Stopy paměti

Stopy paměti Originální název: The Echo Maker

Odeon - 2008
ISBN: 978-80-207-1270-7

Odeon (2008) 978-80-207-1270-7 528

Z nejasných důvodů havaruje sedmadvacetiletý mladík na zcela přehledném úseku silnice kdesi v Nebrasce. Utrpí poranění hlavy, a když se probere z bezvědomí, propukne u něj tzv. Capgrasův syndrom, vzácná neurologická porucha, při níž postižený nepoznává své nejbližší - tvrdí, že jsou to dvojníci, roboti nebo mimozemšťané. Mark nepozná ani svou jedinou žijící příbuznou, sestru Karin. Ví, že má sestru, a připouští, že žena která se za ni vydává, vypadá jako sestra, mluví jako ona a ví o něm věci, které věděla jen Karin. Ale není to ona. powers rozvíjí literární úvahu o povaze lidského vědomí a paměti i o samotné podstatě identity. Jsme skutečně těmi, za které se pokládáme? Nebo jsme těmi, za něž nás pokládají druzí? Zároveň se autor pokouší odpovědět na otázku, co znamenají pojmy normální a nenormální, nebo zda jazyk a lidská schopnost promýšlet věci dopředu je výsadou či výhodou. (Založil/a: muchast)

Richard Powers Richard Powers
*18.06.1957