Sex Pistols

Sex Pistols Originální název: Sex Pistols

BB art - 2009
ISBN: 978-80-7381-573-8

BB art (2009) 978-80-7381-573-8 96

Díky živým kresbám Stevea Parkhouse a chytře stručnému scénáři Jima McCarthyho, jenž mapuje dějiny rokenrolu a přidává ještě něco navíc, nás příběh Sex Pistols vrací ke kořenům komiksového stripu, z něhož pramení počáteční inspirace autorů.

Grafický román Sex Pistols, který nakreslil Steve Parkhouse a napsal Jim McCarthy, je pěkně našlapanou a svižnou biografií legendárních zakladatelů punku, jenž coby hnutí otřásl v 70. letech 20. století základy západní kultury i společnosti. Způsob, jímž je příběh vyprávěn, do značné míry koresponduje s originálním stylem kapely. Tak kupříkladu kresby jsou od začátku až do konce zhotovené na počítači, a to včetně prvotních skic, které Steve Parkhouse provádí pomocí tabletu. Čistá „pérovka“ to sice není, ale zase je to docela „punkové“.
Jim McCarthy hovoří útržkovitě, vytváří jakousi koláž, mozaiku z výstřižků z dobových novin, z obálek alb a cákanců od krve. U autorů je patrná snaha o uchopení chaosu, o zachycení nezachytitelného, a záměr jim vychází. Je to rychlé a strhující, roztěkané a nervní jako kuřák bez cigarety, jako feťák bez jehly.
I přes expresivní zpracování nechybějí v téhle komiksové biografii důležité údaje, jako jsou data, místa a jména osob, jež nejsou v žádném případě smyšlená ani náhodná. Takhle nějak to totiž doopravdy bylo. Nebo ne? (Založil/a: Snow)

#hudba
Jim McCarthy Jim McCarthy

Steve Parkhouse Steve Parkhouse

Peetuliska
  4. 5. 2014, 4:39
Ač nejsem oblíbencem komixů, tento jsem i přesto do ruky vzala. Vrátila jsem se do Velké Británie a období Sex pistols, prohlédla jsem si pěkné obrázky, ale to bylo tak všechno. Text byl velice polovičatý a celkový dojem pro mě nebyl zase tak silný.
Plue
  15. 7. 2016, 21:55
Komiks se mi nelíbil. Kresba byla divná, příběh chaotický - podle mého názoru ten, kdo Sex Pistols ani trochu nezná, nemá šanci knihu pochopit.
IvannaManson
  4. 6. 2015, 16:57
Mám komixi ráda a ještě víc Sex Pistols, ale tohle mě nezaujalo. Víc informací o Pistols se dozvím i na wikipedii. Zpracování taky nic moc, chvilkama jsem ani nepoznala, kterej že z nich je Rotten.. Vím, že komixi mají rychlý dějový spád, ale nelíbilo se mi, že takhle odbili smrt Viciouse a Nancy. Tři hvězdičky.