Nevídaní Akademikové

Poprvé vydáno celosvětově: 2009

Talpress - 2010
ISBN: 978-80-7197-392-8

Talpress (2010) 978-80-7197-392-8 592

Do prastarého města Ankh-Morporku dorazil fotbal! Ne ten starodávný, plný hrubého okopávání a odstrkování, ale ten nový, rychlý, kde jsou brankové tyče vyznačeny špičatými klobouky, a s míčem, který udělá bummpin! a vyskočí, když s ním udeříte o zem. Teď musí mágové Neviditelné univerzity zvítězit ve fotbalovém utkání bez použití magie, takže jsou odhodláni vyzkoušet cokoliv. Na fotbalu je totiž jedna věc - jedna důležitá věc, totiž ta, že fotbal obvykle není jen o fotbale. (Založil/a: Pracka)

Terry Pratchett Terry Pratchett
*28.04.1948 - †12.03.2015

Magyana
  9. 5. 2013, 12:53
Banda ztřeštěných mágů jakožto fotbalové mužstvo?
Tak to je pecka!
Možná je to trochu delší, než by bylo potřeba, ale i tak je to príma počtení.
prkali
  2. 2. 2013, 15:38
´...Patricij upil svého piva. "S tímhle jsem se svěřil jen několika lidem, gentlemani, a doufám, že už to nikdy nebudu muset vyprávět znovu, ale když jsem byl kdysi jako malý hoch na prázdninách v Überwaldu, procházel jsem se na břehu potoka, když jsem najednou zahlédl vydru s mláďaty. Myslím, že se mnou budete souhlasit, když řeknu, že to byl neobyčejně roztomilý pohled. Jak jsem se tak díval, matka vydra skočila do vody a vynořila se s tlustým lososem, kterého přemohla a vytáhla na padlý kmen stromu napůl ponořený ve vodě. Jak lososa požírala, i když byl samozřejmě ještě živý, rybí tělo puklo, a já si dodnes pamatuji sladce růžovou barvu jeho jiker, které vytryskly ven, k velkému potěšení malých vydřat, která lezla jedno přes druhé a snažila se dostat k té vzácné pochoutce. Jeden ze zázraků přírody, gentlemani, matka s dětmi hoduje na jiné matce s dětmi. Tehdy jsem se poprvé dozvěděl o zlu. Je nedílnou součástí základů samotného vesmíru. Každý svět se otáčí v bolestech. Pokud existuje nějaká svrchovaná bytost, pomyslel jsem si, je na nás všech, abychom byli morálně lepší než ona." ...´
Jasanek
  12. 1. 2011, 14:44
Terry Pratchett se zakousl do obrovského koláče, ale nedokázal ho celý sníst. Téma fotbalu se chytil zajímavě a poutavě jak je jeho zvykem, ALE. Kniha se neuvěřitelně dlouho rozjíždí, téměř 200 stran se nic nestane. Děj se courá, pořádně nikam nesměřuje. Kniha má 590 stran kdyby místo toho měla 390 a byla trochu více akční velice by jí to prospělo.
Proto jen 3***
Pro fanoušky tohoto autora ale i tak není co řešit kniha nezklame.
Bernadette
  5. 2. 2015, 15:45
Tak já vám nevím... Je sice pravda, že než jsme se dostali k onomu avizovanému fotbalu docela to trvalo a ono finální utkání nebylo nic moc extra, ale co mi vadilo víc byly náhlé změny v chování snad všech postav... Měla jsem pocit, že se v jednu chvíli chovají nějak a za něčím si neoblomně stojí a za chvíli se úplně změní, bez jakéhokoli dovysvětlujícího přechodu nebo viditelné motivace... Oba ústřední páry si však nejde nezamilovat, byli v tom všichni moji oblíbení akademici (Zďáblíkov), dostatek Vetinariho a jeho čachrů, sportovní (anti)talenti, tradiční vtipné dialogy a navrch velká spousta koláčů, takže... Proč vlastně ne? :D
Ailees
  1. 7. 2011, 13:38
Tenhle komentář si nemohu odpustit, protože mě Nevídaní Akademikové prostě bavili :) Mám ráda Pratchetta a mám ráda fotbal - a kniha přináší úžasnou kombinaci obojího (včetně posedlé píšťalky, která mě totálně dostala). Navíc postavy si nelze nezamilovat. Perfektní, osvěžující čtení na začátek léta. I když musím přiznat, že méně stránek to mít rozhodně mohlo :)
bublynka22
  2. 4. 2012, 10:39
Ačkoliv jsem zatím kouzlu neskutečného klikaře Mrakoplaše a s ním spojené Zeměploše moc nepropadala, takhle knížka mě vcucla jako hustá inkoustová kaňka svěží růžovoučký piják. Chichotala jsem se u ní jako malá holka, žasla nad tím, jak mohou být čtivé poznámky pod čarou a postavy jako pan Sráž nebo Gustýna mě krátka pevně chytl za srdce. Přísahám, že odteď šetřím výhradně na tenhle anglický klenot a nemůžu se dočkat až ji láskyplně uložím pod polštář, protože má všechno,co sem kdy v příbězích hledala.
spookee
  11. 4. 2012, 13:54
Pokaždé, když čtu nějakou Pratchettovku, stává se ze mě rozpolcená osobnost. Miluju nejvíc popletené mágy?, nebo spíš tvrdého Elánia s jeho oddanou hlídkou?, nebo čarodějky v čele se Stařenkou Oggovou? NEBO SMRTĚ? :)

Knížka má všechno, co má mít. Příběh, humor, dynamiku a trochu té nesmělé lásky.

Ook!
hawranek
  3. 2. 2011, 15:27
Je mi to moc líto a srdce mi krvácí když to píšu zrovna o knize Terryho Pratechetta, ale .... mně se to prostě nelíbilo. Chybí tomu šmrnc a vtip předchozích Zeměploch. Navíc to jen dokázalo, že fotbal mně nebaví a bavit nebude, až už o něm bude psát kdokoliv. Jediné, co mě pobavilo, byl knihovník v brance.
Teron Gorefiend
  1. 12. 2016, 23:10
Ani ty čtyři nejsou nakonec úplně stoprocentní. Za prvé kvůli využití skoro stejného motivu, jako později ve Šnupci o dvě knihy později, který jsem ale četl dříve a to včetně dost podobné závěrečné šablony vyrovnání sil.
Za druhé proto, že díky rozsahu je hodně pasáží slabších a člověk si pamatuje těch několik spíše kratších, které jsou zase naprosto fenomenální (Vetinari, mágský trénink, Sráž). Akademikové mohli mít klidně o sto i více stran méně a nic by se nestalo. Finále je parádní, jen ty nitky se k němu sbíhají trochu dlouho a dost líně.
Ziriath
  3. 6. 2016, 15:46
Tohle nejni Zeměplocha jak ji znám a mám ráda.
V jednu chvíli mi svitla naděje, že je ten šedej zmetek (pan Sráč) konečně studenej, ale bohužel tomu tak nebylo.
Glenda a Jůlie jsou přesně ten typ lidí, kterej nesnáším. Vetinari vykládá o svých osobních prožitcích nějakým fotbalovým chuligánům, wtf?
Smysl Važuzlovy existence byl vždy v tom, aby Vetinari nemluvil sám pro sebe do okna nebo do zdi - ale konečně si mě získal tím jak řekl, že ho fotbal naprosto nezajímá. Nápodobně. On jedinej zůstal názorově konzistentní.
kaaarooolka
  12. 1. 2016, 18:54
Mágy jsem v příbězích Zeměplochy moc nemusela, po přečtení této knihy jsem se do nich zamilovala. Úžasná banda bláznivých staroušků a ještě úžasnější zákony Neviditelné univerzity :)
McBaal
  4. 12. 2011, 12:56
Nevim, co se vám na téhle knížce nelíbilo, podle mě se vám na tom nelíbil ten fotbal, protože ho prostě nemáte rádi.
Pro příště si kupte knížku o tématu, který vás baví.
Mně se knížka líbila moc a měla minimum chyb.
svlad cjeli
  1. 2. 2011, 1:48
Pro mě nejhorší Zeměplocha.Nevim co zbytečně dodávat,snad jen ,že jsem Terryho Velkej fanda a tuhle knihu jsem ani přítelkyni,která ho má taky ráda nedoporučil.