Labyrintem revoluce

Labyrintem revoluce

Podtitul: Aktéři, zápletky a křižovatky jedné politické krize (od listopadu 1989 do června 1990)

Originální název: Labyrintem revoluce

Prostor - 2009
ISBN: 978-80-7260-219-3

Prostor (2009) 978-80-7260-219-3 507

Kniha předního českého historika v oboru současných dějin obsahuje historickou analýzu revolučního dění na sklonku roku 1989 (1. díl), na kterou bezprostředně navazuje rozbor přechodného období od ledna do parlamentních voleb v červnu 1990 (2. díl). Hlavními fenomény zkoumání jsou mocenská strategie nastupující elity, vyjednávání s představiteli "starého režimu" o změně politického systému, názorová diferenciace uvnitř Občanského fóra a komunikace mezi nově vytvořenými mocenskými ohnisky.
Na základě knihy vznikl r. 2006 stejnojmenný dokument ČT. (Založil/a: Milena)

Dadzi
  19. 5. 2013, 16:38
Skvělá analýza přechodu k demokracii v ČSSR! Vlastně povinná četba pro kohokoliv, kdo chce situaci roku 1989 / 1990 u nás aspoň trošku porozumět.
Apneator
  27. 2. 2014, 8:17
Tak tedy klobouk dolů! Na knize je vidět nesmírné množství autorovy práce, nutno poznamenat dobře odvedené. Naše významné období dějin je zde popsáno bez jediného náznaku autorova přesvědčení. Autor nechává mluvit události a jejich aktéry sami za sebe, vše je důkladně citováno až na několik málo výjimek, kde je zákulisní děj některých jednání vyjádřen domněnkami, ovšem hned v několika scénářích.
Přestože je to čtení informačně hutné, čte se lehčeji než jiné historické knihy podobné úrovně.
Kniha mi poskytla nový, více naturalistický pohled na dění té doby, stejně jako na některé její aktéry.
Jahodovy list
  10. 3. 2012, 19:31
Kniha byla oceněná a myslím, že po právu. Je velmi pěkně napsaná a skoro by se dalo říci, že se čte "sama". Doporučuji.