Neuilly a jiné příběhy

Neuilly a jiné příběhy Originální název: Neuilly a jiné příběhy

Ivo Železný - 1996
ISBN: 80-237-2206-9

Ivo Železný (1996) 80-237-2206-9 311

První část tohoto čtvrtého svazku Spisů Josefa Škvoreckého pojmenovaná Neuilly a jiné příběhy tvoří patnáct povídek. Z dřívějších vydání jich známe osm. Těch sedm neznámých je z konce čtyřicátých let, z roku 1957, z let šedesátých a dvě z doby nepříliš vzdálené. Všechny texty zapadají do sebe a tvoří vývojový celek.
Svazek uzavírá Škvoreckého klíčová novela Neuilly z roku 1974. Tak trochu rekapitulace, trochu joyceovsky traktovaná vize, prolínání času, místa, postojů, nálad. Něco, co je stále otevřené, protože se to vzpírá uzavření.
Není nadsázkou konstatovat, že autor je v těchto povídkách stejným mistrem jako ve svých vrcholných románech. Ani v těchto prózách nezapře múzického básníka vzpomínky, umného stavitele dramatické kompozice, artistu jazyka a milovníka detektivní zápletky, laskavého satirika s jemně ironickým úsměvem, vášnivého vypravěče, jemuž slovo dělá radost. Josef Škvorecký je autor se sugescí zázračna: čteme a za chvíli se přistihneme, že máme pocti hovoru, živého slova, spisovatelovy přítomnosti. Jistě: je to dar, ale také velké umění; i to ho řadí k významným prozatérům našeho století. Doma i ve světě.

Povídky:
- Eva byla nahá
- Jak jsem se učil německy a anglicky
- Počátek mé literární dráhy
- Tři mládenci v peci ohnivé
- Babylónský příběh
- Úsměv pennsylvanské noci
- Lekce na parní lodi
- Můj táta haur a já
- Feminine Mystique
- Neuilly (Založil/a: MrVogler)

Josef Škvorecký Josef Škvorecký
*27.09.1924 - †3.1.2012