Moje třicetiletá válka

Originální název: Waga sandžúnen sensó

Naše vojsko - 2008
ISBN: 978-80-206-0875-8

Naše vojsko (2008) 978-80-206-0875-8 181

Druhá světová válka skončila, avšak na malém filipínském ostrůvku dál bojuje japonský voják Hiró Onoda s chimérou vlastních chybných představ. Nemůže ani jinak - čest pro něj byla nejzákladnějším existenčním kritériem. Navíc v armádě prošel zvláštním výcvikem pro diverzní boj, byl zasvěcen do taktiky dezinformací a dokonce mu sám generál Jokojama kladl na srdce, aby vydržel za každou cenu, protože ostrov je klíčovým místem pro znovudobytí Filipín. Hiró Onoda, odříznutý od okolního světa a později považován za mrtvého, plní na ostrůvku své vojenské povinnosti celých třicet let - během nich se domnívá, že válka stále pokračuje. (Založil/a: slide)

Hiró Onoda Hiró Onoda
*19.03.1922 - †16.01.2014

Richie
  15. 10. 2012, 18:03
Fascinující příběh japonského vojáka, který izolován na malém ostrově dál bojuje v II. světové válce. Ačkoliv tato válka dávno skončila, on stále plní svůj bojový úkol, a to po následujících 30 let. V roce 1974 je voják "objeven" a teprve po přečtení rozkazu o ukončení boje jeho starým nadřízeným důstojníkem odkládá pušku a svou válku ukončuje.
S.SALVADOR
  27. 8. 2015, 10:24
Tahle kniha, sic krátká, Vám o mentalitě Japonců za války řekne asi dost. Pak je člověku trochu jasnější ten fanatismus spojeny se slovy kamikaze, lidská torpéda atp. Ten člověk proste zarputile věřil tomu(po dobu 30ti let), že je to celé lež a to i přesto, že bylo víc než jasné, že je konec..
spitfirehaga
  13. 7. 2013, 10:39
Nejlepší na příběhu pana Onody je to, jak sám sebe a své druhy přesvědčoval o tom, že veškeré informace, které se k nim dostávaly jsou jen americká propaganda a špionážní hra.
Jeho pojetí války a okolního světa, ve kterém si nedokázal ani uvědomit, natož připustit, že by válka mohla skončit je až absurdní.
marecek42
  6. 9. 2015, 19:03
Úžasná sonda do neuvěřitelný mentality japonskýho vojáka v boji. Zelený mozky jsou paka, ale když je to ještě k tomu zarputilej Japonec bez spojení... Rozkaz zněl jasně!