda, chudáci Američani, chtělo by se říci... Osobně si myslím, že tuto "klasiku" stvořilo až filmové zpracování s okouzlující Audrey Hepburnovou. A jen tak mimochodem, ty dva Oscary, které film získal, byly ... za hudbu :-)

Ten film ovšem, to je jiná třída. Mimo jiné, díky Audrey, vytvořil styl "chic" ženy šedesátých let. Polovina z nich (včetně třeba mé tchýně - viděl jsem fotky) se snažila - klobouky, brýlemi, pózami - alespoň se Audrey přiblížit (a ne všem se to dařilo...) :-)

Čili ano, Snídaně u Tiffanyho je významná záležitost, ovšem jako film. Ne tak úplně kniha. Ta měla kliku, že byla vzápětí skvělým způsobem zfilmována.
ondrasek
  19. 2. 2015, 21:41
Jak tak koukám na to pestré a rozporuplné hodnocení místních uživatelů, klidně bych se pod každý komentář podepsal, protože stejně tak rozporuplně se cítím já po přečtení této knihy.
První půlka knihy mi přišla nudná, nezajímavá a kdyby kniha nebyla tak krátká, určitě bych ji odložil. Ale řekl jsem si: to už dáš!
A pak se mi hlavní postava Holly dostala pod kůži a já v této novele začal odhalovat poselství, vyšší pravdy a smysl života :-).
Ale teď s klidnou hlavou si říkám: to byla ale pí....na! :-)

"Já samozřejmě vůbec nic nemám proti rajdám, leda tohle: některé možná mají poctivou držku, ale žádná nemá poctivé srdce. Ženská přece nemůže klofnout chlapa a inkasovat jeho šeky a přitom aspoň nezkusit, aby si namluvila, že ho má ráda.
Ramirez85
  6. 1. 2014, 14:53
Velice chytře napsaná povídka o konzumní společnosti a povrchnosti, Capote tyto lidi nijak zvlášť nekritizuje, spíš předhazuje svůj pohled, ze kterého si každý vezme to své. Holly totiž není prvoplánově plochá a jednoduchá postava, naopak a právě vykreslení jejího charakteru je asi největší devízou Breakfast at Tiffany's. Knížku hlavně nesrovnávat s filmem, který se této předlohy drží až překvapivě volně.
domingo
  6. 3. 2010, 15:22
No, takhle: špatné to není, to vůbec ne. Dokonce bych se nebál označit to jako "dobré", pokud se pohybujeme na školní stupnici, tedy za tři.
Příběh ve Snídani u Tiffanyho je totiž neuvěřitelně atraktivní. Životní dráha Holly Golightly je vymyšlená skvěle, jenže Capote jako by ve svém ponoření do fascinace její (fiktivní) osobou pozapomněl na základní psychologické profily postav; výsledkem je novelka, kterou zhltnete za hodinku, protože se čte jako životopis, takové to čtení do letadla na krátké trasy. A to je škoda, protože Capote ve svých prvních dvou románech ukázal, že je spisovatelem talentovaným, s výbornou obrazotvorností a symbolikou. Snídaně u Tiffanyho však působí ploše, odosobněně, jako nějaká alternativní forma milostného dopisu určeného fascinující dívce, která nikdy skutečně neexistovala.
Nicméně jako reflexe na téma "American Dream" slušné. (3/5)
antoniana
  25. 9. 2014, 22:32
Musím se přiznat, že jsem byla ovlivněna filmem, který však nemá s knihou mnoho společného. Kniha byla průměrná, taková milá jednorázovka. Líbil se mi zemitý charakter Holly a její dlouhé monology, trochu mi připoměla někoho, koho jsem kdysi znala.
Ronnie
  9. 4. 2016, 22:15
Trochu mě překvapilo, kolik je na Snídani u Tiffanyho negativních hodnocení. Je pravda, že jsem také čekala něco trošku jiného, ve výsledku se mi ale příběh líbil. :)
Bylo to první dílo, které jsem od Trumana Capota přečetla, už se těším na další. ;)
chrispe
  6. 1. 2013, 21:55
Hledala jsem v tom film a nenašla... takže pro mě dva různé pohledy na jeden příběh. Líbilo se mi to, mám ráda takové "jednohubky".
Claire27
  23. 3. 2016, 15:30
Film se nedá s knihou srovnávat, protože je bezchybný a daleko lépe napsaný než samotná kniha. Ale přesto mi Snídaně u Tiffanyho zpříjemnila jedno jarní odpoledne a 4 hvězdy si určitě zaslouží.
Veronika
  22. 2. 2014, 23:59
DOMINGO mi zobral slová z klávesnice. A tá štvrtá hviezda je za pôvabnú Audrey vo filmovej verzii :).
knihomotýl
  11. 7. 2015, 3:20
Krátká nenápadná novelka, která mě naprosto ničím nezaujala. Chybí jí šarm a jiskra, které zato filmová adaptace nepostrádá. Jednotlivé epizodky nejsou dále rozvedeny, což mě tedy mírně zklamalo. Až se mi zdá, že ve filmu jsem vše pochopila snáz než v knize. Snad má do určité míry analyzovat charaktery lidí v té době v Americe. Jedno ale vím jistě: Kdybych byla režisérem, tuhle knihu bych si jako předlohu pro svůj film nevybrala. Že se to panu B. Edwardsovi tak podařilo považuji za zázrak a tímto se jemu (a AH) hluboce klaním.
Radka Pařízková
  29. 12. 2015, 11:50
Sice je škoda, že jsem nejdřív viděla film, ale tady u té knihy to nijak neuškodí. Ba naopak, kdybych neviděla film, asi bych tu knihu nedokázala dočíst. Je moc pěkná, hezký příběh, ale některé pasáže byly úplně zbytečné až nudné a ničící celý celkový dojem. Ano tu knihu mám ráda, ale dala by se ještě poupravit.
Karliiina
  22. 9. 2014, 17:22
Tohle ne. Přečetla jsem ji za den a pořád jsem čekala na něco velkého, takže jsem večer byla hodně zklamána, že to bylo doslova o ničem.
Irene
  16. 8. 2011, 12:18
Knížce dávám 100%. Možná jsem ji jen četla ve správný čas a ve správném věku (21), ale Holly se mi zapsala do paměti. Styl jejího života mě v tu chvíli přišel prostě báječný. :-) Teď mi už tak bezva nepřijde, ale příběh ano. Ovšem film, ten je mimo stupnici hodnocení, jak je dobrý.
ideal_alien
  19. 12. 2015, 19:26
Viděla jsem film, tak doufám, že mě kniha nadchne stejně. Doufám, že v ní najdu něco, co mě posune dál, protože vypadá naprosto skvěle.
Taylor
  8. 2. 2015, 18:16
Můj první Capote a musím říct, že to byla dobra volba. Kratší novela, která se dá přečíst raz dva. Nezabere víc jak 2-3 hodiny. Dej je svižný a příběh mi sedl. Já osobně sem dostal pro co sem si přišel, takže naprosta spokojenost.
Les_pulpinos
  7. 10. 2014, 23:06
Zpočátku hezky psaný banální až nudný příběh o jisté paní Holly G. (to už tady bylo!), která i přes svůj svérázně okázalý životní styl touží po opravdovém domově (se svým slaboduchým bratrem Fredem), který si spojuje s hezkými věcmi od Tiffanyho. Děj ale v závěru vygradoval alespoň pro mě do takových rozměrů (dokonce to člověka přinutilo se i zamyslet nad několika otázkami), že jsem nakonec vylepšila hodnocení celé slavné novely.
Venovanokniham
  20. 10. 2016, 16:26
Tady jde o americký sen jedné mladé dívky z venkova. Holly je taková prostoduchá volnomyšlenkářka, trochu výstřední, dneska by se řeklo asi prdlá. Ale tak hezky prdlá. Roztomile. Ve své jednoduchosti vypadá naprosto nevinně...V Hollywoodu se jako herečka neuplatnila, proto přesídlila do New Yorku, kde využívá svých půvabů a nechává se vydržovat hned několika obdivovateli s tím, že čeká na co nejvhodnějšího kandidáta pro sňatek. (Nejlépe s mírama 90-60-40....90 let, 60 milionů, čtyřicítky horečky)
Lucielle
  25. 9. 2016, 23:12
Ja nevim no :-) Asi to taky uplne neni me gusto. Styl psani mi vyhovoval, ale chvilema jsem si rikala, proc to vlastne ctu a pak treba zase "hmm dobry", no a tak porad dokola. Nicmene jsem rada ze jsem ji docetla, ale vracet se k ni uz urcite nebudu.
daisy miller
  12. 10. 2011, 21:52
Kniha byla naprosto úžasná. Musím přiznat, že jsem se velice těšila na to, až uvidím film, a přesttože smekám před hereckým uměním Audrey Hepburnové, film celkově na mě příliš nezapůsobil...hlavně ten konec byl zklamáním. Kniha je prostě kniha:-)
Blake
  24. 6. 2015, 19:58
Útlá klasická knížečka na cestu jako stvořená. Dobře napsaná, ale osobně si raději znovu a znovu pustím film. Nejspíše za to může Audrey, jak už zmínil Rames.
krabby
  23. 4. 2013, 13:18
Výborně napsáno, neskutečně čtivá záležitost. Máte pocit, že se jedná o jednu větu roztaženou na 100 stránek. Byl by zde potenciál i na zpracování formou románu. Ale možná spočívá kouzlo právě v této kratší formě.
Kadibut
  16. 9. 2012, 22:45
Kniha je zajímavá tím, že asi jako jedna z prvních popsala konzumní život a životní styl řady dnešních slečen. Je krátká a dobře se čte, ale celkový dojem je takový nevýrazný, nezanechala ve mě žádný hlubší dojem...
Emma06
  28. 1. 2012, 20:25
Pro mě taková jednoduchá kniha, žádný převratný děj, ale dobře čtivá. Výborné čtění pro relaxaxi, kdy si chce člověk odpočinout od složitých dějů se spoustou zápletek.
Shamus
  29. 3. 2011, 18:43
Kratičká novela Trumana Capota se mi líbila především pro velmi obrazné vykreslení charakteru hlavní hrdinky Holly Golightlyové. Velice mě pobavila její bezprostřednost, naivita, ztřeštěnost, touha a nerozhodnost. I další postavy byly vystihnuty výtečně (např. Mag). Některé situace byly velmi zábavné, především část se splašeným koňem.
Monilla
  25. 1. 2015, 11:23
Mám hodně rozporuplné pocity. Kvůli filmu (který mě ve výsledku bavil opravdu jen kvůli Audrey), kolem kterého je stále nějaký rozruch, jsem čekala něco většího. Ale i tak jsem ráda, že jsem knihu přečetla. Holly jako postava je něco přesně pro mě a velmi mi sedla a pobavila mě. Nicméně mám dojem, že další knihy autora pro mě asi nebudou to pravé ořechové. Uvidíme. Možná mu dám další pokus, až nebudu mít co číst... ;)
okapp
  25. 3. 2014, 8:42
Jedna z těch knih, která dnes trpí tím, že charakter hlavní hrdinky byl od té doby mnohokrát vytěžen a nemůže již působit tak, jako při vzniku díla. Pěkné, čtivé, ale pro mne nic víc.
tyna24
  5. 6. 2012, 10:33
Kniha myslím docela průměrná, nicméně excelentně zfilmováno. Audrey Hepburn je naprosto okouzlující a samozřejmě, abychom zůstali u Hollywoodských happyendů, tak film končí jinak, než kniha.
Gethie
  13. 9. 2011, 10:46
Ve vykreslení nového konzumního stylu života se tato kniha stala předskokanem mnoha současným autorům, kteří kritizují étos nekonečných horizontů a upnutí na současnost.