Historie mučení

Historie mučení Originální název: Historie mučení

XYZ - 2008
ISBN: 978-80-7388-071-2

XYZ (2008) 978-80-7388-071-2 288

Historie a charakteristika krutých trestů a mučení, popis nejrůznějších mučicích nástrojů, konkrétní případy, činy a osudy odsouzených. Fakta o mučicích praktikách, jež byly v minulosti hojně používány, avšak v dnešní době jsou pro civilizovaný svět šokující a nepředstavitelné. Bičování a palicování, skřipec, drcení kostí, trhaní těla rozžhavenými kleštěmi, škrcení a stahování provazem… Termín „mučení“ současně v sobě zahrnuje širokou škálu využívaných metod, účelů nebo prostředků, přičemž ono samotné je jen jednou ze součástí pojmu násilí, které lze použít nejenom proti jednotlivci, ale i proti skupině osob, širokým vrstvám obyvatelstva či celým národům. Tento široký záběr se pokouší reflektovat tato kniha - jednak velmi podrobnou textovou částí a také mnoha obrazovými materiály. (Založil/a: Antonín)

Abigor
  11. 4. 2012, 14:42
Dost dobrej obrazovej materiál, to se musí nechat! Taky oceňuju, že jsem se něco dozvěděl i o psychickém mučení. Ta kniha není jen o inkvizici, nabízí obecnej pohled na mučení v různých kulturách. Skvělá kniha.
kingmaker
  27. 9. 2012, 9:55
Kniha seznamuje čtenáře se základními postupy při mučení, ale také charakterizuje pojem mučení. Tato charakteristika je důležitá vzhledem ke kapitolám, zabývajícím se mučením v současnosti. Jako základní seznámení to stačí, ale čtenář se nedozví nic podrobnějšího o jednotlivých metodách, ani o vývoji mučení v dějinách. Je to prostě jen taková povrchní kniha na křídovém papíře. Jako nedostatek rovněž vidím, že kniha se nevyhnula obvyklé chybě a to je inkvizice. Jasně, není dobré mučit lidi pro jejich myšlenky, ale na druhou stranu světské soudy používaly mučení v mnohem širší míře a mnohem krutější, přesto je většina textu věnována právě inkvizici. Proč? Navíc toto téma je zpracováno již mnohokrát. Stejně tak mi vadí pozornost, která je věnována mučení v současnosti. I tady je hlavní pozornost věnována užití mučení v USA a téměř se nevěnuje mučení v totalitních státech.