Soumrak bohů

Aurora - 2009
ISBN: 978-80-7299-098-6

Aurora (2009) 978-80-7299-098-6 227
Aurora (1998)

Nové vydání českého souboru staroseverských mýtů a bájí, jejichž autorkou je naše přední nordistka, která středověké mýty převyprávěla překrásnou, živou a čtivou češtinou. (Založil/a: skjaninka)

Falbala
  8. 2. 2013, 18:29
Nádherná kniha, ve které jsou převyprávěné severské legendy. Pokud se nedostanete k Eddám, doporučuji. Vhodné i jako pochopení pramenů, z kterých čerpal Tolkien.
Apneator
  19. 11. 2012, 20:57
Také miluji sever a vše co s ním souvisí. Proto jsem vyhledal tuhle knihu, která je převyprávěním Eddy, za což patří autorce, velmi zkušené paní profesorce, velký dík. Nicméně příběhy jsou někdy kostrbatě převypravovány. Autorky si dle mého názoru mohla dát ještě trochu více práce s dramatizací děje. Ale vím, že podat běžnému člověku něco tak odlišného jako je Edda, je velmi těžké.
joedrahr
  22. 11. 2016, 15:23
Nadchlo mě to. Jednoduchou a poutavou formou jsou čtenáři přiblíženy příběhy severské mytologie. Není to podáno nudnými popisy a fakty, ale příjemným plynutím děje a akce. Hlavně mě pobavily příhody s Lokim a Tórem.
Anfauglir Carcharoth
  5. 1. 2017, 13:47
U nás je podobně zaměřené literatury pramálo, takže díky bohu za ty dary. Již zmíněná Edda rozhodně neobsahuje ani čtvrtinu těch příběhů, takže bych se nerozhodoval, zda to či ono. Je třeba mít obojí. Edda je sbírka písní a její hodnota je hlavně v historickém odkazu. Ale jen proto, že soumrak bohů nemá konkurenci, nebudu knihu nijak šetřit. Je stejně záživná jako učebnice dějepisu. Suše odvyprávěné příběhy bez emocí a napětí pomohou nezasvěceným vniknout do celé mytologie velice snadno, protože je velmi povrchní a do hloubky nezachází. Přesto se jedná o povinnost každého, kdo se o toto téma zajímá. Možná jde o povinnost i pro sběratele fantasy, neboť tohle jsou v podstatě kořeny žánru. Snad u nás už brzy vyjde něco, co bude autorem pojato jako Tolkienem Silmarillion. Do té doby nic lepšího v češtině nekoupíme.
Heimdall
  15. 10. 2011, 4:03
Tuhle knihu jako amatérský nadšenec do severské mytologie doslova miluji.
Největší esa ze severského panteonu jsou Heimdall a Týr. Už jenom kvůli nim stojí si za to tuhle knihu přečíst. Samozřejmě nesmíme zapomenout na profláknuté figury Tóra, Ódina a Lokiho.