Originální název: Soldat: Reflections of a German Soldier

ISBN: 978-80-206-1073-7

Naše vojsko (2010) 978-80-206-1073-7 448
Naše vojsko (2009) 9788020610737 432
Naše vojsko (2007) 9788020606471

VOJÁK je nevšedně hloubavá vzpomínková kniha německého důstojníka, který sloužil doslova na všech frontách Evropy. Nabíjí unikátní a zasvěcený pohled na druhou světovou válku z německé strany a na svět v troskách, který po sobě zanechala. Z pohledu historie války je Voják bohatým nalezištěm cenných poznatků, a to díky očitým svědectvím Siegfrieda Knappeho, který byl účastníkem mnoha významných a rozhodujících tažení, včetně zoufale odhodlané obrany Berlína, kde mu jeho role posledního operačního důstojníka velela pohybovat se mezi bojovou linií, Hitlerovým velitelstvím armády a bunkrem kancléřství. Podobně cenný je Knappeho popis prvních dnů Operace Barbarosa a jeho zkušeností frontového vojáka v průběhu invaze do Ruska. Nejsou to však pouze popisy bezprostředních válečných zážitků, které činí Vojáka přitažlivým čtením. V Siegfriedu Knappem potkáváme všedního člověka, poslučného vojáka, dobrého a slušného muže dostáváme tak vzácnou příležitost pochopit, jak Hitler motivoval celou jednu generaci k tomu, aby vykonala jeho monstrózní plán. Po vylíčení pěti nekonečných let v sovětském zajateckém táboře končí Knappeho autobiografické vzpomínání popisem pohnutého shledání s jeho ženou a dětmi. Po propuštění ze zajetí v Sovětském svazu vedla Knappeho cesta nejdříve do západního Německa a odtud potom do Spojených států amerických. Nyní žije ve městě Xenia v Ohiu. (Založil/a: Antonín)

Siegfried Knappe Siegfried Knappe
*1917 - †1.12.2008