Jejda a Helemes

Portál - 2009
ISBN: 978-80-7367-528-8

Portál (2009) 978-80-7367-528-8 104

Velikášství versus důvtip.

„Obři si myslí, že strčí každého do kapsy.“ Tímto mottem je uveden pohádkový příběh Jejdy a Helemese, s podtitulem Skřítek z obrovy kapsy. Miloš Kratochvíl, známý jako autor zbásněných vtípků, jež byly na přání dětských čtenářů zařazovány v časopisech Mateřídouška a Sluníčko, nebo jako tvůrce televizních scénářů pro děti i dospělé, básní, povídek, divadelních her a pohádek, tímto veselým dílkem zcela jistě potěší začínající čtenáře a stejně tak i rodiče, kteří budou příběh svým dětem číst. Kratochvíl nás knihou Jejda a Helemes (Portál, Praha 2009, ilustrace Helena Pavlíková) uvádí do prostředí Obřích hor, v němž se odehrává potyčka titánského obra a vynalézavého skřítka. Zvítězí velikášství a namyšlenost, nebo důvtip a zdravý rozum?
Obr Helemes vytáhne ze své kapsy skřítka a ve stylu hesla „Co je v kapse, to je moje“ si Jejdu jednoduše přivlastní. Společně pak prožívají situace, které vykonstruuje Helemesova namyšlenost a snaha prokázat, že jeho velikost a síla dokáží vše. Postupně však ztrácí svou sebejistotu, hrdost a ctižádost, neboť malý skřítek pomocí chytrých nápadů a vtipu dokazuje obrovi pravý opak. V závěru příběhu se však skřítek nakazí „obří nemocí“ a čtenář poznává, že i jeho chování je pošetilé a že malý skřítek všechno sám nezvládne. A právě díky vlastnostem obou se velký obr a malý skřítek společně doberou k úspěšnému konci. Tato jednoduchá dějová linie je kompozičně rozčleněna do krátkých kapitol, jež jsou prokládány vysvětleními, poučeními, nebo jen vsuvkami k zasmání, které se vztahují k vyprávěnému tématu či ději. Tímto způsobem se děti mohou seznámit například s významem úsměvu, s lidskými vlastnosti či s různými druhy stromů. Kvalita jazyka je nadmíru vyhovující a třebaže se v knize objeví pro dítě nové slovo (např. pojem ctižádost), autor jej na krátkém příznačném příběhu objasní. Po lexikální a stylistické stránce je tato autorská pohádka vhodná jak pro začínající čtenáře, tak i pro předčtenáře.
Autor v rázu svého kréda „Nejstrašnější současnou epidemií je nedostatek slušnosti“, jak uvádí server www.svetdetskefantazie.cz, udává jasné poslání díla plnící didaktickou funkci; recipient díky knižní postavě obra pozná, že mohutnost a hrubá síla příliš nevyřeší, a že mnohdy bývá na místě mírnost a skromnost s trochou vtipu. Také pojmenování ústředních postav, jenž tvoří název díla, je trefné. Kratochvíl se snaží, aby byla jeho próza stručná, ale zároveň byla „hutností a spádem v blízkosti básním“ . V každém odstavci se musí něco odehrát. Tento postřeh je velice podstatný, protože děti nemají trpělivost na „samoúčelné exhibicionistické kudrlinky“ . O celkový vzhled knihy se zasloužila Helena Pavlíková, jejíž ilustrace sdělný text srozumitelně dokreslují. Kniha jako celek nabízí prostředek pro pobavení „malých“ i „velkých“. Vzhledem k bohatému ději a mnoha podnětům, které svádějí k vizuálnímu zpracování, by se příběh mohl stát podkladem pro novou večerníkovou sérii, jako tomu bylo v případě Čaroděje z nafukovacího stromu. (Založil/a: littlefib)