Fatwa

Originální název: Fatwa

Alpress - 2005
ISBN: 80-7362-052-9

Alpress (2005) 80-7362-052-9 271

Autobiografická kniha retrospektivně líčí autorčin osud od chvíle, kdy se dvěma dcerkami tajně opustí egyptského manžela, přes nešťastnou nehodu, která se odehrála hned po jejím prvním příjezdu do Káhiry, až po dobu, kdy je opět dávno v bezpečí v rodné Anglii. (Založil/a: Clareee)

Jacky Trevane Jacky Trevane
*1963

pove
  8. 1. 2012, 14:41
Dobře popsaný příběh cizinky, která se vdá do muslimské země. Neskutečně, ale neskutečně naivní holka, skoro bych řekla, že si takové vystřízlivění zasloužila, ale to ne. Potřebovala profackovat na začátku "vztahu", aby se probrala. Nedovedu si představit ten jejich byt, ve kterém po odstěhování od manželovy rodiny bydleli. Její životní zkušenost nechci ani v nejmenším. Doporučuji.
Leni6
  25. 12. 2015, 8:26
Jedna z mála knih, kterou jsem přečetla opravdu a doslova jedním dechem. Na začátku knihy autorka popisovala děj, který byl časově až na konci celého vyprávění. Díky tomu jsem si neokousala v průběhu čtení všechny nehty a opravdu jsem se zatajeným dechem louskala stránku po stránce. Ráda si přečtu podobné autobiografie i když neobsahují moc pozitivní dění.
hanka24
  30. 11. 2014, 9:49
Obsahuje spoiler spoiler Knížka velmi čtivá. Začíná útěkem autorky s jejími dcerami a v nejnapínavějším okamžiku se retrospektivně vrací na počátek, tedy začátek dovolené v Egyptě. Po zranění kotníku se autorky ujme egyptská rodina, u které stráví dny až do konce dovolené. Zamiluje se přitom do okouzlujícího a pozorného Omara. Ještě před jejím návratem do Anglie se vezmou. Po vyřízení záležitostí v Anglii se autorka opět vrací do Egypta ke své nové rodině. Reálný život je od její předchozí návštěvy však diametrálně odlišný. Samozřejmě značné jsou i rozdíly obou kultur, na které si autorka je ztěžka zvyká. Ponižování, bití, potrat, když jí Omar úmyslně několikrát dupne na břicho, znásilnění jeho bratrem, za které si vyslouží autorka další výprask, je její novou realitou ... Nakonec potom všem sbírá odvahu a pomocí několika přátel podniká nebezpečnou cestu za svobodou, která končí úspěchem. Nicméně si myslím, že je i mnoho těch, které úspěšné nebyly.. Opravdu doporučuji přečíst, aby člověk získal představu, jak je tato kultura odlišná, co jsou schopni si dovolit k ženě a je to pro ně úplně normální. Bohužel je to normální i pro jejich ženy, které jen sklopí pohled a poníženě a souhlasně udělají vše, co si jejich manžel přeje.
Kordulka
  28. 1. 2016, 22:13
Zajímavý příběh, četla jsem knihu jedním dechem a byla jsem ráda za autorčino procitnutí a prohlédnutí. Vadila mi její naivita, proto ten jedna hvězdička dolů. Aspoň vznikla kniha, která může být pro mladé dívky ponaučením.
Srdicko
  5. 10. 2011, 9:48
Tuhle knihu jsem přečetla jedním dechem..vůbec jsem nemohla přestat...moc hezká kniha a hezky napsaná...
Radoslav Měch
  4. 11. 2015, 14:58
Typicky dramatický příběh o tom, jak nás láska oslepí a my nedokážeme prohlédnout včas. Byl jsem opravdu šokován z toho, co musela autorka všechno přežít a podstoupit, aby se vrátila zpět domů. Chystám se na přečtení pokračování.
Jituška Mojdlová
  8. 6. 2015, 12:53
Opravdu velmi čtivý příběh z blízkého východu. Asi opravdu nejčtivější kniha s touto tématikou, kterou jsem četla. Přečtete ji jedním dechem, během jednoho dne. Kniha je bez dlouhých popisů okolí, přírody a podobně.
Michalienka
  29. 4. 2014, 11:38
Příběh neskutečně naivní mladé holky. Věřím tomu, že tohle se stalo mnoha dívkám, ale pouze pár se odhodlalo útéct a žít...
Takovou knížku by si měla přečíst každá dospívající dívka, aby věděla, jak to chodí... :)