Prima sezóna

Prima sezóna

Podtitul: Text o nejdůležitějších věcech života

Originální název: Prima sezóna
Poprvé vydáno celosvětově: 1975

Galaxie - 1990
ISBN: 80-85204-01-0

Galaxie (1990) 80-85204-01-0 205 dotisk 1991
Dialog (1984) 260
Sixty-Eight Publishers (1975) 261

Kniha líčí dospívání, studium a lásky gymnazisty Dannyho Smiřického v období 2. světové války. (Založil/a: MrVogler)

Josef Škvorecký Josef Škvorecký
*27.09.1924 - †3.1.2012

Ariko
  13. 5. 2015, 21:26
Prima sezóna je vlastně takové prima počtení. Dany je pro mě hormonálně nestabilní mladíček, který ani neví, kterou dívku chce, hlavně že nějaká bude:-)
vanous95
  13. 7. 2012, 11:30
Zcela chápu ty, kterým leze Dannyho sukničkářství na nervy (ať už v Prima sezóně nebo ve Zbabělcích), nicméně mi, také vzhledem k tomu, že věkem mám k Dannymu blízko, se obě tato Škvoreckého díla líbila. Ocenil bych zejména hovorovou češtinu, jednoduché, ale přesto kvalitní dialogy a také kapku humoru, která ani v Prima sezóně nechybí.
Parzifal
  28. 2. 2015, 21:36
Prima sezona je zkrátka jak píše autor v podtitulu - text o nejdůležitějších věcech života. A pro mladého Daníka je nadevše - hraní v jazzové kapele a neustálé podléhání krásným a ještě krásnějším dívkám. Vše je pak popsáno perem lehkým a poetickým......
inhalium
  22. 6. 2011, 12:51
Tato kniha na mě působí lacině, hloupě, naivně a její četba mě neuvěřitelně dráždila, což bych ale vůbec nepřikládala tomu, že se jednalo o četbu povinnou. Prima sezóna by v dnešní době vyšla jako rychlokvaška o dospívání (s tím temným přízvukem 2. světové by se možná dostala do popředí), ale záhy by se na ni zapomnělo. Bohužel, knihu napsal Josef Škvorecký, proto se jí zřejmě jen tak nezbavíme a bude nás strašit ve snech.
Michelle S
  1. 3. 2013, 19:46
Tuhle knihu jsem četla několikrát, stále mě velmi baví a patří k mým nejoblíbenějším. Ano, Danny byl sukničkář, ale taky nenapravitelný romantik, kterého jsem si velmi oblíbila a přála jsem mu, ať se konečně zadaří:-))) Vždyť je to knížka o mládí, dospívání, lásce... Opravdu kouzelně napsaný příběh.
venculinek
  20. 6. 2015, 12:53
Já hodnotím plným počtem, protože jsem se skvěle bavil. Ironie osudu, které vždy zvrátily úspěch hlavního hrdiny byly sice předvídatelné, ale nad očekávání sofistikované. Autorův jednoduchý a svérázný styl mi nebyl nikterak na obtíž a nejvíce mě bavilo s jakou poetičností popisoval dívky, což nejednou vzbudilo mou obrazotvornost. Velký dojem na mě udělala i autorova znalost hudebních reálií.

Dannyho osoba mi v Prima sezóně nebyla tak protivná, jako ve Zbabělcích, a proto jsem mu úspěch upřímně přál. Skoro ve všech komentářích jsem si všiml kritiky na to, jaká byl Danny kurvička, ale na konci knihy vyplyne fakt, že ty holky nebyly o nic lepší...
Kim
  24. 9. 2011, 10:17
aneb Třiadvacet kosteleckých holek...
Knihu hodnotím tak, jak jí hodnotím, protože přeci jen není nijak extrémně zdařilá a Dannyho sukničkářství mi neskutečně lezlo na nervy!
DejnaDee
  23. 9. 2014, 11:17
Má první knížka od Škvoreckého, kterou jsem četla se zaujetím a moc mě bavila. Bylo to nenáručné a oddechové čtení, které jsem si skutečně užívala. Seriál mě však tolik nenadchl.
Diyyna
  28. 3. 2013, 2:17
Z Prima sezóny jsem po přečtení prvních dvou povídek měla příšerné pocity. Danny mi byl nesympatický až hanba a jeho lítání za holkama hloupé. Už jsem to s knížkou chtěla vzdát, ale nakonec jsem ji dočetla do konce a určitě nelituji. Daníčka jsem si postupně oblíbila a při čtení nastalo pár momentů, kdy jsem se od srdce zasmála na celé kolo. Za to dávám 4 hvězdy, protože to se jen tak nějaké knize nepovede.
Lovely-Danielle
  3. 2. 2013, 18:39
Celou první kapitolu jsem si zvykala na ten "jednoduchý" styl psaní a potom už mě knížka úplně pohltila :).
Vůbec mi nepřipadala nudná, byla veselá, trochu ironická a na nic si nehrála. Příběh sedmnáciletého kluka, kterého víc než válka a diktatura proletariátu zajímají holky. Těším se až si přečtu další knížky od Škvoreckého.
meduzaX
  18. 1. 2013, 14:59
Nudný. Vážně to bylo příšerně nudný. Zvládla jsem to přečíst jen kvůli tomu, že byla zařazena v povinné četbě. Dobrovolně bych ji zahodila už po prvních třiceti stranách. :)
meryll
  9. 2. 2011, 12:48
Velmi poetické dílko psané svěží hovorovou češtinou o tom co bývá (nebo by mohlo být) mezi kluky a holkami, o chtění, o lásce, o snění. Nádherné dialogy. Moc prima!