Originální název: The Poet

Domino - 2010
ISBN: 978-80-7303-513-6

Domino (2010) 978-80-7303-513-6 490
BB art (2001) 80-7257-396-9 374

Edgar Allan Poe je ideální básník pro sebevrahy. Když tedy policie najde svého kolegu, vysokého důstojníka z denverského oddělení vražd Seana McEvoye s prostřelenou hlavou v jeho vlastním voze a krví napsaným citátem z Poea na předním skle, nepochybuje o tom, že šlo o sebevraždu.
Bratr oběti Jack je reportér, zabývající se zločiny. Zná Poea lépe než policie. Ví, že jeho morbidní verše jsou jako stvořené i pro duševní rozpoložení vraha. Ještě lépe však znal svého bratra a je si jist, že Sean by sebevraždu nespáchal, že byl zavražděn.
Přesvědčit o této verzi policii je však nad Jackovy síly. Raději se proto pustí do pátrání na vlastní pěst. Postupně shromáždí údaje o totožných úmrtích, k nimž došlo na různých místech Spojených států. Na jistou stopu vraha, který si říká Básník, jej však přivede až pátrání FBI po internetovém pedofilovi. Vše nasvědčuje tomu, že on a Básník jsou jedna a táž osoba. Začíná závod s časem, do něhož už je zapojena i FBI. Je jisté, že Básník brzy znovu udeří. Není jisté, zda se policii podaří tomu včas zabránit.

Není to poprvé, co Michael Connelly odbočil od úspěšné románové řady s detektivem Harrym Boschem, která mu vynesla hned na počátku cenu Edgar, a pokaždé to byl nemenší úspěch. Ať už šlo o román Zrádný měsíc, kde se pustil na teritorium vyhrazené dosud Elmoru Leonardovi a škole jeho následovníků, anebo o thriller Básník. Jím po svém odpověděl na trend nastolený nejvýrazněji Thomasem Harrisem v Mlčení jehňátek a v Červeném draku. Charakterizuje jej chmurná, až morbidní zápletka, naturalistické vykreslení patologického vraha i jeho činů a šokující rozuzlení.

Pend
  25. 1. 2013, 7:00
Výborná detektivka. Connelly prostě umí. Skvělá atmosféra, vyčerpávající pátrání, milostná linka. A na závěr ještě jedno překvapení.
Casey
  21. 9. 2016, 21:59
Moje první knížka od Connellyho a hned jsem narazil na super čtení. Vlastně tomu není co vytknout, i konec je dobrý a nedevalvuje dojem z knížky. Jen se divím, že od jejího prvního vydání Connelly ješte za ty roky nenapsal pokračování, prostor by na to byl :-)
woolf
  24. 4. 2012, 11:14
Tato kniha byla první, kterou jsem od Michaela Connellyho četl. Autor vás provede napínavým příběhem reportéra Jacka, který se snaží vyřešit záhadnou sebevraždu policisty, svého bratra. Díky této knize jsem neskončil u jediného románu tohoto autora, jehož jedno z posledních děl Advokát bylo nedávno i zfilmováno.
Musím podotknout, že zatím román Básník vítězí.
Knihu i ostatní díla tohoto autora můžu jen doporučit.
mispulka s.
  24. 2. 2014, 15:16
Moje první kniha od Michaela Connellyho a urcite ne poslední!!

Velmi zajimava kniha doporucuji!!!!
hrosula
  8. 11. 2012, 18:02
Zatím nejlepší kniha tohoto autora. Connely je jedním z nejlepší autorů, který píše detektivky. Už mám od něj přečteno knih víc, ale tato určitě vítězí.
Pajky
  13. 7. 2015, 16:12
Díky jednomu z příběhů Harryho Bosche jsem zjistil, že Jack McEvoy má vlastní příběh a to zatraceně povedený. Jack, jako novinář, dává dohromady nesrovnalosti kolem údajné sebevraždy jeho bratra, ale rozplétá přitom až nečekaně obrovský případ. Do hry vstupuje FBI a hlavně agentka Rachel Walling a přichází vyčerpávající pátrání po vrahovi. Zamotaný příběh, který předkládá brutálního sériového vraha a nejedno zajímavé překvapení. Tohle mě bavilo a hodně, pro mě zatím jedna z nejlepších knížek od Connellyho...
Monika42
  7. 3. 2016, 14:50
Výborná knuha. Dlouho jsem nic tak napínavého nečetla. jedním dechem přečtená:) Connelly je dobrá volba