Olomouc rodu ženského

Olomouc rodu ženského
Originální název: Olomouc rodu ženského

Burian a Tichák - 2009

Burian a Tichák (2009) 167

Stále se vrací otázka správnosti gramatického rodu u místního jména Olomouc - tedy jestli se má skloňovat v ženském rodě podle vzoru píseň, nebo v maskulinu jako například meč nebo stroj - nás nepochybně napadne hned po přečtení titulu této knížky. Čtení na následujících stránkách však nebude obhajobou toho či onoho názoru. Mělo by jít pouze o doklady, že ženský živel byl v různých formách spojen s Olomoucí (nebo Olomoucem) nejen v gramatickém rodě, ale i jinak. Také daleko víc, než mu dosud historie přiznávala. Milan Tichák (1933) je historik a populizátor novodobých olomouckých dějin, autor úspěšných knih Vzpomínky na starou Olomouc (1977), Paměť olomouckých předměstí (2000), Příběhy olomouckých pomníků (2002), Když padly hradby (2005) a Ztracené adresy (2007). V roce 2009 vyšel Lexikon Olomouckých ulic. (Založil/a: Milena)