Pan Mani

Poprvé vydáno celosvětově: 1990

Pistorius & Olšanská - 2010
ISBN: 978-80-87053-40-9

Pistorius & Olšanská (2010) 978-80-87053-40-9 350

Americký deník The Boston Review nazval knihu Pan Mani "strojem času, jenž čtenáře provede historií Jeruzaléma, židovského národa i dějinami samotného sionismu". Román je jakousi rodinnou ságou, podává v pěti dílech líčení osudových momentů života pěti generací rodiny Mani, jejíž muži vynikají svým charizmatem, zároveň však trpí podivínstvím a vesměs jsou poznamenáni jakýmsi neviditelným prokletím. Kniha má zvláštní formu - každý z dílů je "rozhovorem" odehrávajícím se v jiném místě a čase, přičemž autor postupuje směrem do minulosti. Tím jako by postupně odkrýval jednotlivé vrstvy "velkých dějin" židovského národa moderní doby i "malých dějin" rodiny Mani. (Založil/a: jamalka)

Avraham B. Jehošua Avraham B. Jehošua
*19.12.1936

mosem
  1. 7. 2014, 22:32
Fiktivní rozhovory, ve kterých známe pouze jednoho z účastníků jsou netradičním, zajímavým nápadem. Pro člověka, který není podrobně obeznámen s judaismem a Izraelem, je zde řada momentů, které přinášejí velká překvapení. Pro mne to byly třeba momenty, ukazující, jak vypadal život v kibucu. Nicméně - ze všeho nejvíce mne zaujala forma zpracování. Připadala mi zvláštní, podporující představivost, dávající možnost být tím druhým, rozhovor a vlastně děj svým způsobem dotvářet.
adrianalabella
  10. 4. 2015, 9:25
Měla jsem příliš velká očekávání. Nakonec mě forma, jakou je kniha psána, začala nudit a chvílemi dokonce štvát, hlavně natahované pasáže a stále stejný model rozhovorů (jeden obšírně vypráví, druhý ho popohání, vyprávění ho nudí.)
Nicméně obšírnost a mnohovrstevnatost díla je dechberoucí, to v každém případě.