Kniha o Blanche a Marii

Kniha o Blanche a Marii Originální název: Boken om Blanche och Marie

Host - 2007
ISBN: 978-80-7294-216-9

Host (2007) 978-80-7294-216-9 224

Marie Curie-Sklodowská, spoluobjevitelka radia a dvojnásobná nositelka Nobelovy ceny, a Blanche Wittmanová, její asistentka, předtím oblíbené médium a milenka pařížského profesora Jeana Martina Charcota, který se v poslední čtvrtině 19. století proslavil experimenty s ženskou hysterií a mimo jiné byl učitel Sigmunda Freuda. Tyto dvě ženy jsou protagonistkami románu předního současného švédského autora, u nás známého například prózami Strindberg – život, Svržený anděl, Návštěva osobního lékaře, Hamsun či divadelními hrami Ze života žížal, Noc tribádek, Obrázkáři a V hodině rysa. Enquist jako obvykle čerpá z autentického, dokumentárního materiálu, avšak jeho kniha není pouhou literaturou faktu — historické skutečnosti, události a osoby mu slouží k nastolování obecně platných, nadčasových otázek. Výsledkem je netradiční milostný příběh dvou ženských postav, které — podobně jako nebezpečné záření nově objeveného prvku — osudově poznamená jejich vztah k příslušníkům opačného pohlaví. (Založil/a: muchast)

bungalov
  6. 10. 2013, 19:43
Kniha plná otázek a málo odpovědí. Asi bude zajímavé se k tomu za pár let vrátit. Určitě je to dílo, které vede k zamyšlení a jinému pohledu na řadu věcí. A vůbec, dám tomu ještě hvězdu navíc... i po půl roce nad tim zamýšlim :)
hancle
  19. 10. 2012, 7:49
No tak jsem to dočetla. Nejprve jsem toho chtěla nechat, ale protože to byl dárek tak mi to nedalo. Nakonec to nebylo špatné. Jen na můj vkus mnoho otázek.....