Tiché vítězství

Tiché vítězství

Podtitul: Těžké začátky 1941 - 1943

Originální název: Silent victory (1941-1943)

Návrat - 2007
ISBN: 978-80-7174-678-2

Návrat (2007) 978-80-7174-678-2 495

Ponorková válka Spojených států proti Japonsku. (Založil/a: slide)

Clay Blair Clay Blair
*01.05.1925 - †16.12.1998

Gallienus
  6. 3. 2016, 11:11
Mám autora velmi rád a považuji jej za dobrého historika, přesto mě tato kniha vnitřně nikterak nelákala. Přiznám se, že jsem nevěřil v autorovu nezaujatost, ukázalo se, že jsem se v tomto ohledu mýlil. Clay Blair v prvním díle o ponorkové válce v Pacifiku projevuje nestrannost, kterou jsem nečekal, byl jsem příjemně překvapen. V tomto ohledu je jeho práce opravdu příkladná, bohužel její kvalitu nesmírně shazuje doba napsání (1970-1974). Autor se při ověřování úspěchů amerických ponorek spoléhá výhradně na týmy JANAC (Společný výbor armády a námořnictva pro hodnocení) vyslané do Japonska po válce s cílem ověřit úspěšnost amerických zbraní. Nic proti práci těchto expertů nemám, ale jak autor sám napsal, nezabývali se poškozenými loděmi a dnes je jejich práce již překonána.
Osobně mě válka v Pacifiku zajímala spíše z pohledu mocností OSY (Japonska) se zaměřením na operace letadlových lodí v období 1941-1942. A ponorkovou válku jsem nebral nikterak vážně, USA a jeho námořnictvo jsem nikdy moc neuznával. Jejich vítězství mi přišla strojová, až příliš závislá na masové a technologické převaze (o čtení protivníkových kódů nemluvně), Clay Blair však dokazuje, že můj názor platí pro roky 1944-1945, ne však zcela na období, o kterém píše v této knize.
Wara
  31. 8. 2016, 14:50
První z dvojice knih, které autor v originále na toto téma napsal, popisuje počátky amerických pokusů zapojit ponorky efektivně do válečného úsilí proti Japonsku. Kniha popisuje rámcově vývoj válečné fronty, změny ve velících strukturách ponorkových sil, technologické změny a obrovské problémy (tj. zejména vadná torpéda) se kterými se kapitáni ponorek v první částí války potkávali.
Hlavním obsahem je pak velmi detailní popis jednotlivých bojových plaveb ponorek, přičemž se snaží popsat zvláštnosti a povahové rysy jednotlivých kapitánů. Autor se navíc vždy snaží porovnat dobově nahlášené úspěchy potopené tonáže s poválečnými zprávami JANACu. Zábavné pasáže popisující zvláštní operace a příhoda na plavbách dost často přehlušuje rutinní a obsahově poměrně jednotvárný popis jednotlivých plaveb, doplněný neuvěřitelným množstvím dat, hodností, jmen a čísel.
Kniha tak plní spíše roli faktografickou než zábavnou a vzdělávací. Přesto je mi líto, že v češtině zatím (?) nevyšel druhý díl, který popisuje zbytek války.