Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Láska

100%
5 2
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Láska

Podtitul: psychologie jednoho fenoménu


Autor:
Originální název: Die Liebe: Psychologie eines Phänomens

Nejnovější vydání:
Knižní klub - 1994
Počet stránek: 172
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 2x v oblíbených
v přečtených 3x v přečtených
v knihovně 1x v knihovně
k přečtení 4x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Knižní klub (1994) 172

Kniha německého psychologa o lásce jako významném duševním fenoménu, který rozhodujícím způsobem ovlivňuje kvalitu života jednotlivce i společnosti. (Založil/a: al-ma)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

horkosladka.symfonie
100% 100% 100% 100% 100%
  23. 6. 2016, 20:37
Jak vzniká láska?
Rozhovor s Hansem
32 let, rozvedený, samostatný podnikatel

Hans: "Potřeboval bych radu psychologa. Jak to mám udělat, když se chci přiblížit k někomu, koho mám rád, a když mi záleží na tom, aby se do mě zamiloval?"
Psycholog:"Očekáváš ode mě tipy a rady, jak bys mohl dokázat, aby se do tebe nějaká žena zamilovala, ale to ti dát nemohu. V lásce jde nejprve o to, abys pociťoval lásku k druhému ty. Když miluješ, skutečně miluješ, pak je vše v jiném světle. Nejprve jsi šťastný ze své lásky, která ti dělá dobře, že miluješ, je to pro tebe krásný zážitek, který ti přináší uvolnění a pocit štěstí. Otázka opětování lásky přichází teprve potom. Je také samozřejmě možné, že ty druhého nemiluješ a přesto se pokoušíš, aby on se zamiloval do tebe. To je zcela vědomá strategie, jíž sleduješ, aby tě milovalo co nejvíc lidí, abys sklízel komplimenty, aby tě druzí oceňovali. Chci věřit, že tohle není tvůj cíl, že ti nejde o pouhé sebepotvrzování, ale o lásku.
Ale zpět k tvé otázce. Cítíš tedy lásku k některému člověku a chceš, aby i on miloval tebe. Snažíš se dosáhnout tohoto cíle. Tato snaha vychází z rozumu, jako ostatně všechno snažení. Jakmile ale očekáváš, snažíš se atd, škodíš sám sobě.
Hans: "Tomu nerozumím. Je přece přirozené, když doufám, že bude má láska opětována, když si chci lásku druhého vydobýt."
Psycholog:"Vydobýt? Kde je dobývání, je boj, a kde je boj, tam je utrpení. Měj důvěru a distancuj se od chtění a usilování. Když miluješ, potom lásku projev.
Láska je náhoda. Láska se ti přihodí, nemůžeš ji vynutit nebo dosáhnout ctižádostí či taktikou, jako se dělají obchody. Láska je náhoda a ne plánovaný obchod. Když zapojíš myšlení, láska ti ulétne oknem a ty skončíš u vztahu: Já ti dám to a ty mi za to dáš tohle.
Dar je, když někoho miluješ a dar je, když on miluje tebe. Neměl by tě milovat proto, že ty miluješ jeho, ale měl by tě milovat nezávisle na tom. Potom můžeš zakusit skutečné štěstí. Neusiluj o lásku druhého, sám miluj a všechno ostatní přijde samo. Lásku si nemůžeš koupit. Láska vzniká spontánně prostřednictvím smyslů. Láska je nejvyšší senzitivita. Člověk je na tomto světě, aby rozvíjel schopnost lásky. Milovat, to je tvá jediná možnost, protože jen tak se můžeš uskutečňovat. Když se tomu bráníš, bráníš se životu a tvoje vitalita bude trpět duševní poruchou, depresí. Musíš se tedy otevřít lásce, důvěřovat. Musíš být senzitivní, abys mohl milovat. Senzitivita je láska. Když budeš postupovat pouze rozumově, staneš se robotem, vykonávajícím různé funkce, který pouze konstatuje, ale necítí. LÁSKA ZNAMENÁ CÍTIT, NE MYSLET. Láska nepřichází z rozumu, ale ze senzitivity. Štěstí vychází přímo z tebe. Ty jsi senzitivita, ty sám. Čím víc miluješ, tím jsi šťastnější a cítíš jistotu, že tvůj život má smysl.
vlastacek
100% 100% 100% 100% 100%
  3. 3. 2011, 13:08
Nenechte se odradit obálkou nebo názvem, který lehce zavání nějakým prapodivným rozborem - je to úžasná kniha, která člověku otevře nové obzory. Poměrně revoluční náhled na lásku jak ji vnímáme my, lidé ovlivnění kulturou Hollywoodu. Dozvíte se, že jediná láska, která má smysl, je láska v konkrétním okamžiku. Zjistíte, že na lásku není žádný nárok a není ničí chyba nebo prohřešek, když odejde. Najednou je vám jasné, že lásku máme v životě pro radost, a ne abychom se trápili. A navíc je to výborně napsané - vřele doporučuji!