Nevysvětlitelný příběh aneb vyprávění Questa Firma Sicula

Nevysvětlitelný příběh aneb vyprávění Questa Firma Sicula Originální název: Nevysvětlitelný příběh aneb vyprávění Questa Firma Sicula

Ivo Železný - 1998
ISBN: 80-237-3572-1

Ivo Železný (1998) 80-237-3572-1 156

Výprava Miskatonické university objeví ve zříceninách mayské akropole Cobánu latinský rukopis, který - jak potvrdí všechny laboratorní zkoušky a znalecké posudky - pochází z poloviny prvního století po Kristu. Jak se starořímský rukopis dostal do mayského města? Touto záhadou počíná řetěz jiných záhad "nevysvětlitelného příběhu", na jehož pozadí barvitě ožívá císařský Řím se svou honorací: s urozenými mladíky, kteří se kochají novou sbírkou slavného básníka Ovidia, již nečtou jako literaturu, ale jako dráždivou pornografii; s vynikajícími řeckými sochaří, kteří odmítají tesat busty svých bohatých zákazníků tak, aby na nich vypadali hezčí, než ve skutečnosti jsou, s generály vedoucími do vítězného boje legie, bojující podle geniálního bitevního řádu. (Založil/a: MrVogler)

Josef Škvorecký Josef Škvorecký
*27.09.1924 - †3.1.2012

trpaslyk
  23. 4. 2010, 21:02
Miluju tento typ literatury! Knížka je perfektní mystifikací od začátku do konce, promakanou do největších detailů (viz tiráž na konci knihy). Čtenář nepřestane do poslední stránky váhat, přemýšlet, spekulovat, jestli jde o fikci, nebo jestli je něco z toho pravda. A pokud ano, tak které části, nebo všechno? Autor perfektně propojuje fakta, vyprávění, příběhy, vrací nás do minulosti a pak nás prudce stahuje zpět do přítomnosti, brilantně propojuje několik úrovní vyprávění. Můžu jenom doporučit!