V lesích

Originální název: In the Woods

Argo - 2010
ISBN: 978-80-257-0297-0

Argo (2010) 978-80-257-0297-0 482

První kniha série Rob Ryan a Cassie Maddoxová.

Je vám dvanáct. Jsou letní prázdniny. Hrajete si v lesích s dvěma nejlepšími kamarády. Něco se stane. Něco strašného. A ty druhé dva už nikdy nikdo nespatří.
O dvacet let později pracuje Rob Ryan - ono dítě, které bylo nalezeno - jako kriminalista u dublinské policie. Změnil si jméno. O jeho minulosti nikdo neví. Jenže ani on netuší, co se onoho dne stalo.
Potom se na místě staré tragédie objevuje tělo malého děvčátka a Rob je do celé záhady vtažen nanovo. Každá stopa, na kterou s kolegyní Cassií narážejí, v sobě nese leccos zlověstného a pod povrchem zdánlivě normální rodiny oběti se skrývají vícero tajemství. Pátrání na vlastní pěst si vybírá daň na Robově zdravám rozumu a každá stopa míří neúprosně zpět... do lesů.

První román Tany Frenchové je skvěle zpracovaná psychologická detektivka, zkoumající temná zákoutí pod skořápkou obyčejného života. Strhující atmosférou a skvěle prokreslenými postavami vede čtenáře po neodolatelné cestě spletitými pavučinami zla a ještě dále - k nevysvětlitelnému. (Založil/a: icekafe)

Tana French Tana French
*01.01.1973

barbiegrrrl
  2. 10. 2013, 20:28
Hodně uživatelů tu píše, že je kniha pohltila hned na začátku, že začátek byl na celé knize nejlepší. To já ovšem říct nemůžu. Naopak mi trvalo docela dlouho, než jsem se začetla a navíc mi byla postava detektiva Ryana od začátku nesympatická.
SPOILER: Co se týče odhalení vraha, nepřipadalo mi tolik šokující, jak by asi mělo. A pokud jde o to rozuzlení staré záhady, sice mi stejně jako ostatním vadí, že na něj nedošlo, ale na druhou stranu je to mnohem pravděpodobnější závěr, než kdyby se to najednou zničehonic vyřešilo. Spíš mám nepříjemný pocit, že samotná záhada působí jen jako vábnička na čtenáře. Určitě to není špatná kniha, ale bohužel jsem od ní čekala víc. V mých očích je to pouhý průměr.
Fabienne
  29. 12. 2011, 13:53
Asi tak na pět minut, kdy jsem se snažil vespu nastarovat, jsem se do ní zamiloval. V té velikánské pláštěnce vypadala na osm, klidně by k ní sedly i gumáky s beruškami, a z té červené kapuce hleděly veliké hnědé oči, řasy osázené kapkami deště a tvářička kotěte.
Nejraději bych ji vytřel něžně do sucha před praskajícím krbem obrovským ručníkem. Jenže potom řekla: "Hele, pusť mě k tomu...musíš zmáčknout tady ten čudlík," a já zvedl obočí a odpověděl: "Čudlík? No jasně, ženský."
Okamžitě jsem toho zalitoval - vtipkování mi nikdy nešlo a, nikdy nevíte, mohla to být zakuklená zarytá feministka, která mi v dešti začne kázat a Amelii Earhartové. Ale Cassie na mě nevzrušeně pohlédla úkosem, sepjala ruce s mokrým plesknutím a hláskem Marylin Monroe zavzdychala: "Ach, vždycky jsem snila o tom, až pojede kolem rytíř v lesklé zbroji a mě, nebožátko, zachrání! Akorát že v tom snu to byl krasavec."
V tu chvíli jsem ji viděl jinak, jako když zatřepete kaleidoskopem. Přestal jsem se do ní zamilovávat a začal ji mít neskutečně rád. Podíval jsem se na její pláštěnku s kapucí a řekl: "Panebože, zabijou Kennyho."

Na literární debut tahle kniha není vůbec špatná. Ale čtenář si musí uvědomit, že se jedná o psychologickou krimi, takže příběh postrádá rychlé akční tempo thrillerů.
Ale i mně vadil ten nevyřešený motiv, který se táhne celým příběhem a čtenář logicky očekává jeho vysvětlení. To bylo trochu divné. A vztah Roba a Cassie ? No, není to přece lovestory, takže to jsem dokázala přijmout (ale vymyslela bych to jinak :-) ).
Nestea
  18. 2. 2012, 21:24
čtivá detektivka, která na začátku čtenáře nadchne a vtáhne do děje, nicméně pak se začnou objevovat nudné pasáže a to že se nedozvíme konec hlavní otázky celé knihy ubere knize na dojmu.
illy
  8. 3. 2012, 11:02
Docela dobrá detektivka, bohužel vyplněna množstvím zbytečné vaty. Na debut dobré a dám Frenchové šanci i s další knihou. Vadilo mi chování Ryana (neubránil jsem se pocitu že to opravdu psala žena (a feministky mě budou proklínat)) - opravdu někdy imbecil. Zároveň bych rád poděkoval zdejším hodnotícím - spoilerovat jak jedna z dějových linek dopadne (nebo nedopadne) se nedělá.
teola
  23. 8. 2011, 9:47
Napsáno velmi čtivě. Jen mě mrzelo, jak to nakonec dopadlo mezi Robem a Cassií. Byla to vážně škoda. Nejlepší je rozhodně začátek, poté se to mírně svažuje, ale i tak vážně skvělé.
Venceslao90
  30. 6. 2014, 15:25
Tana French mě opět nezklamala. Dlouho se mi do této knihy nechtělo, protože mi vadil avizovaný otevřený konec, ale nakonec zjišťuju, že tomu tak vůbec není. Hlavní vyšetřování je v knize normálně uzavřeno jako v každé jiné detektivce a rozuzlení mi přišlo velmi dobré. Neuzavření druhé dějové linky mi vůbec nevadilo, bral jsem jí jen jako takový zajímavý doplněk z minulosti. Koneckonců rozuzlení jsem ani nečekal. Jinak musím opět pochválit výborně vykreslenou psychologii postav, jako již tradičně. Během čtení mě snad více zajímal poměrně komplikovaný vztah mezi dvěma hlavními vyšetřovateli než samotné rozluštění vraždy, každopádně je mi celkem líto, jak to mezi těma dvěma dopadlo. Za mě plný počet a už se těším na další knížku od French.
Ruxandra
  29. 3. 2011, 10:07
Na začátku čtení nadšení a v závěru zklamání. Ne nad kvalitou knihy po literární stránce - té se nedá prakticky nic vytknout, ale nad *SPOILER* nevyřešením zdánlivé "hlavní" linky příběhu *KONEC SPOILERU*. I tak je to velmi kvalitní a čtivě zpracovaná kniha a stojí za pozornost.
MMacicekk
  5. 8. 2015, 17:29
Kniha mě pohltila hned od prvních stránek, skvěle vypracovaná psychologie postav, Casii jsem si hned oblíbila a ano, Rob se choval jak idiot. Rozuzlení mi přišlo věrohodné až mi po pravdě spadla brada, protože tohle jsem opravdu nečekala. Nakonec mi ani nevadilo, že nebylo vyřešeno úplně vše, ale jak píše barbiegrrrl, je to více pravděpodobné, než kdyby se to najednou vyřešilo.
Franny_Glass
  10. 9. 2012, 21:33
Velice příjemné překvapení. Líbila se mi ta vztahová stránka nebo jak to nazvat. Jak vedle hlavního příběhu popisuje ten hroznej stav, co všichni známe. Mezi mužem a ženou. Dobrý.
Další velký plus - líbilo se mi, jak na konci neodhalí vraha na jedný stránce, ale dá si hodně na čas s tím vysvětlit, proč to bylo zrovna takhle a takhle. Snad tím si mě tak získala. Moc jsem od této knížky nečekala a o to víc mě překvapila. Dobrá.
woolf
  5. 8. 2012, 17:25
Zacatek knihy dokaze krasne zaujmout. Autorka me zaujala svym humorem ktereho sice bylo poskromnu ale i tak dodal knize stavu. Zamrzela me hlucha mista a neuplne rozuzleni deje, i kdyz, i tak to v zivote nekdy chodi. Konec knihy mel uz dobry spad a nenechal vam docteni posldnich stran na pristi den.
Trina1
  19. 3. 2011, 21:02
Sice mě trošku, nepatrně, zklamal konec, protože jsem čekala na rozuzlení, avšak marně. Ale jinak knížka je velmi čtivá, fakt jsem ji četla jedním dechem.
twiGGy88
  29. 9. 2013, 21:07
Knihu jsem četla s napětím jak se vysvětlí onen Robův případ z dětství. Když jsem dočetla poslední stránku, byla jsem zklamaná a nechtělo se mi ani věřit, že se mi žádného vysvětlení nedostane. Nicméně stěžejní příběh měl spád, nechybělo napětí a odhalení vraha, potažmo iniciátora vraždy, mi vyrazilo dech. Robův příběh tam byl jaksi navíc, ale určitě ne zbytečně, autorka předhodila čtenáři "falešnou stopu" a asi každý mezi těmi dvěma případy hledal souvislosti. Líbí se mi autorčin styl psaní a jako oddychové čtení ji beru všema deseti.
misssicccka
  21. 11. 2010, 15:11
Dala bych 4 hvězdičky, ale je fakt, že chvílemi jsem se nudila - některé pasáže mi úplně neseděly. Na druhou stranu, je to debut a na debut je vážně dost slušné...:). Ze začátku jsem měla pocit, že se nezačtu, že mě to nestrhne, ale pak to nějak přišlo samo...pomalu a plíživě..
je to příběh o tom, jak se dá spoustu věcí pomrvit, včetně dlouhého a beznadějného vyšetřování vraždy, kde najednou svitne plamínek naděje a ten jedna chyba bezútěšně uhasí...
autorka po celých 480 stránek udržuje ve čtenáři naději, že to dopadne tak, jak má - skutečný zločinec (ne přímo vrah) si trest odpyká a vyřeší se i dvacet let stará záhada
najednou zjistíte, že to tak nedopadne, i když jste si mysleli, že jste u cíle spolu s autorkou
Melda
  7. 6. 2013, 11:18
Psychologická detektivka, která zahrála na moji melancholickou notu. Postavy jsou výborně vykreslené, takže jsem měl pocit jako bych je znal odjakživa. Hlavní hrdina Rob Ryan je takový lidský a přestože (nebo právě protože) se občas chová jako idiot, dokázal jsem se s ním rychle sžít. Ještě dlouho po dočtení jsem nemohl tuto knihu dostat z hlavy.
Asjadah
  30. 8. 2012, 20:25
Pro mě rozhodně žádný bestseller. Příběh vraždy, její rozuzlení a dopadení pachatele nebylo nijak přelomové, spíše místy dokonce nemastné neslané. Nicméně četby nelituji, přestože nebo právě proto, že se místo napínavé krimi konala spíše sonda do hlubin dvou lidských duší. I když ta dušička egocentrického, nechápavého trouby Ryana mě občas neskonale iritovala, Cassie mi to celkem vynahradila. A tak je důsledkem tohoto mého čtení myšlenka, že za čas dám asi této autorce ještě jednu šanci, snad ze zvědavosti.
Awele
  28. 8. 2012, 20:02
Musím říct, že jsem k této knize přstupovala se smíšenými pocity, v průběhu četby jsem se jich zbavila, protože mě děj naprosto vtáhl, ale ke konci, kdy jsem marně hledala rozuzlení rámce příběhu, se mi zase rozporuplné dojmy vrátily. Na debut je to opravdu dobře využitý potenciál námětu, ale nedotažený motiv "dvacet let staré záhady" mi připadá jako hodně rušivý prvek. Nějak mi asi i unikla souvislost, proč si vlastně autorka vybrala pro hlavní dějovou linku a její hlavní postavu detektiva zatíženého takovým traumatem. Hledala jsem nějakou metaforu či cokoli, ale opravdu mě nic nenapadlo. Jedna část kompozice tedy zpracována hooodně dobře, plán porlínání minulosti a současnosti ale jinak moc nevyšel. Škoda...těšila jsem se a nic z toho.
Olive Hoover
  10. 7. 2012, 14:42
Mě teda závěr natolik znechutil a naštval, že této knize dávám hodnocení odpad. Děj napínavý, ale bez pointy.. K čemu to tedy je? Už nechci číst další detektivku, která nemá rozuzlení. To je jako kdyby Karkulka skončila v lese na cestě k babičce a zazvonil zvonec a pohadky je konec.. Děs.
Misell
  11. 4. 2012, 19:23
Mně se tahle detektivka líbila.Jen mi je líto Cassie a Roba....Jinak je to dobře napsaná psychologická detektivka;)
senna
  18. 2. 2012, 22:13
Mohl bych někoho poprosit o nascanování čtyř listů z knihy? Přes aukro jsem koupil tuto knížku a až během čtení jsem došel na to, že chybí 4 stránky a samozřejmě až ke konci...
emppu07
  1. 6. 2011, 18:11
Začátek perfektní, hltal jsem každou stránku. Bohužel od poloviny upadá napětí, čekal jsem víc zvratů a hlavně využití zajímavého potenciálu. Z příběhu se dalo vyždímat mnohem víc. Škoda toho konce.
Borghal
  31. 5. 2011, 11:04
Přestože po literární stránce není knize prakticky co vytknout, ten nevyřešený motiv mi prostě hodně vadí a přijde mi jako nevyužitý potenciál na něco mnohem temnějšího a ve stínu náznaků v průběhu děje je skutečný konec takový vlažný. Ale o tom tahle kniha vlastně není a být nikdy neměla - zabývá se následky, nikoliv příčinami. A ty jsou podány velmi čtivým a věrohodným způsobem... až jsem si místy kolikrát říkal, jaký je Ryan idiot :)
eddiedean
  19. 4. 2011, 11:29
Pro mě to je kniha hlavně o přátelství mezi dvěma policisty "parťáky"...vztah obou hlavních postav je vykreslen opravdu skvěle (Cassie Maddoxová je napsána geniálně) a tak jsem se přistihl, že ke konci jsem spíš čekal jak to dopadne mezi těmi dvěma a ne co se to onehdy vlastně stalo...dávám za 5..debut jako hrom.