Váňa král koňáků

Originální název: Váňa král koňáků

Euromedia Group - 2010

Euromedia Group (2010)
Imagination of People (2010) 978-80-904214-9-3 212

Tenhle život je o tvrdé dřině a o srdíčku. Koně jsou můj život, pracovat budu dál. Já bych bez toho nevydržel. Josef Váňa Kniha autora pravidelně pronikajícího do života sportovních veličin čtenáři tentokrát představuje kariéru člověka po všech stránkách naprosto výjimečného. Poznáme, že Josef Váňa je sportovcem z jiné planety a rovněž člověk nezaměnitelným. Nahlédneme přímo do duše koňského gladiátora a čaroděje současně, bytosti neobyčejně obyčejné, nadmíru lidské. Vždyť Josef Váňa dobyl v sedle šest triumfů ve Velké pardubické steeplechase a z nejtěžšího překážkového dostihu našeho kontinentu si na své konto připsal také sedm titulů trenérských. Tohle nemůže mít obdoby. Málokdo ovšem ví, že je současně nejstarším profesionálním žokejem světa, legendou, jíž právem srovnávají s žokejskými démony, ať už s rovinovým přeborníkem Lesterem Pigottem, který proslulé Derby vyhrál v šedesáti, či Richardem Dunwoodym, dvojnásobným vítězem Velké liverpoolské národní. Čím však Jovan, jak mu už říkali jako ogarovi v rodné valašské vísce Slopné, zasáhl srdce fanoušků dostihového sportu a obyčejných lidí? Příběhem, který by dokázal vymyslet snad jen Dick Francis. Spisovatel slavný stejně jako žokej. Josef Váňa, který v kariéře několikrát přežil svou smrt, se totiž vždycky dokázal vrátit na piedestal nejvyšší. Nejdříve čtyřikrát zvítězil ve Velké pardubické se Železníkem, pak málem zesnul v Německu, po dalším pardubickém triumfu s Vronskym v roce 1997 ho však už pro roli žokeje pomalu odepisovali. Nezničitelný Jovan přestal pít, nastolil tvrdou životosprávu a po dvanácti letech se nejenom vrátil na trůn, ale s úžasnou ženou Pavlou rozvinul koňské impérium a se svými koníčky ovládl českou dostihovou scénu. A poslední Velkou pardubickou po tvrdém souboji s osudem vyhrál s Tiumenem sám. Ponořme se do fascinujícího příběhu malého velkého muže s koňským srdcem. (Založil/a: Antonín)

VejaVenaVera
  5. 4. 2011, 17:31
Pokud se opravdu chcete dozvědět něco o člověku Josefu Váňovi a o dostihovém světě, určitě si tuto knihu nenechejte ujít. Nejen Johan, ale i jiné osoby vypráví o svých zážitcích a zkušenostech.