Rytíř zelené růže

Knižní klub - 2009
ISBN: 978-80-242-2491-6

Knižní klub (2009) 978-80-242-2491-6 587
Knižní klub (2003) 80-242-1007-X 588

V srpnu 1278 v bitvě na Moravském poli zahyne Přemysl Otakar II. Vdova Kunhuta by chtěla obnovit pořádky a ochránit syna Václava, následníka trůnu, kterého vzali do zajetí. Na hradě, kam se v zoufalství uchýlila, se objeví krásný rytíř s nezkrotným temperamentem Záviš z Falkenštejna. Příběh vášnivé lásky Kunhuty a Záviše se odehrává v dramatických kulisách boje o moc mezi rody. Nezranitelný černokněžník" Záviš se spolu s Hynkem z Dubé pokusí sjednotit zemi a vrátit na trůn krále, jejich nepřátelé však dál intrikují. Ani po smrti královny se nehodlá vzdát. (Založil/a: Antonín)

Zuzana Koubková Zuzana Koubková
*10.05.1973

katapultova
  8. 1. 2012, 16:10
Souhlasím s hodnocením Maria Dee, také mi přišly postavy věrnější než u paní Vaňkové (kterou mám ovšem velice ráda). Jediné, co bych knize vytkla, je ten nejasný přechod mezi Závišem milovaným a obdivovaným k Závišovi, jehož je třeba se zbavit.
finduilas
  5. 9. 2013, 21:55
Velmi dobrý historický román, postavy jsou výborně zobrazené a děj člověka vtáhne. Jeden z nejlepších, co jsem kdy četla.
MariusDee
  1. 2. 2011, 21:47
Tématikou se Koubková dotýká mého oblíbeného období posledních Přemyslovců. Nemohu se vyhnout srovnání s knihou Zlá léta od L. Vaňkové, která se paralelně věnuje témuž období. Přestože je mi Vaňkové pojetí tehdejší doby velmi blízké, musím přiznat, že způsob, jakým bylo popsáno u Koubkové, je mi v tomto konkrétním případě bližší. Civilnější a reálnější vykreslení Záviše, Kunhuty a Václava je jen k dobru. Stejně tak mi mnohem více sedí charakterové ztvárnění Mikuláše Opavského, Hynka z Dubé a Jindřicha z Lichtemburka, postav, které se objevují také u Vaňkové, ovšem ve zcela jiném světle. Vzhledem k tomu, že se jednalo o první literární počin Koubkové, nemohu si jej vynachválit.