Čteme?

Čteme?

Podtitul: Obyvatelé české republiky a jejich vztak ke knize

Originální název: Čteme?

Host - 2008

Host (2008) 207

Čteme? Co čteme, kolik čteme, kde čteme, kdy čteme, kolik knih kupujeme, jak často chodíme do knihoven, jak si stojíme ve srovnání s jinými zeměmi, jací jsou naši nejoblíbenější autoři a knihy? Jak čtení knih souvisí s jinými činnostmi a co na nás všechno prozrazuje? Jak je to s naší věrností knize jako nejstaršímu „masovému médiu", zejména jsou-li tady média mladší a mnohem dravější (nejnověji internet)? Co s námi coby čtenáři a účastníky knižního trhu dělá fakt, že u nás vychází tolik knih jako nikdy v minulosti (v průměru téměř padesát každý den)? A jak se na našem vztahu ke knize podepsalo sedmnáct let demokracie? Jsme stále knihomilnou populací, za niž jsme se tak dlouho považovali? Především k těmto otázkám se kniha soustřeďuje. Vychází se v ní z vůbec prvního českého reprezentativního průzkumu zaměřeného na čtenáře a čtení, který se uskutečnil v roce 2007 pod patronátem Ústavu pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., a Národní knihovny ČR. Autor se nejdříve zabývá fenoménem čtení (knih) a poté se snaží jednotlivá data z průzkumu uspořádat do několika oblastí: kniha (čtení, nakupování, půjčování, domácí knihovny), dále čas (volný a pracovní, čtení  a jiná média) a nakonec  hodnoty, s nimiž knihy spojujeme (preference, vlivy, postoje, návyky, důvody). V závěru jsou výsledky průzkumu  konfrontovány s tradovanými předsudky, které o čtení knih, zejména v současné době, panují.

Recenze Technický týdeník, 10.2. 2009  Spálenková, Jana: Jiří Trávníček - Čteme?, knihovnice.cz, 7. 4. 2009  Novotný, Vladimír: recenze, Portál české literatury Dolejský, Martin: Jsme národem čtenářů?, www.vaseliteratura.cz, 29. 12. 2010 Horáková, Hana: Čestně, čteme?, www.vaseliteratura.cz, 11. 1. 2011 Odehnalová, Alena: Čteme dětem knihy?, Brněnský deník, 8. 2. 2011

Obyvatelé České republiky a jejich vztah ke knize :
Četba -- Česko -- 2001-2010
Čtenářství -- Česko -- 2001-2010
čtenářská gramotnost -- Česko -- 2001-2010
čtenářský vkus -- Česko -- 2001-2010
funkce knihoven -- Česko -- 2001-2010
Knižní kultura -- Česko -- 2001-2010 (Založil/a: Milena)

Kristýna de Brno
  4. 6. 2016, 3:19
Tohle bylo velmi zajímavé čtení, a přiznávám, že mi pomohlo vyvrátit mnoho předsudků, které jsem o českém čtenářstvu měla. Kniha je už sice staršího data (z roku 2007), většina zjištění však, řekla bych, přetrvává - možná až na podíl internetu na našich mediálních aktivitách, ten dnes bude asi trochu vyšší. Nicméně, pokud stojíte o to zjistit, jak si stojíte ve srovnání se zbytkem české populace, doporučuji k přečtení. Já jsem třeba zjistila, že z kvalitativního hlediska jsem typický muž )O(