Jak být líný

Originální název: How to be Idle

Jota - 2010
ISBN: 978-80-7217-778-3

Jota (2010) 978-80-7217-778-3 304

Když vás ráno budík vytrhne ze spánku, máte pocit, že byste nejraději zůstali zachumlaní v teplé posteli, četli si knížku, usrkávali šálek kávy a celý den jen tak lenošili? Tom Hodgkinson, zakladatel časopisu Idler (Lenoch), si to nepřeje, on to dělá. Od tohoto milovníka svobody a umění nicnedělání vychází nikoliv jen obyčejná kniha, nýbrž přímo protilátka proti naší prací posedlé kultuře. V knize Jak být líný Tom Hodgkinson předkládá učenou a zároveň rozverně podanou obhajobu nového způsobu života, který může praktikovat každý bez výjimky žít šťastně nicneděláním. Rozebírá celé spektrum otázek, jimiž se moderní lenoch zabývá, jak se pořádně vyspat, kdy to v práci zabalit, jak se těšit ze života a zároveň rozjímá o dílech takových slavných obhájců těchto ctností, jakými byli Oscar Wilde, Robert Louis Stevenson a Nietzsche, jež všichni přiznali, že svá nejlepší díla napsali v posteli. (Založil/a: Antonín)

Tom Hodgkinson Tom Hodgkinson
*??.??.1968

charlizee
  15. 11. 2014, 20:19
Knihu jsem začala číst chvíli po jejím vydání někdy před čtyřmi lety a čekala od ní návod, jak přestat být workoholikem. Místo toho se mi ale dostávalo jen chvály na lenošení a instrukcí, jak své lenošení posunout na vyšší level. Po cca čtyřiceti stranách jsem knihu odložila. Letos mám rok "všehodokončování", a tak přišlo na řadu i dočtení Jak být líný. Zpočátku jsem byla přesvědčená, že kniha poputuje z mé knihovny o dům dál, ale nestane se tak. Knihu jsem začala vnímat úplně jinou optikou. Nejdříve mi vadily časté citace, až jsem si uvědomila, jak precizní práci autor odvedl, když každou svou myšlenku dokázal podložit myšlenkou někoho jiného. Jako by psal vědeckou práci o dnešní kapitalistické společnosti a o tom, jak nás moderní svět omezuje. Nakonec došlo i k tomu, co jsem si od knihy slibovala zpočátku - poslední dobou už nezůstávám ve svém zaměstnání ve volném čase, naopak odcházím i dříve, hned jak vím, že mám pro ten den hotovo a další práce by byla nad rámec mých povinností. Začalo se to dít nenápadně, ale přitom v jasné souvislosti se čtením této knihy. Nemyslím si, že by se ze mě měl stát lenoch par excellence, ale odnáším si spoustu myšlenek, jak být vyrovnanější bytostí. Jsem názoru, že aby se čtenáři tato kniha líbila, musí ji číst ve vhodnou chvíli. Před těmi čtyřmi roky jsem ji nejspíš odložila proto, že mi kapitalistický systém vyhovoval, byla jsem plná energie a měla jsem spoustu pracovních ambicí. To vše časem pominulo, dospěla jsem do jiné fáze života a i tohle čtení mi pomohlo se s tím vším nějak vyrovnat a (ač je to protichůdné k tématu knihy) chytit nový dech :)
Aesculap
  28. 1. 2012, 10:48
Neuvěřitelně podařená kniha, tvořící chybějící mezičlánek mezi marností dnešní doby, kterou čím dál více lidí prožívá a občasnými nápady na sebevysvobození z meziprostoru mlýdnského soukolí - zaměstnání a věčnými dluhy, hypotékami a nikdy nekončícím stresem.
Aplikujte na sebe jen 10% poučení z knih Toma H. a změňte kvalitu svého života k lepšímu. Jsem naprosto ohromen a děkuji.