Byl jsem Mengeleho asistentem

Byl jsem Mengeleho asistentem Originální název: Dr. Mengele boncolóorvosa voltam az Auschwitz-I krematóriumban

Academia - 2009
ISBN: 978-80-200-1757-4

Academia (2009) 978-80-200-1757-4 196

Autor, lékař z oblasti Sedmihradska, byl jako maďarský žid deportován v roce 1944 do Osvětimi, kde strávil osm měsíců. Díky své odbornosti a znalosti němčiny byl při selekci vybrán Josefem Mengelem, aby prováděl pitvy obětí jeho zrůdných experimentů. Jako prominentní vězeň poznal zblízka nelidské praktiky „anděla smrti“ při pseudovědeckém výzkumu dvojčat i nepopsatelné peklo, které představovala práce tzv. sonderkomand v krematoriích. Hned po válce (1946), možná jako jeden z prvních, Nyiszli vydal své svědectví knižně. Nejde o literární zpracování v pravém slova smyslu, spíš o šokující, naléhavý deník, psaný s jediným záměrem: podat zprávu světu. Tak jako mnozí ani on dlouho „své přežití nepřežil“, deset let po osvobození umírá na infarkt.
Kniha byla přeložena do mnoha světových jazyků a rovněž zfilmována (Šedá zóna, 2001). (Založil/a: misssicccka)

Miklos Nyiszli Miklos Nyiszli
*17.06.1901 - †05.05.1956

Introvert
  11. 2. 2014, 17:47
Jeden z nejsilnějších příběhů, jaký jsem četla. Tato kniha má ohromnou výpovědní hodnotu. Pro nás, kteří žijeme v dnešní době a válečná léta jsme nezažili je velmi těžko představitelné, jak může mít pro někoho lidský život naprosto nulovou cenu. Že bylo možné přistupovat k člověku pouze jako ke kusu čehosi, co se musí zlikvidovat ze světa. Autor (sám vězeň, člen sonderkomanda) pracoval s dr. Mengelem, prováděl pitvy zemřelých a účastnil se nejrůznějších pseudopokusů na živých lidech v bezprostřední blízkosti osvětimských krematorií. Příběh mi trochu připomenul knihu od Arnošta Lustiga Krásné zelené oči. Hlavní postava, židovská dívka Kůstka, také dělá věci, o kterých by za běžných okolností vůbec neuvažovala, se stejným cílem. Zachránit si život…
Při četbě této knihy je třeba si uvědomit, že její autor, p, Miklos Nyiszli ji napsal zhruba půlrok po svém odchodu z Osvětimi. V jakém se po takto relativně krátkém čase svobody nacházel rozpoložení si jistě každý umí představit sám. Proto si myslím, že není namístě hodnotit vypravěčův styl (nebyl spisovatel), ale je třeba na celou knihu pohlížet spíše jako na autentické svědectví o hrůzné dějinné epoše od nesmírně silného člověka.
Dávám nejvyšší hodnocení.
lensha95
  26. 9. 2012, 19:27
Nevím, jestli si autor některé věci přikrášlil nebo upravil, ale mě kniha přišla velmi realistická, především proto, že jsem v Osvětimi byla a bylo to popsáno dost přesně.
Možná z literárního hlediska není zrovna dokonalá, ale dobře se to čte a myslím, že účel knihy je především poučit a není třeba brát ohledy na nějakou literární kvalitu.
Doporučovala bych knihu přečíst všem, kteří tvrdí, že se Židům za 2. světové vlastně nic nestalo a že si to celé vymysleli!!!
Jen jsem podle názvu očekávala, že autor byl zapletený přímo do Mengeleho pokusů, ale o tom toho v knize nebylo zase tolik a když už ano, tak v konečné fázi výzkumu. Ale rozhodně to neubralo na mém hodnocení, občas je lepší když očekáváte něco trochu jiného, pak vás kniha může příjemně překvapit.
rt12
  22. 5. 2016, 0:49
Ke knížce jsem přistupovala tak trochu s despektem, protože mi připadá, že se s příběhy z koncentráků doslova roztrhl pytel. Začetla jsem se a najednou zjistila, že jsem u poslední stránky. Přestože není Miklos Nyiszli spisovatel jeho čtivé vyprávění o jeho pobytu v ,,pekle" mě vtáhlo a nenechalo mě chladnou. Plný počet si zaslouží z důvodu zcela prostého - že přežil a našel v sobě tolik síly, aby ovšem podal výpověď.
Abigor
  21. 4. 2014, 7:28
Po plynové komoře, smrti na hranici, chloroformové injekci do srdce, kulce do hlavy, spálení v jámě a fosforovém granátu je toto sedmý způsob usmrcení, který tu poznávám. Mí nebozí kamarádi byli v noci odvlečeni do blízkého lesa a spáleni plamenomety... (s. 168)

Nejzajímavější na knize je, že je psána z pohledu privilegovaného vězně (patologa v sonderkomandu). Jeho kecy o hladu tím pádem znějí tak trochu pokrytecky, o tom on nic nevěděl, o bití taky věděl jen minimum, takže nečekej žádnou klasiku v oboru koncentráčnictví. Je to něco jinýho a to je dobře!
Šárka Knihomolka
  23. 4. 2016, 18:35
Obdivuji doktora Nyiszliho, že se dokázal po válce znovu v duchu ponořit do všech těch hrůz a sepsat knihu. I když je mi jasné, že na ta zvěrstva, kterých byl svědkem, nemohl zapomenout nikdy a měl je jistě stále před očima. Kniha je místy opravdu dost drsná. Určitě vám bude běhat mráz po zádech, místy se vám bude možná obracet žaludek. Ale přes všechny tyto pocity kniha rozhodně stojí za přečtení.
Kitamita
  27. 8. 2013, 21:46
Včera jsem začala číst a dnes dočetla jedním dechem. Ze svědectví doktora Nyiszliho o hrůzách z koncetračního tábora v Osvětimi mrazí v zádech. Kniha je velmi realistická, dosti popisná a jelikož jsem byla v Osvětimi, tak jsem si i spoustu věcí představovala reálněji, co a kde bylo umístěno a jak tábor asi vypadal. Zážitek z procházení táborem, jehož rozloha je pro mne stále nepochopitelná, byl velice silný a tatéž zážitek z této knihy. Samozřejmě moje představy či představy kohokoli jiného ani minimálně nestačí tomu, jaké to bylo doopravdy v té době být vězněm koncetračního tábora. Tuto knihu bych doporučovala přečíst každému pro alespoň malou představu zvěrstev, které se v koncentračních táborech děly.
misssicccka
  19. 10. 2010, 10:43
Nepotřebuje komentář...
safety
  23. 9. 2013, 14:22
Nelíbilo se mi, jak to bylo napsaný.... četla jsem přímo před touto knihou Krvavé jahody a Utekl jsem z Osvětimi a nedá se to srovnávat. Taky jsem čekala, že se dozvíme z této knihy více o praktikách Mengeleho, ale o tom ta knížka zdá se není. Autor sice na začátku píše, že knihu napsal čistě z lékařského pohledu a tedy bez emocí, ale to je nejspíš ten důvod, proč se mi ta kniha nelíbila.
minkar
  22. 9. 2014, 8:48
Velmi silný příběh. Zatím myslím první, který jsem četla a který se na téma holocaustu dívá malinko jinak. Svědectví člověka, který byl donucen pracovat pro zrůdu. Někdo ho může odsoudit, ale 99% lidí by udělalo to samé. Díky tomu máme možnost nahlédnout do "ordinace" dr.Mengeleho. A že je to velmi zajímavé nahlédnutí ...
Weronika Kubisová
  28. 8. 2016, 19:48
dobry den mohu se zeptat kde lze tuhle knihu zakoupit???????????ja ji nemuzu za boha sehnat :-( klidne ji i odkoupim ,prosim poradte dekuji
Mrtina
  8. 7. 2015, 14:16
Takové knihy by měly bezprostředně patřit mezi povinnou četbu. Na školách nás učí, že někdy v roce 1939 vypukla 2. světová válka a že někdy v roce 1945 skončila, že byly nějaké koncentrační tábory, ale ty hrůzy, co se tam děly, už nikdo radši vidět nechce. A to je chyba! Právě na tohle by se mělo co nejvíce upozorňovat, ne na zbytečná data a jména.

Myslím, že po přečtení této knihy můžete lépe pochopit utrpení uvězněných lidí, z pouhých slov na Vás dýchne ta hrůzná, šokující atmosféra, která se s Vámi ještě nějakou dobu potáhne. Ráda doporučuji!
Lala Satalin Deviluke
  18. 3. 2015, 18:49
Kniha láká na Mengeleho experimenty názvem, úvodem i popisem kdekoli na internetu... a ve výsledku toto téma vynechává. V knize jsou zaznamenány pouze pitvy, převážně dvojčat a deformovaných jedinců. Mengeleho 'nelidské praktiky při výzkumu' jsou umrtvující injekce.
Na druhou stranu se zde nalézá podrobný popis fungování hromadných krematorií i s popisem jejich efektivity. Celkem silné kafe.
Shrnutí: Kniha je to velmi povedená a čte se pomalu jedním dechem. Ale za mylné informace o obsahu nemohu dát 5*.
alt3r
  1. 10. 2012, 19:48
Velmi poutavě a čtivě napsaná kniha. Doporučuji všem, které tohle téma zajímá. Knih na toto téma jsem přečetl již notnou řádku, ale nikdy z pohledu přímého účastníka Osvětimských zvěrstev. Vřele doporučuji.
Vladek
  8. 8. 2012, 16:01
Tahle kniha je nezamýšleným svědectvím o paměti a povaze člověka. Mám totiž velké obavy, že si autor upravil svoji roli v celé věci, aby z celé té hrůzy mohl vyváznou se zdravým rozumem. Pokud jde o literární kvalitu, tak rozhodně neobstojí. Také z toho důvodu kniha nikdy nemohla dosáhnout kvality děl jiných autorů, jako byl Primo Levi, Arnošt Lustig, nebo stále je Elie Wiesel. A kdo viděl film Šedá zóna, tak rozhodně nemůže souhlasit s tím, že by byl zfilmováním této knihy.