Brno, můj Amarcord v čase zatmění

Brno, můj Amarcord v čase zatmění Originální název: Brno, můj Amarcord v čase zatmění

Doplněk - 2006
ISBN: 80-7239-172-0

Doplněk (2006) 80-7239-172-0 364

Nedávno zesnulý brněnský spisovatel a překladatel Vojtěch Jestřáb (1922–2003) vypráví příběh svého života a zároveň příběh svého města Brna, které ožívá i postavami jeho přátel – spisovatelů, básníků, herců a malířů. Kniha zachycuje konec padesátých let minulého století, nadějné „tání“ v době Pražského jara a především následnou normalizaci. Pochmurná období 50. a 70. let vnímá autor jako „čas zatmění“.

Velmi poutavá a čtivá kniha, cenná nejen svými uměleckými kvalitami, ale i z hlediska faktografického, tak přibližuje období, k němuž se současní autoři zatím jen málo vracejí. (Založil/a: elyon)

Vojtěch Jestřáb Vojtěch Jestřáb
*??.??.1922 - †??.??.2003

modi
  19. 5. 2012, 16:58
Brno, můj amarcord; Hmatat až k temnotě; Brno, můj amarcord v čase zatmění

Vojtěch Jestřáb, vysokoškolský pedagog, básník, spisovatel, překladatel, koncerenciér a kulturní pořadatel by se letos (2012) dožil 90 let.

Pokud jsem celé svoje studijní léta (nejvíc v osmdesátých letech) opravdu něco nesnášel, tak to byli kromě všech bolševiků obecně, konkrétně i různí marxisti, socani a podobně orientovaní učitelé. Vojtěcha Jestřába, vysokoškolského pedagoga z brněnské fildy, VUT a JAMU, k nim nelze nezařadit. A v devadesátých letech, kdy Vojtěch Jestřáb, jako sedmdesátník, začal psát svoje “amarcody”, jsem byl ještě zcela pohlcen svoji “liberárně-konzervativní” světopravdou, abych měl zájem se s autorem a/nebo jeho dílem seznámit - moje chyba!!
Vojtěch Jestřáb, který na vlastní oči viděl Masaryka, Hitlera i Gottwalda, po roce 68 vyloučený ze strany, ve svých pamětech fascinujícím způsobem a otevřeně komentuje to šílené dvacáté století i svoje vlastní životní osudy i peripetie.
Vojtěch Jestřáb je vynikajícím průvodcem zejména brněnského literárního, společenského a kulturního života v dobách Protektorátu i normalizace. Velmi cenné, ale zdá se bohužel zatím nedoceněné, je jeho svědectví o českoněmeckém soužití v časech 1. republiky i po 2. světové válce. Jsem moc rád, že jsem tyto poklady nakonec (a stejně jako autor zcela vyléčený ze všech světonázorů) vyhrabal ze svojí knihovny a určitě jim dávám plný počet bodů. Nakonec jedna historka dodnes prý tradovaná v literárních kruzích o tom, jak Vojtěch Jestřáb, velký životní kamarád Milana Kundery a svědek na jeho svatbě si vyměnil těsně před vlastním obřadem s ženichem místo a (zřejmě i občanský průkaz,) a Kunderovo manželství je tak de facto neplatné... :-)
ta
  17. 7. 2012, 9:14
Přiznávám se. Tuto knihu jsem koupila v podstatě jen náhodou. Potřebovala jsem doobjednat něco ke knihám za pár korun, abych se vyhnula placení poštovného. Vzhledem k tomu, že jsem mj. kupovala úžasnou knihu o avantgardní architektuře BRNA, nostalgicky jsem si přála ještě něco o Brně a objevila jsem v nabídce za 70,- tohle. Hledala jsem na netu jakoukoliv informaci o této knize a nikde ani zmínka! No tak jsem si říkala, že za 70,- kniha po které se, co se informací týče, slehla zem bude asi stát za nic, ale název zněl slibně...Poté, co přišla zásilka s knihami jsem se jala prohlížet i tuhle a...začetla jsem se do ní tak, že jsem celé následující tři dny nedělala nic jiného než četla, četla a četla...Neskutečně silný zážitek! Kniha popisuje naprosto a zcela otevřeně život autora, od erotiky až po tvůrčí činnost :-) a vůbec všechno všední i nevšední, co život obnáší. Atmosféra té doby (jsou zde zahrnuta léta padesátá až osmdesátá) z knihy přímo čiší...no jedním slovem SKVOST. Po Deníku Pavla Juráčka je tahle kniha pro mě absolutním literárním zážitkem. Maximálně doporučuji k přečtení. BTW - všude kde jsem k nihu viděla k dostání se její cena pohybuje mezi 70 - 90,-.