Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Hmatat až k nahotě

95%
5 4
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Hmatat až k nahotě Originální název: Hmatat až k nahotě

Nejnovější vydání:
Doplněk - 2000
ISBN: 80-7239-062-7
Počet stránek: 296
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 2x v oblíbených
v přečtených 6x v přečtených
v knihovně 4x v knihovně
k přečtení 2x k přečtení
právě čte 1x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Doplněk (2000) 80-7239-062-7 296

Vzpomínková kniha moravského spisovatele se ničemu nevyhýbá a nic nezamlčuje, ať jde o prudké erotické sugesce mládí, intimitu lásek pozdějších z doby totálajnzacu, dobrodružství ilegality, skrývání před gestapem, kuriózní zatčení a zázračné přežití. Poprvé snad v celé naší poválečné literatuře jsou zde gestapáci oddémonizováni, aniž by byli ovšem zbavováni viny. Zvlášť cennou a zcela nekonvenční je kapitola o divokém odsunu brněnských Němců a sběrných táborech pro německé obyvatelstvo. (Založil/a: elyon)

(více)  

Štítky

více  
Vojtěch Jestřáb Vojtěch Jestřáb
*??.??.1922 - †??.??.2003

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

modi
100% 100% 100% 100% 100%
  19. 5. 2012, 17:16
Brno, můj amarcord; Hmatat až k temnotě; Brno, můj amarcord v čase zatmění

Vojtěch Jestřáb, vysokoškolský pedagog, básník, spisovatel, překladatel, koncerenciér a kulturní pořadatel by se letos (2012) dožil 90 let.

Pokud jsem celé svoje studijní léta (nejvíc v osmdesátých letech) opravdu něco nesnášel, tak to byli kromě všech bolševiků obecně, konkrétně i různí marxisti, socani a podobně orientovaní učitelé. Vojtěcha Jestřába, vysokoškolského pedagoga z brněnské fildy, VUT a JAMU, k nim nelze nezařadit. A v devadesátých letech, kdy Vojtěch Jestřáb, jako sedmdesátník, začal psát svoje “amarcody”, jsem byl ještě zcela pohlcen svoji “liberárně-konzervativní” světopravdou, abych měl zájem se s autorem a/nebo jeho dílem seznámit - moje chyba!!
Vojtěch Jestřáb, který na vlastní oči viděl Masaryka, Hitlera i Gottwalda, po roce 68 vyloučený ze strany, ve svých pamětech fascinujícím způsobem a otevřeně komentuje to šílené dvacáté století i svoje vlastní životní osudy i peripetie.
Vojtěch Jestřáb je vynikajícím průvodcem zejména brněnského literárního, společenského a kulturního života v dobách Protektorátu i normalizace. Velmi cenné, ale zdá se bohužel zatím nedoceněné, je jeho svědectví o českoněmeckém soužití v časech 1. republiky i po 2. světové válce. Jsem moc rád, že jsem tyto poklady nakonec (a stejně jako autor zcela vyléčený ze všech světonázorů) vyhrabal ze svojí knihovny a určitě jim dávám plný počet bodů. Nakonec jedna historka dodnes prý tradovaná v literárních kruzích o tom, jak Vojtěch Jestřáb, velký životní kamarád Milana Kundery a svědek na jeho svatbě si vyměnil těsně před vlastním obřadem s ženichem místo a (zřejmě i občanský průkaz,) a Kunderovo manželství je tak de facto neplatné... :-)