Mosty do Tel Avivu

Knižní klub - 2016
ISBN: 978-80-242-5071-7

Knižní klub (2016) 978-80-242-5071-7 560
Knižní klub (2010) 978-80-242-2783-2 560

Druhá světová válka skončila, Evropa je v troskách. V nouzových táborech se tísní statisíce Židů, kteří přežili koncentrační tábory, ale nemají kam jít. Středo- a východoevropské státy už jsou ovládány Moskvou řízenými komunistickými stranami. Jedním z posledních ostrůvků je skomírající demokracie v Československu. V této situaci přijíždí do Prahy Ehud Avriel se zdánlivě nesplnitelným úkolem: nakoupit zbraně, nezbytné k ubránění vznikajícího židovského státu. Román popisuje skutečné i fiktivní osudy několika lidí, kteří spoluvytvářeli poválečnou podobu světa, i když se osobně většinou nesetkali. Autor úspěšného díla DVA PROTI ŘÍŠI přichází s novým špionážním příběhem. (Založil/a: Antonín)

Jiří Šulc Jiří Šulc
*??.??.1969

vladislaus
  5. 5. 2016, 11:39
Kniha mne svým zpracováním iritovala. Vadilo mi šílené rozkouskování příběhu, vždyť skoro každý 5. odstavec se odehrával v jiné části světa. Linka o našich STB příslušnících mi připadala úplně zbytečná.
Co se týče historie, tak mne zase naštvalo odporné jednání států, které dopustily, že se Izrael nemohl před očekávaným útokem Arabů legálně včas vyzbrojit. Zde je třeba velmi vysoko ohodnotit politiku tehdejšího Československa vůči vznikajícímu státu Izrael. Bez naší pomoci by padlo spoustu Židů, kteří se jen před pár měsíci zachránili z koncentračních táborů.
ROB33
  23. 9. 2016, 14:37
Poslední dobou jsem přečetl několik knih, které mě tolik nezaujali. Konečně čtení, které jsem nemohl jen tak odložit. Kniha mě nesmírně obohatila o další nezanedbatelné fakta, která mě zajímají. Především vznik státu Izrael a komunistický puč v roce 1948. Autor napsal čtivou formou, na základě historických událostí perfektní beletrii, kterou nepohrdne žádný znalec či jen nadšenec nedávné historie.
Arakkis
  28. 12. 2012, 12:21
Jiří Šulc nám v Mostech do Tel Avivu vyprávý svým skvělým způsobem - střídáním krátkých kapitol z různých dějových linií - několik příběhů z roku 1948, které spolu více či méně souvisí a vzájemně se ovlivňují. Mám rád, když se na historii nahlíží jako na celek, kde se nedějí jednotlivé události samostatně, ale vše je provázané, a proto mě tato kniha nadchla. Kromě skvělého čtenářského zážitku to totiž pro mě byla studnice spousty historických informací. Dávám 100 %
Santino
  30. 11. 2010, 22:14
Šulce jsem si hodně oblíbil. Po výtečném díle Dva proti říši šla ale úroveň dolů. Mosty mě víceméně zklamaly. Bylo tam několik světlých okamžiků (Masaryk, pochybující STBáci o komunistickém režimu), čekal jsem ale, že z nich autor vytříská trochu víc. Na druhou stranu ale obdivuji jeho smysl pro historické podání. Bádání a proplétání dějových linek muselo být neskutečně náročné a přesto do sebe všechno zapadalo. I přesto byla hlavní zápletka pro mě možná trochu zklamáním, na druhou stranu musím ale dodat, že jsem se dozvěděl spoustu nových informací. Tahle kniha je ale již více pro fajnšmekry historie, kteří znají i jiné poválečné reálie, než jenom ty, co se děly v Československu. 60%.
Tomas Hlavsa
  13. 12. 2015, 22:33
Netrvalo dlouho a už po pár stránkách jsem měl pocit, že čtu českou obdobu díla Exodus, tedy jinou knihu, která patří mezi moje nejoblíbenější. Žánrově spadá kniha do historické fikce, je velmi čtivá, napínavá a sleduje několik dějových linií, které se nakonec více či méně proplétají. Každopádně se těšíte, co přijde na další stránce. A vzhledem k tomu, že těch stran je zhruba 550, vám to těšení chvíli vydrží. A naopak čím dál tím víc a neodbytně chcete vědět, jak to nakonec celé dopadne. Takže ze čtenářského hlediska je to vydařená kniha, vybroušený jazyk vás potěší, příběh napíná.
Děj promyšleně kombinuje historická fakta, události a různé reálné osobnosti s fiktivními postavami, zápletkami a osobními příběhy. Je špionážně laděný, odehrává se v období 1946 až 1948 a neobvyklým způsobem do sebe kombinuje dvě hlavní témata prostupující celou knihou. Úsilí o vznik židovského státu Izrael společně se skutečně zoufalou snahou o zabezpečení jeho obranyschopnosti a postupný nástup komunistického totalitního systému v Československu. Čtenáře neznalého historických souvislostí překvapí, jakým podstatným způsobem Československo podpořilo vznikající židovský stát - dodávkami střelných zbraní, výcvikem prvních pilotů izraelského armádního letectva a dokonce dodávkou stíhacích letounů. Stát, který svobodu ztrácel, podporoval jiný stát, který svobodu právě získával. Historické paradoxy jsou věčným zdrojem uznalého pokývnutí hlavou nad spletitostmi, které osud umí nachystat. Celý příběh je protknut špionážními hrami zúčastněných států, osobními příběhy skutečných i smyšlených postav odrážejících dobovou realitu. Dobrá kniha, jaké mám rád - vskutku takový malý český Exodus. Právem zařazena v domácí knihovně.