Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Jejda a Helemes

100%
5 1
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Jejda a Helemes Originální název: Jejda a Helemes

Nejnovější vydání:
Portál - 2009
ISBN: 978-80-7367-528-8
Počet stránek: 104
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 2x v přečtených
v knihovně 0x v knihovně
k přečtení 0x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Portál (2009) 978-80-7367-528-8 104

Velikášství versus důvtip.

„Obři si myslí, že strčí každého do kapsy.“ Tímto mottem je uveden pohádkový příběh Jejdy a Helemese, s podtitulem Skřítek z obrovy kapsy. Miloš Kratochvíl, známý jako autor zbásněných vtípků, jež byly na přání dětských čtenářů zařazovány v časopisech Mateřídouška a Sluníčko, nebo jako tvůrce televizních scénářů pro děti i dospělé, básní, povídek, divadelních her a pohádek, tímto veselým dílkem zcela jistě potěší začínající čtenáře a stejně tak i rodiče, kteří budou příběh svým dětem číst. Kratochvíl nás knihou Jejda a Helemes (Portál, Praha 2009, ilustrace Helena Pavlíková) uvádí do prostředí Obřích hor, v němž se odehrává potyčka titánského obra a vynalézavého skřítka. Zvítězí velikášství a namyšlenost, nebo důvtip a zdravý rozum?
Obr Helemes vytáhne ze své kapsy skřítka a ve stylu hesla „Co je v kapse, to je moje“ si Jejdu jednoduše přivlastní. Společně pak prožívají situace, které vykonstruuje Helemesova namyšlenost a snaha prokázat, že jeho velikost a síla dokáží vše. Postupně však ztrácí svou sebejistotu, hrdost a ctižádost, neboť malý skřítek pomocí chytrých nápadů a vtipu dokazuje obrovi pravý opak. V závěru příběhu se však skřítek nakazí „obří nemocí“ a čtenář poznává, že i jeho chování je pošetilé a že malý skřítek všechno sám nezvládne. A právě díky vlastnostem obou se velký obr a malý skřítek společně doberou k úspěšnému konci. Tato jednoduchá dějová linie je kompozičně rozčleněna do krátkých kapitol, jež jsou prokládány vysvětleními, poučeními, nebo jen vsuvkami k zasmání, které se vztahují k vyprávěnému tématu či ději. Tímto způsobem se děti mohou seznámit například s významem úsměvu, s lidskými vlastnosti či s různými druhy stromů. Kvalita jazyka je nadmíru vyhovující a třebaže se v knize objeví pro dítě nové slovo (např. pojem ctižádost), autor jej na krátkém příznačném příběhu objasní. Po lexikální a stylistické stránce je tato autorská pohádka vhodná jak pro začínající čtenáře, tak i pro předčtenáře.
Autor v rázu svého kréda „Nejstrašnější současnou epidemií je nedostatek slušnosti“, jak uvádí server www.svetdetskefantazie.cz, udává jasné poslání díla plnící didaktickou funkci; recipient díky knižní postavě obra pozná, že mohutnost a hrubá síla příliš nevyřeší, a že mnohdy bývá na místě mírnost a skromnost s trochou vtipu. Také pojmenování ústředních postav, jenž tvoří název díla, je trefné. Kratochvíl se snaží, aby byla jeho próza stručná, ale zároveň byla „hutností a spádem v blízkosti básním“ . V každém odstavci se musí něco odehrát. Tento postřeh je velice podstatný, protože děti nemají trpělivost na „samoúčelné exhibicionistické kudrlinky“ . O celkový vzhled knihy se zasloužila Helena Pavlíková, jejíž ilustrace sdělný text srozumitelně dokreslují. Kniha jako celek nabízí prostředek pro pobavení „malých“ i „velkých“. Vzhledem k bohatému ději a mnoha podnětům, které svádějí k vizuálnímu zpracování, by se příběh mohl stát podkladem pro novou večerníkovou sérii, jako tomu bylo v případě Čaroděje z nafukovacího stromu. (Založil/a: littlefib)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace