V pekle plynových komor

V pekle plynových komor Originální název: Sonderkomando

Rybka Publishers - 2010
ISBN: 978-80-87067-68-0

Rybka Publishers (2010) 978-80-87067-68-0 222

Autentické svědectví někdejšího člena židovského sonderkommanda v Osvětimi jednoho z mála těch, kteří osvětimské peklo přežili, a jediného, kdo podal ucelenou pravdivou výpověď o smrticí mašinérii, které musel sloužit. Shlomo Venezia se odvážil otevřeně popsat i ty nejděsivější stránky své práce a vynesl na světlo šokující podrobnosti, jež odhalují spáchaný zločin v celé jeho obludnosti. Jak konstatuje spoluautorka knihy Béatrice Prasquierová, Veneziovo svědectví je historický dokument, který vrhá světlo na nejtemnější stránku našich dějin. (Založil/a: miskase)

Shlomo Venezia Shlomo Venezia
*23.12.1923 - †2012

Abigor
  19. 11. 2012, 0:34
Co na to říct? Asi úplně nejhorší, je na knize to, že je to sice vyprávění pamětníka o tom, co on sám zažil, ale zároveň je to podáno tak chladně. Chybí ta pompéznost, kterou se obvykle knihy o koncentrácích vyznačují - mluvíme o hrůzách, tak ať je to i hrůza číst... To tady nehrozí. Je to věcný, až to hezký není. Ale co, škoda slov. Prostě je tam skoro všechno, co od takovýhle knihy čtenář může očekávat, až na to, že to, co se v ní dozví, je zcela neočekávatelné. A ty obrazy v knize jsou nádherné...
estrellita
  2. 10. 2011, 23:16
Knih na téma 2.sv.válka, holocaust, Osvětim atd. jsem přečetla už spoustu...ale tahle mě opravdu zasáhla hodně hluboko. Uprostřed knihy, kdy autor vypráví jednu nepředstavitelně příšernou příhodu, jsem málem měla zástavu srdce.Kniha je napsána velmi čtivě, ale přesto jsem si ve čtení musela dělat pauzy, je to jedna z mála knih na toto téma, která mě donutila i brečet.
Bruncvik
  22. 6. 2015, 23:17
V sobotní podvečer si uvařit šálek dobrého čaje, rozvalit se do křesla a vzít do rukou jednu krásnou knihu...Po celou dobu, co jsem ji četl, mi běhal mráz po zádech. Čaj zůstal netknutý a z představy večeře mi bylo blbě. Při tom strohém věcném stylu, kterým to celé Shlomo podává, mi v hlavě každou chvíli vyvstávala slova Hannah Arendtové:

„The sad truth is that most evil is done by people who never make up their minds to be good or evil.
(...)
The trouble with Eichmann was precisely that so many were like him, and that the many were neither perverted nor sadistic, that they were, and still are, terribly and terrifyingly normal. From the viewpoint of our legal institutions and of our moral standards of judgment, this normality was much more terrifying than all the atrocities put together.”

Protože zlo jsem neviděl ani tak v těch emotivních projevech a činech některých v knize popsaných dozorců, ale spíš v institucionálně racionální podobě celé mašinérie, která dá jednomu mravenečkovi specializovanou činnost a ta se potom může zdát dokonce neškodná, logická a potřebná.

Nevím, jak si představit nepředstavitelné, obzvlášť z tepla a bezpečí domova a z perspektivy obrovského štěstí dnešní doby. Přesto i ten chabý pokus byl pro mě dost silným zážitkem, který by měl ale podstoupit (pro jistotu) snad každý.
Claire27
  8. 6. 2016, 15:34
Knížky tohoto typu vyhledávám velice často, ať už se to týká samotného holocaustu nebo jiných událostí druhé světové války. Žádný příběh mě ještě nedokázal zasáhnout tak, jako příběh Shloma Venezii. Brilantně syrová výpověď o tom, co Sonderkommando muselo dělat. Vlastně ani nevím, co k tomu říct. Člověk se jenom diví a kroutí hlavou, jak během několika let vymizela lidskost a nastoupila hrůzovláda vrahů. To, že nikdo nedokázal zasáhnout a zastavit tento teror, je opravdu smutné, protože "mocipáni" o koncentračních táborech moc dobře věděli a stejně nebyli schopni udělat vůbec nic.
Buřinka
  29. 10. 2016, 18:51
Knihu jsem před několika dny dočetla a toto téma musela nechat "uležet". O Osvětimi byla napsána velká spousta dokumentárních knih i románů a téma je to jednoznačně neveselé. I když zde - autor - italský žid narozený v Soluni v Řecku - přežil. Těžko posoudit (z mého pohledu a s odstupem 70.ti let po ukončení války) zda se měli lépe vězni v koncentračním (resp. vyhlazovacím) táboře nebo členové Sonderkommanda, kteří se podíleli na chodu "továrny na smrt"a měli za to jakési výhody. Vidět na prahu plynové komory své příbuzné, nemohoucí a nemocné lidi, malé děti - s tím, že to vidíte řadu měsíců za sebou (a nakonec vás čeká to samé, aby nebyli svědci) určitě musí zanechat následky. Jenom nevím, vzhledem k tomu, že sám autor říká, že po válce o tom nemohl mluvit, protože mu lidé nevěřili a mysleli si, že je blázen, zda si po tak dlouhé době opravdu rozpomněl na vše podstatné. V některých úsecích knihy "cítím okno". V jedné části jsem pochopila, že autor záviděl i vězňům odsouzeným na smrt jejich úděl a zároveň zemřít nechtěl. Působí to na mě trochu rozdvojeně, proto dávám 4 ***. Čímž nechci snížit úroveň knihy. Nyní čtu knihu Svědkové z továrny na smrt a v rejstříku je uvedeno jméno Shlomo Venezia - autora a přeživšího člena Sonderkommanda z této knihy - V pekle plynových komor. Proto všem, které toto téma zajímá, doporučuji přečíst i Svědky z továrny na smrt. Je to zajímavé doplnění tématu o holocaustu.
Karolína.K
  11. 10. 2013, 13:35
Knihy s tématikou holocaustu mě velice zajímají. Přečetla jsem jich celkem dost, ale tato patří mezi ty nejlepší. Představa hrůz, jaké museli lidé v koncentračním táboře prožít, je naprosto příšerná a šílená. Myslím, že každý člověk popírají holocaust, by si měl tuto knihu přečíst.
Topka
  31. 5. 2015, 18:52
Když otvíráte podobné knihy, jste si jisti, že jste připraveni na všechno a že vás už v této souvislosti nic nepřekvapí. Tato kniha Vás ale vyvede z omylu. Poznat příběh očima muže, který vše zažil a vše popisuje věcně a přesně tak jak to bylo, je velmi silný zážitek. Já sama jsem musela knihu několikrát odložit a vše vstřebat. O této knize jistě budete přemýšlet ještě dlouho po přečtení.
bukackovah
  24. 10. 2013, 20:22
Myslím, že tahle knížka by měla patřit do knihovny každého z nás. Nejde jen o historický kontext, ale o to, abychom si uvědomili, co se dělo, a jací lidé dokážou být. Kniha se čte velice pěkně, vzhledem k tomu, že je psána formou dialogu a velice se mi líbí i tématická ilustrace přeživšího. Silná kniha!
hasickat
  15. 8. 2011, 16:56
Jelikož čtu hodně knih zabývající se druhou světovou válkou a všem, co je s ní spojené, začínám být vůči takovýmto knihám a příběhům citově imunní, ale podle mě by rozhodně neměla nechat chladného ani golema. Běhal mi mráz po zádech po celou dobu čtení. Někdy jsem dokonce přečetla pouze dvě stránky a musela knihu odložit na neurčito.
01Baruska
  8. 12. 2015, 21:40
Pro mě naprosto strhující příběh člověka, který až příliš nezaujatě popisuje svůj příběh z Koncentračního tábora. Celou knihu sem přečetla jedním dechem a měla sem velké problémy se od ní odtrhnout, přestože sem si ne v jedné pasáži říkala "musím si dát pauzu" a knihu odložila, ale stejně sem se k ní po pár minutách zase vrátila.
Emma89
  23. 7. 2015, 18:57
Vždycky mě bude téma holocaustu zajímat a přitom tak moc nahánět hrůzu. Vyprávění Shloma je plné totálního zoufalství, ztráty naděje, utrpení, nechuti pokračovat v životu po tom všem, co viděl a zažil a přitom bojovat o přežití každý den. Místy jsem tajila dech a nemohla uvěřit, že se z toho pekla dostal a dožil se tak krásného věku i když dle jeho slov už nikdy nežil pravý život bez neustálých vzpomínek na Osvětim. Kniha obsahuje poutavou přemluvu, vlastní vyprávění Shloma, historický přehled nejdůležitějších milníků 2. světové války a obrazy D. Oléra, které dokreslují hrůzostrašnou atmosféru koncentračního tábora. Každý by si měl knížku přečíst, aby se podobná historie už nikdy neopakovala.
StepanHrouda
  11. 8. 2013, 13:38
Bohužel jsem četl po Smrt je mým řemeslem, takže jsem věděl, o čem všem se bude mluvit... Což však nemění nic na kvalitě knihy - a zároveň je zajímavé vidět věc z obou stran, jak z pohledu velitele tábora ve Smrt je mým řemeslem, tak z pohledu člena sonderkommanda zde. A nejvíce mi asi v paměti zůstanou nádherné a zároveň děsivé obrazy Davida Oléra...
darkynka
  26. 10. 2016, 15:06
Pro mě je tato kniha jednou z nejsilnějších s tématikou holocaustu. Shlomo Venezia vypráví o životě v Osvětimi a srovnává práci běžných vězňů a Sonderkommanda, kde on sám působil. Kniha je doplněná i o kapitolu psanou historikem, který události zasazuje do širšího kontextu.
Bludimíra
  18. 5. 2015, 12:48
No, uf... Co na to říct, co na to napsat. Prostě jatka, akorát s lidmi. Všichni se o této nedávné historii učíme, víme o ní, ale aspoň pro mě byla stále daleko, v mlze. Pochopit ji nelze, ale sáhnout si na ní blíže, otevřít oči a vidět lidstvo, jaké je, jaké dokáže být, díky této knize můžeme. Je to děsivé, čeho jsou lidé schopni, až mi z toho běhá mráz po zádech. Přečtěte a sami uvidíte.
ptacichripkaa
  29. 8. 2011, 21:16
Z této knihy až mrazí. Četla jsem už hodně knih o Osvětimi, ale tahle se řadí mezi nejlepší. Doporučuji přečíst. Jakmile se začtete už Vás nepustí a hltáte každé slovo až do konce.
Štěpán Širůček
  31. 10. 2016, 15:57
Co na to napsat? Sám bych to asi nezvládl, a nesmíme dopustit, aby se něco podobného znovu opakovalo. Otřesný.
Honzulik
  19. 10. 2016, 13:56
Tak toto byla síla... Tahle knížka asi nebude patřit do knihovny každého čtenáře, ale kdo se jí odhodlá přečíst, nezůstane klidný. Nejde tady jen o historický kontext, ale o to, abychom si uvědomili jakoví lidé dokážou být. Kniha se čte velice dobře, také vzhledem k tomu, že je psána formou rozmluvy. Je doplněna zajímavými obrázky židovského účastníka lágru ...
IvcaG87
  9. 4. 2015, 11:59
Zařadila bych do povinné četby. Tohle si přečíst mělo být pro každého povinnost. Vyprávění která vede těmi hrůzami je neuvěřitelně čtivé. A představivost dělá divy knihu jsem několikrát musela odložit. Doporučuji
luccy86
  28. 2. 2014, 21:15
Mrazivá kniha, člověk na ni jen tak nezapomene. Při čtení vyvstává řada otázek, na které se už bohužel odpovědi nedozvíme.
hadanka
  18. 7. 2013, 15:50
Tak tato knížka mě zasáhla velmi hluboko a nikdy na to, co jsem četla, nezapomenu. To se nedá slovy popsat...kdo se o tuto tématiku zajímá, měl by si ji přečíst.
miskase
  27. 7. 2011, 16:36
Myslím, že tato kniha by se měla zařadit do povinné literatury ve školách, aby ji četl každý! Nemám k ní co dodat....chytlavá, dechberoucí, hrůzostrašná... a to nejhorší - pravdivá!