Napoleon Bonaparte

Napoleon Bonaparte Originální název: Napoleon Bonapart

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) - 1975

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1975) 610

O Napoleonu Bonapartovi a jeho životě. (Založil/a: Antonín)

Albert Manfred Albert Manfred
*15.08.1906 - †16.12.1976

vladislaus
  29. 5. 2016, 17:11
Napoleonův život nebyl přímočarou cestou vzhůru. Několikrát v životě zázračně unikl předčasnému pádu. Když dosáhl vrcholu , nedokázal v klidu vychovat vnoučky své dynastie. Především obludně změnil svou politickou tvář. Zásady rovnosti, svobody a bratrství vyměnil za císařský plášť. V jeho moci bylo probudit národnostní toužení porobených národů , v jeho moci bylo zbořit všechny feudální trůny. On však začal tvořit trůny nové. Zaslouženě byl osudem potrestán.
Princ Eugen
  13. 10. 2011, 21:30
V různých Epochách a History revue (i když aspoň že jsou) je pořád propírán Napoleonův milenecký život. A tady autor krásně uzavírá Napoleonovu svatbu s rakouskou arcivévodkyní Marií Luisou:
"Pozornost věnovaná tomuto sňatku je neodůvodněná. Byl pouze jednou z mnoha chyb, jichž se Napoleon dopustil ve své špatné politice po roce 1809."
Jinak si myslím, že dost dobrá biografie, a tobě člověče, který tohle čteš, doporučuji Slunce nad Slavkovem od D. Uhlíře.. Je to část naší historie, a bude se ti to líbit.
Theodor
  24. 11. 2010, 10:37
Předesílám, že nejsem žádný odborník a jsem ovlivněný tím, že toto je jedna z knih, které mne přivedly k zájmu o období napoleonských válek.
Hodnotím ji kladně. Poskytuje čtenáři příběh i přehled událostí. Mám za to, že autorovy úlitby dobovému marxismu se paradoxně navzájem zčásti vyrušily s jeho ruským nacionalismem. (Zůstávají nekritické sympatie k jakobínům a úcta k Napoleonovi jako velkému a nadmíru zdatnému soku.) Je ovšem třeba brát zřetel na to, že jde spíše o populárně naučnou literaturu než ryze odbornou. Hezky o tom vypovídá např. zpracování příběhu Marie Walewské.