Hlenobytí

Tempo - 2003
ISBN: 80-238-9377-7

Tempo (2003) 80-238-9377-7 113
Tempo (2002) 80-238-9377-7 120

První autorova sbírka mapující literární průřez jeho tvorbou z let 1995-2001. Sociálně-politická poezie toho nejryzejšího(a nejkritičtějšího) pohledu na svět, na cca 120 stranách. Kniha je koncipována jakožto 100 samostatných básní. Doslovem ji opatřil bratr Karla Kryla - Jan Kryl. Hejátkovy verše jsou podmanivé, avšak nelyrické. Čtenáři i kritika hodnotí kladně především jejich melodičnost a hravost se slovy. (Založil/a: mclusky)

Peetuliska
  18. 10. 2015, 10:36
Tento autor bývá mimo jiné připodobňován ke Karlu Krylovi, který je můj oblíbenec. Když se mi tato kniha shodou okolností dostala pod ruku, řekla jsem si, dám jí šanci. Začátek byl moc pěkný, krásná melodičnost veršů a říkám si, na to, že je to autorova prvotina, tak dobrý. Ale. Pak jsem narazila na několik slovních obratů, které velice připomínaly verše Karla Kryla a to mě lehce znechutilo. A dál to pokračovalo. Údajná poezie bezmoci a beznaděje se mi spíš jeví jako výkřik do tmy a to hodně prchavý výkřik. Skoro každá druhá báseň končí třemi tečkami, třemi otazníky nebo bezpočtem vykřičníků. Mám pocit, že hlavním účelem bylo šokovat, což i potvrzuje do jisté míry komentář Tomáše Fialy.
Cituji: "Na druhé straně se z něj stává mýtická postava nejen regionálního charakteru zvláště pro lidi, obdivující právě onu jeho nekompromisnost a sveřepé nepřijetí současného konvenčního systému, stejně jako jeho izolaci od systému minulého". Mýtická postava? Aha.
Doslov Jana Kryla, o kterém si myslím své, udělal jen pomyslnou tečku. Hodnotím jako průměrné, na prvotinu lehce nadprůměrné dílo.