Akce Heydrich

Originální název: Akce Heydrich

BVD - 2008
ISBN: 978-80-87090-15-2

BVD (2008) 978-80-87090-15-2 231

Kniha o atentátu na Heydricha se snaží konfrontovat všechna dosud známá fakta a vydedukovat nové odpovědi na staré otazníky. Čím déle studujeme historii, tím více otázek nám položí. Zdánlivě objasněný útok na rozhraní Kobylis a Libně skrývá mnoho tajemství. Tato kniha se pokouší ani ne tak odpovědět, jako naznačit řešení. Každý máme dost fantazie, abychom přišli záhadám na kloub, je jen třeba otázku hned zpočátku správně formulovat. Proč Gabčík nestřílel? Jak dlouho vlastně Heydrich jel z Panenských Břežan do osudné zatáčky? Kdo měl a kdo mohl mít zájem na jeho smrti? Zabili ho Češi, Angličané, Němci anebo všichni dohromady? Kolik aktérů bylo na místě činu? Jakou roli sehrál profesor Vaněk a jak to přijde, že jeho případ je dodnes živý? Byl atentát filmován? Signalizovala nebo nesignalizovala Heydrichův příjezd dáma v klobouku? Co říká pozoruhodné svědectví exprezidenta Antonína Novotného o Heydrichově smrti? Jak vysvětlit komentář Seppa Dietricha, velitele tělesné standarty SS Adolf Hitlera: Bohudíky, že je po smrti? Bál se Heydricha sám Hitler a proč? Co když měl pravdu nepochybně skvěle informovaný šéf zahraniční zpravodajské služby SD Walter Schellenberg: Nevěřil jsem na žádný atentát ze strany českých nebo zahraničních kruhů. Byl jsem vnitřně přesvědčen, že se Heydrich stal obětí tajné fémy nejužšího vedení (Hitler-Bormann-Himmler)? Anebo psala ceduličku sama britská královna? Nebo se na pražské periférii utkali atlantisté s eurasijci? Nebo snad šlo o pomstu svobodných zednářů, Židů, bolševiků či kryptobolševiků? Anebo chtěli Kubiš s Gabčíkem onoho 27. května 1942 jen dát Benešovi dárek k zítřejším narozeninám? Autor se na mnohé otázky zeptal rovněž soudního znalce Doc. MUDr. Josefa Aloise Tichého, CSc. i známého psychiatra MUDr. Jana Cimického, CSc., primáře Modré laguny. Nechybí ani názor grafologa! Čtěte a zkuste, jestli na záhadu onoho zauzleného dne nepřijdete sami . (Založil/a: Milena)

Lulala
  28. 12. 2011, 12:52
Podle mě je to poslední komunistická kniha o atentátu. Sýs je bývalý komunista a obsah tomu odpovídá. Obsahově to nic nového nepřináší. Kdo tedy historii zná, nic se nedozví. Kdo ji nezná, ať se radši koukne do Andrejse nebo Čvančary. Překousl bych snad to, že tam spekuluje (místy až absurdně), ale to že třeba československé vojáky označuje za vrahy, to už se mi zvedá kýbl.
Taky mě udivovalo, kde bral informace, protože nemá žádný odkazy nebo bibliografii a přitom má v některých věcech velmi detailní úvahy (které ale nemají oporu v tom, co se opravdu dochovalo, když se člověk podívá do odborných prací)
Vyzněním mi ta kniha přišla jako to, co se omílalo za minulého režimu: atentát posloužil mocnostem a osobním zájmům a my jsme za to zaplatili, nebo si Heydricha zabili sami Němci a my jsme byli jenom loutky.