Mýtus, sen a rituál

Mýtus, sen a rituál
Originální název: The Forgotten Language, An Introduction to the Understanding of Dreams, Fairy Tales and Myths

Aurora - 1999
ISBN: 80-85974-70-3

Aurora (1999) 80-85974-70-3 223

Frommovo dílo z roku 1951, na konkrétních příkladech rozebírá symbolický jazyk mýtů, snů, rituálů, pohádek a literárních děl. Fromm se tak snaží přiblížit a oživit jejich zapomenutou řeč. (Založil/a: al-ma)

Myrddin33
  25. 12. 2012, 12:18
Perfektní kniha! Jedna z nejoblíbenějších od Fromma. Skvěle tu popisuje napřiklad tři skupiny symbolů, které ve snech třeba rozlišovat(konvenční, nahodilý, univerzální). Rozebírá tři přístupy k vykládání snů - Freudův, Jungův a svůj. Skvěle je zde rozebírán oidipovský komplex. Dovolím si dvě citace z knihy..

"Náš charakter se zdrcadlí v našich snech, a především ty jeho stránky, které se neprojevují v našem zjevném chování."

"V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověk." (čínský básník)