Nový život

Nový život Originální název: A New Life

Mladá fronta - 2005
ISBN: 80-204-1257-3

Mladá fronta (2005) 80-204-1257-3 359

Nový život, třetí z Malamudových sedmi románů, je jeho poslední prózou, která dosud nevyšla v češtině. Tento "univerzitní román" sice z autorova díla poněkud vystupuje, ale přesto je to typický úzkostně existenciální Malamud a také kniha s typickým hlavním hrdinou - outsiderem Seymourem Levinem.
Newyorčan Levin přijíždí na počátku 50. let učit na státní vysokou školu do fiktivního státu Kaskádie na americkém severozápadě (sám Malamud na podobné instituci v Oregonu působil třináct let). Veze si s sebou svobodomyslné názory, ale v konzervativním prostředí, kde jde každému jen o cestu nejmenšího odporu a žádoucí hodnotou je hlavně uniformita, pochopitelně zoufale naráží. (Založil/a: noski)

Bernard Malamud Bernard Malamud
*26.04.1914 - †18.03.1986

kamie
  19. 12. 2014, 8:33
Dávám čtyři hvězdy, ale v procentech by to bylo asi 90. Možná je to proto, že mám ráda tento typ amerických románů, ale kniha se mi opravdu líbila. Idea nového života, v němž se naplní všechny sny i to, čeho jsme v životě chtěli dosáhnout a bez čehož by zůstal prázdný a bez hodnoty, je zastřešujícím tématem celé knihy. Nejpůsobivější je "univerzitní" prostředí, zakonzervovanost některých postav je až roztomile beznadějná. Moc se mi líbí, že Levin neustále prohrává nejenom proto, že bojuje proti větrným mlýnům, ale i proto, že často (většinou) není schopen překročit svůj vlastní stín. Zajímavé je, že sympatický mi byl až postupně a ani potom jsem si nebyla jistá, jestli se mi líbí. Ve svých rozporech je to skvělá postava. Líbí se mi poznámka z doslovu, že většina největších bojů se odehrává jen v jeho hlavě.