Dítě Boží

Dítě Boží Originální název: Child of God

Argo - 2009
ISBN: 978-80-257-0216-1

Argo (2009) 978-80-257-0216-1 182

Hlavním protagonistou románu je Lester Ballard, vrah a nekrofil, kterého společnost vyloučila ze svého středu a který žije v podzemním labyrintu jeskyní se svými trofejemi - plyšáky, které si vystřílel na poutích, a s rozkládajícími se mrtvolami svých obětí. V první části sledujeme Lesterovu postupnou a nevratnou proměnu v outsidera, vyvrhele a "účastného" pozorovatele, který se stává postrachem Frog Mountain. Druhá část se soustřeďuje na změnu ještě zdánlivě neškodného voyeura v šíleného vraha. Lester Ballard má však přesto s ostatními lidmi něco společného -nezměrnou touhu po lásce, kterou však není schopen získat a naplnit běžným způsobem. Přes všechnu hrůznost Lesterova počínání si čtenář uvědomuje, že k němu není schopen cítit pouze antipatie. Dítě Boží vychází ze skutečného případu, ke kterému došlo v Tennessee. Je zde však také všudypřítomný mýtus, posílený alegorickými prvky díla. Přestože román líčí proces postupného odcizení a totální ztrátu morálních hodnot, nutí současně čtenáře, aby hledal vysvětlení daného stavu, a to zdaleka nejen Ballardových činů. Koneckonců, Lester Ballard je jedním z nás, "dítě Boží, jako vy nebo já". (Založil/a: Jakub Ehrenberger)

Introvert
  24. 10. 2014, 18:03
Dítě Boží je ranější knihou tohoto autora. Atmosféru to mělo, to ano, ale něco mi tam chybělo. Možná lepší sonda do duše Lestera Ballarda...
jaryj07
  29. 8. 2012, 8:16
Moje druhá kniha od tohoto autora a v celku na mě zanechala dobrý dojem, i když to zas taková pecka není. Určitě výborně popsaný charakter zvrhlé hlavní postavy, která si uvědomuje svoje konání, ale nepovažuje ho za špatné.
Archangel_P
  26. 8. 2015, 7:39
McCarthy mě asi nikdy nepřestane překvapovat. Má třetí kniha od tohoto autora a zase něco úplně jiného než předchozí dvě! Cormac se nebojí syrově a reálně popsat i ty nejkontroverznější scény, nebere si žádné servítky a toho si hodně vážím.
Knížka (podle mě) hodně originální. Autor jakoby nic popisuje i takové věci jako je smrt a barvitě líčí nechutné činy psychicky nemocného hlavního hrdiny. Hodně se mi to líbilo, ač bych byl rád, kdyby měla knížka o pár desítek stran více a trochu víc se zabývala myšlenkami Lestera.
I tak dávám znovu pět hvězd a doporučuji. Jestli máte hodně slabý žaludek tak před čtením nejezte.
NIPPON
  25. 9. 2012, 22:43
Nedokážu přesně říct, čím to je, ale kromě Cesty mě žádná jeho kniha nijak zvlášť neoslovila, ale přesto si je dál půjčuju. Jestli to není tou zádumčivostí jeho hrdinů...
V knize se objevilo mnoho momentů násilí, zvrhlostí, které charakterizují hrdinův způsob, jakým hledá štěstí, lásku... Děj to sice ozvláštnilo, ale jinak mě kniha moc nezaujala.
Halalí
  25. 5. 2010, 12:34
Takový McCarthyovský deníček nekrofila. Autor se názvem „Dítě boží“ nejspíš snaží naznačit, že i „lidská zrůda“, sexuální deviant, je dítětem božím… Ale čekat od McCathyho moralizování, je asi stejné, jako čekat od lva, že se stane vegetariánem. Novela je syrová, drsná, realistická, místy až nechutná, hlavní postava nekrofil Leseter Ballard si vůbec neuvědomuje (nebo si nechce uvědomovat), že provádí, něco špatného, neprojevuje lítost, svou oběť zabije a používá ji ke svým zvráceným sexuálním choutkám, nepozastavuje se nad tím, že je něco špatně. Jediné čeho se bojí, je vězení, ale ne natolik, aby nevraždil, jen se snaží, po sobě zametat stopy, aby nebyl odhalen.
Palahniuk
  1. 10. 2013, 9:35
Kultovní McCarthy...no jo. Dvě jeho knihy jsem už v ruce držela a nedočetla je, protože jsem jim prostě a jednoduše nepřišla na chuť. Dítě Boží jsem přečetla za jeden večer a kniha se mi líbila. Miluju ten jižanskej charakter a všechny jeho úchylnosti, prostotu a vůni potu. To McCarthy dovede popsat dokonale, byť v jednoduchejch větách, žádný velký slova, jeho styl se mi moc líbil. Takže ti, Cormacu, dám ještě šanci :)
VA
  21. 9. 2013, 11:11
Přečetl jsem tuto knihu, a byť není nijak rozsáhlá, četl jsem ji poměrně dlouho. Od McCarthyho je snad nej Cesta.
wubenator
  12. 9. 2011, 0:44
Narozdíl od některých dalších McCarthyho knih mě Dítě boží příliš neoslovilo. Uprostřed všeho toho násilí, bláznovství a sexuálního deviantství mi chybí něco víc.
Rabb
  18. 3. 2015, 9:58
Pravděpodobně půjdu proti proudu, ale mně se Dítě Boží líbilo.. jen doufám, že když se řadím mezi spokojené čtenáře, automaticky tím nezískám nějakou psychiatrickou diagnózu. Protože místy to bylo vážně dost fuj, ale jde vidět, že se McCarthy nebojí přitlačit na pilu.
Zvejka
  29. 7. 2013, 14:36
Od McCarthyho jsem zatím četla jen dvě knížky, ale tahle zatím vede. Líbilo se mi přepínání mezi Ballardem a ostatními obyvateli města.