Originální název: Hundarna i Riga

Host - 2013
ISBN: 978-80-7294-873-4

Host (2013) 978-80-7294-873-4 312
Motto (2005) 80-7246-289-X 306

Jednoho zimního rána zanese příliv k jižnímu pobřeží Švédska záchranný člun. Na jeho dně leží dva mrtví muži zastřelení jedinou ranou do srdce. Odkud člun připlul? Kdo jsou ti mrtví? A kdo je zastřelil způsobem, který připomíná spíše popravu? Případu se ujímá komisař Wallander z ystadské policie, který se musí vydat pro odpovědi až do vzdálené Rigy. Tam se však z lovce stává sám kořistí... (Založil/a: Vendy)

vladislaus
  1. 12. 2014, 15:51
I druhý díl série hodnotím pouze 3 hvězdičkami. Příběh mi připadá málo uvěřitelný. Wallander se vydává na smrtelně nebezpečnou misi do Rigy, jen proto že se zakoukal do jedné vdovy. Zcela zadarmo v rámci své dovolené se nechá málem zabít. Příběh je neustále natahován opakováním Wallanderových myšlenek a prostředí Lotyšska a příběh dvou lotyšských plukovníků je popsán dost nezrale.
Rames
  20. 2. 2015, 12:33
Pro mě mnohem čtivější než Vrazi bez tváře, když příběh bereme jako fikci a oprostíme se od všeho co víme, dokážeme autorovi odpustit i nejasný důvod proč se má hlavní postava vypravit do Rigy! Copak tamní policisté nebyli schopni si sami vyšetřit vraždu? Potřebovali snad šikovného Wallandera aby jim udělal pořádek v zemi? A zrovna komisaře který má schopnost vyhýbat se svým případům tak vehementně až se samy vyřeší a on si může s čela setřít krvavý pot!

VerenaLord
  23. 5. 2016, 13:15
Kniha mi přišla poměrně nudná, příběh byl až neuvěřitelně překombinovaný a málo uvěřitelný. Wallander nasazuje vlastní krk pro záchranu někoho, koho ani nezná, zaplétá se do temnoty Rižského politického podsvětí a zachrání ho jen prozíravost Lotyšského policisty.
Martin Klíma
  22. 4. 2016, 18:18
Mankell a Wallander podruhé a podruhé úspěšně

Druhý případ s Kurtem Wallanderem je opět skvělá severská detektivka a dokazuje tak, že Číňan a Vrazi bez tváře nejsou u Mankella jen oddělené zářivé hvězdy od celku. Opět budete hltat příběh stranu po straně a zamilovávat se či nenávidět do postav v knize a nebo k nim zastávat neutrální názor. Někoho možná zklame, že knihu bude mít přečtenou raz dva, ale na druhou stranu si o to dřív může přečíst další Mankellova skvělá díla. Samozřejmě nechybí typický prvek u Mankella a to cizina. Nyní se v příběhu podíváme do Lotyšské Rigy. Nevím jak u vás, ale pro mě právě tento prvek ciziny dělá Mankella Mankellem, jelikož málokteré detektivní série či knihy od jednoho autora s vámi projdou takový kus světa jako ty od Mankella a mně to rozhodně nevadí. Zajímalo by mně zda se to děje jenom mně a nebo i vám, ale poprvé jsem si všiml, že si s další a další knihou čím dál tím víc uvědomuju, že mám daného komisaře z knihy či knižní série raději a raději. Kurt Wallander pak není výjimkou.

Byť opět mrazivá detektivka z mrazivého severu a východu, tak vám rozhodně vykouzlí příjemný teplý pocit v čtenářské duši z další skvěle napsané detektivky. Za mě 92%. A to není málo, nebo snad ano?
Eidalon
  13. 1. 2015, 16:58
Moje první knížka od Henninga Mankella, bohužel Psi z Rigy mne moc nepřesvědčily ani jako detektivka a ani jako politický trihler.

Henning Mankell (1948) není žádný začínající autor, přesto jsem na jeho knihy narazil až nyní a to v souvislosti se severskou detektivkou, jejíž boom stále přetrvává. Na Psi z Rigy jsem si dokonce „vystál frontu“ v rezervacích mojí knihovny. Ale výsledek mne zklamal.

Je pravdou, že se jedná o dílko napsané již před 23 lety a je druhou knihou ze série komisaře Wallandera (celkem 11 knih napsaných převážně v devadesátých letech). I když hlavní postava komisaře Wallandera autora proslavila, přesto se asi nejedná až o tak kvalitní dílka, když se vše vydává teprve v posledních letech (ale to je pouhá dedukce, přečetl jsem jednu knihu).

Holt visačka severská detektivka stále prodává, ale srovnávat tuhle knihu s dílky Nesba, Odlera, Larssona a jiných moc nejde. Prostě reklamní marketing opět odvedl dobrou práci. A dnešní možnosti a styl psaní jsou již někde jinde, než před 25 lety.

Přitom kniha začíná dobře, ale hned další řádky Vás překlopí někam jinam a spíše než detektivku čtete politický román s detektivní zápletkou, která ale vlastně hraje v knize podružnou roli.

Tzv. výlet za železnou oponu pobaltských postsovětských republik v době, kdy ještě nebylo jasno (1990), jak vše bude, byl pro autora asi přece jen velké sousto. Děj se odehrává v prostředí pro Mankella neznámém, navíc opouští břehy detektivní a pouští se do vod politických. A dle mne se mu to zas až tak nepovedlo.

V našich očích (česká nátura) to má Mankell ještě složitější, neboť my toto prostředí známe jistě lépe, než autor, a to z vlastní zkušenosti (ale to platí pro mne, stále si neuvědomuji, že máme dospělou již celou jednu generaci, která totalitu zná jen z vyprávění a dobových dokumentů).

Pokud chcete dobrou detektivku či dobrý politický trihler tato kniha Vám očekávání nesplní.
Zkusím jiná dílka, dle recenzí nezískal Mankell a jeho hlavní hrdina svou popularitu jen tak pro nic zanic a uvidíme.
miiichalka
  10. 10. 2015, 9:43
Pro mě Mankell poprvé a jsem velmi velmi spokojená. Příběhu jsem uvěřila, je civilní, obyčejný, nekrášlený, příznačně seversky pošmourný a napínavý. Pravda, o pár stran méně by mu asi prospělo, ale jinak tímto řadím Mankella mezi autory, jejichž počiny rozhodně sledovat budu. Komisařovo okouzlení jsem v ději skoro minula, nerušilo mě, a jinak - ruku na srdce - kolik z ostatních severských detektivek má uvěřitelný příběh? Nebo Mayova čínská série? Autor mi je stylově bližší než Nesbo a podobný Olsenovi. Je potřeba trošku chtít věřit, a pak člověk může být unešen a okouzlen...
Kebab Bursa
  10. 3. 2013, 18:24
Trochu zklamání, o autorovi se na přebalu píše v superlativech, ale mně přišlo, že opravdu, jak někde přiznává, prostředí Lotyšska a vůbec východní Evropy až tak nezná.
Lídinka
  7. 9. 2014, 19:49
Protože mi byla kniha doporučena, očekávala jsem od toho mnohem víc. Skoro celou dobu jsem se při čtení lehce nudila (ale zase ne tolik, abych se čtením přestala), děj se odvíjel šnečím tempem a komisař Wallander si stále dokola v duchu i nahlas pokládal ty samé otázky, až to bylo otravné. Akce se objevila až ve třech čtvrtinách knihy. Styl psaní autora mě také moc neoslovil. Některé momenty ale byly lepší, takže celkový dojem dělá tři hvězdičky.
delfinek
  27. 12. 2013, 18:18
Není to typický Mankell, není to typický Wallander, příliš mnoho spiknutí a konspirací, stále se opakující myšlenky, které ovšem neřeší zajímavý případ ze švédského pobřeží. Poměrně absurdní nález modré složky mě dorazil. Nejsem si jistá jestli zaujme alespoň historiky se svým popisem rozpadu Sovětského svazu.
bousovka
  5. 1. 2015, 9:22
Knížku jsem "četla" jako audio knihu. Nevím, jestli mě to ovlivnilo pozitivně nebo negativně, ale zápletka se mi zdála taková podivná. Neuvěřitelná a těžkopádná. Vylíčení lotyšské policie z hlediska bezpečnosti a obezřetnosti v jejím vlastním sídle - podle mě přitažené za vlasy. Navíc si spisovatel hodně pomáhá náhodou.
dreadlock
  31. 3. 2014, 18:08
Zklamaná. Nechce se mi ani věřit, že tuto knihu a Číňana napsal jeden autor. Vyslání Wallandera do Rigy postrádá logiku a jeho tajný návrat je opravdu špatná parodie na špiona.