Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Dopis Alexandrovi

91%
5 7
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Dopis Alexandrovi Originální název: Dopis Alexandrovi

Nejnovější vydání:
Barrister & Principal - 2010
ISBN: 978-80-87029-93-0
Počet stránek: 232
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 1x v oblíbených
v přečtených 9x v přečtených
v knihovně 6x v knihovně
k přečtení 12x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Barrister & Principal (2010) 978-80-87029-93-0 232

Napínavý příběh židovské dívky z Brna, které prozíraví rodiče zachrání život tím, že ji samotnou odešlou z okupovaného Československa dnes již legendárním vlakem "zachránce židovských dětí" Nicholase Wintona. Osmiletá Renata je zařazena do posledního Wintonova transportu 68 dětí, který se ještě bezpečně dostává do Anglie, kde prožije sedm dlouhých let v hostitelské rodině. Po skončení války se vrací zpět do vlasti, ale po Únoru 1948 nastupují k moci komunisté…
Ačkoli se tyto příběhy skutečně staly, přečtete je jedním dechem jako napínavý román. Autorka žijící od roku 1968 ve Spojených státech je sepsala pro svého vnuka Alexandra, aby uchovala vzpomínku na jeho středoevropské předky a jejich osudy v pohnutém 20. století. Kniha měla ve Spojených státech velký úspěch a nyní se konečně dostává i k českému čtenáři. Nejde přitom o překlad anglického originálu, nýbrž o českou verzi z pera autorky.

Renata Laxová rozená Polgarová se narodila v Brně v roce 1931. V létě 1939 se s posledním transportem Nicholase Wintona, který zachraňoval židovské děti z Československa, dostala do Velké Británie, kde v hostitelské rodině prožila sedm let. Po návratu do Československa vystudovala lékařství a stala se pediatrem se specializací v lékařské genetice. V roce 1968 odešla s manželem, veterinárním lékařeam pocházejícím z židovské rodiny na východním Slovensku, a dvěma dcerami do emigrace, nejprve ve Velké Británii a poté v USA, kde se nadále věnovala vědě, výuce a péči o pacienty s dědičnými chorobami. Dr. Renata Laxová je profesorka a žije ve Wisconsinu v USA. (Založil/a: Andy)

(více)  

Štítky

více  
Renata Laxová Renata Laxová
*??.??.1931


KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

mosem
100% 100% 100% 100% 100%
  18. 12. 2011, 0:15
I když je tato kniha vzpomínkovým vyprávěním, dokáže dokáže čtenáře vtáhnout do svého děje více než mnohé beletristické dílo. Je zajímavým pohledem nejen na příběh jednoho z Wintonových dětí, ale také pohledem na život brněnské židovské komunity a další události z pohledu autorky.
Kniha je fascinující také svojí otevřeností, mnohé události líčí bez jakéhokoliv idealizování, přiznává rozporuplnosti vlastních pocitů, a také rozporuplnost postav které ve svém životě potkávala. Zcela objektivně charakterizuje jejich povahové rysy - kladné i záporné; zcela netendenčně se vyjadřuje také k životě v poválečném a poúnorovém Československu, kterému přes spoustu negativních vlastností přiznává i některé kladné, především v oblasti zdravotníctví, které je její vlastní profesní oblastí. Také její charakteristika vlastního rodinného života je zcela upřímná, a tato upřímnost dělá z knihy zcela mimořádné biografické dílo, které je zcela odlišné od tendečně oslavných biografických knih, které v současné době zaplňují knihkupectví v množství více než hojném.
seky
80% 80% 80% 80% 80%
  26. 8. 2015, 11:45
Knihu jsem přečetl v podstatě jedním dechem. Vzhledem k autorčině nesporné vzdělanosti je psána čtivě a vzhledem k tomu že jsem z Brna některé pasaže byly více než podnětné. V knížce je velmi hezky vylíčeno co je nejspíš hlavním posláním rodiny a to zajistit svým dětem co nejkvalitnější a nejdůstonější život a pokud to je možné přispět tak lidstvu a další generaci. Velmi pěkné čtení.