S Hitlerem v bunkru

S Hitlerem v bunkru Originální název: Dans le bunker de Hitler

Columbus - 2006
ISBN: 80-7249-211-X

Columbus (2006) 80-7249-211-X 144

Knih o druhé světové válce a o Hitlerovi byla po celém světě napsána a vydána už spousta. Jen málo jich je ale tak osobních, tak těsně spjatých s postavou říšského vůdce jako publikace Bernda Freytaga von Loringhoven, . který se v posledních dnech války ocitl - jak už název této knihy napovídá - přímo v Hitlerově podzemním doupěti!

Očima bývalého důstojníka wehrmachtu tak můžeme nahlédnout válečné operace, dostat se až k obleženému Stalingradu, táhnout do Polska, k Taganrogu, do Berlína, abychom se s ním pak ocitli v pekle Hitlerova bunkru, nad nímž už duněla střelba Rudé armády, zatímco jednotky generála Wencka se ještě zoufale pokoušely o záchranu... Útěk z dobytého města se tak stává dobrodružstvím, v němž jde o život a které jen dílem náhody skončí v civilizovaném zajateckém táboře.

Už mnohokrát jsme měli možnost číst o válečných akcích, přesunech armád, depeších, rozkazech a velení, ale snad ještě nikdo nás neuvedl takto přímo a bezprostředně na místo děje. Jména, která jsme si zvykli "sterilně" vídat v učebnicích dějepisu, Gobbels, Himmler, Guderian... na stránkách téhle knihy ožívají, jejich nositelé na sebe křičí, hádají se, chovají se moudře i zbaběle, zkrátka stávají se reálnými osobami. Prostřednictvím otevřené zpovědi, v níž se autor nevyhýbá ani upřímnému zvážení vlastní viny, se nám naskýtá naprosto neobvyklý niterný pohled na podstatu, nesmyslnost a krutost války. (Založil/a: unter)

Bernd Freytag von Loringhoven Bernd Freytag von Loringhoven
*06.02.1914 - †27.02.2007