Podtitul: o životě a díle Bohumila Hrabala

Originální název: V rajské zahradě trpkých plodů
Poprvé vydáno celosvětově: 1997

Odeon - 2014
ISBN: 978-80-207-1526-5

Odeon (2014) 978-80-207-1526-5 240
Odeon (2004) 80-207-1152-X 240

Románový životopis Bohumila Hrabala (1914–1997) vznikl ještě za jeho života; čtyři roky se Zgustová s Hrabalem setkávala a naslouchala jeho vyprávění, a tak nás provází jeho dětstvím a mládím, meziválečným obdobím v Nymburce, druhou světovou válkou, prvními roky po komunistickém převratu ve slévárnách na Kladně a ve Sběrných surovinách v Praze. Zároveň dává nahlédnout do prvních Hrabalových básnických pokusů, do jeho nitra v době slávy v šedesátých letech i v pozdějším období depresí. Vzpomínkami Hrabalovými, jeho přátel i jeho odpůrců, ale především vlastním vyprávěním autorka vykreslila pozoruhodný portrét spisovatele, který zavrhuje jakékoli kázání či moralizování a jehož dílo se stalo jedinečným poselstvím nejen pro českého čtenáře. Kniha vyšla při příležitosti 90. výročí Hrabalova narození a je doplněna unikátními, většinou dosud nepublikovanými fotografiemi. (Založil/a: al-ma)

Monika Zgustová Monika Zgustová
*22.03.1957

Morsie
  22. 3. 2014, 14:00
Hrabal, pábitel jak Brno. První pábitel, ten skutečný. Inu, Hrabala a jeho tvorbu mám v oblibě už od základky a povinné četby - já si ji oproti jiným užívala. V každém případě když se objevila tahle kniha, musela jsem ji mít. No řeknu vám, čekala jsem, že to bude větší zábava. Tím nechci říct, že je to špatné, nebo nudné - zkrátka Hrabal neměl jednoduchý život. Ale to už tak u géniů jeho formátu bývá. Každopádně je to velice kvalitní čtivo - je evidentní, že autorka si s tím dala pořádně záležet a že s Hrabalem strávila spoustu let. Kniha díky tomu získává autentičnost a ukazuje Hrabala a nic než jeho.