Podtitul: Fragment z doby kultů

Galaxie (1990) 80-85204-03-7 319
Sixty-Eight Publishers (1980) 318
Sixty-Eight Publishers (1976) 241
Sixty-Eight Publishers (1971) 240

Humorná kniha o vojenské službě v 50. letech. (Založil/a: MrVogler)

Josef Škvorecký Josef Škvorecký
*27.09.1924 - †3.1.2012

Lucy Sisk
  20. 6. 2012, 17:56
Uznávám, že hlavním cílem tohoto humoritického románu je pobavit nikoli pohoršit čtenáře sprostými až vulgárními výrazy. Nerada bych "Tankový prapor" zatracovala, ale ani se nemohu přiznat k nadšencům tvorby autora Škvoreckého.
Souhlasím s vtipným vyprávěním o vojácích, ale už ne tolik se slovními obraty. Kniha zaujme a troufám si říci, že vystihuje dokonale situaci a stav věcí té doby
ilon-a
  20. 2. 2013, 8:14
Nejlepší z celý knížky byla sexuální zápletka ve vězení a fakt hodně mě pobavila „Pohádka o tajemné prdeli“ (díky které jsem konečně pochopila ilustraci na titulní straně). :D Jinak supr knížka, můžu hodnotit jedině kladně.
Weetr
  11. 11. 2012, 20:10
Začátek mě nadchl. Když jsem se blížila do poloviny knihy, tak už jsem si říkala - tak takhle ne. Ke konci jsem vskutku trpěla nudou a ničím novým, co by dokázalo překvapit nebo alespoň zaujmout. Nicméně dočetla a teď mohu směle hodnotit. Budu ještě zvažovat, zda si od tohoto významného spisovatele něco přečtu.
V.Silver
  21. 11. 2011, 12:18
Strašná, ale opravdu strašná sranda - tahle knížka je plná drsného, ale v jádru milého vojenského humoru, prostřednictvím kterého Škvorecký dost nevybíravě kritizuje bývalý režim :)
Francoa
  31. 7. 2014, 8:56
Konečně jsem se rozhodl po přečtení všech komentářů, že knihu ohodnotím a napíšu svůj názor.Knihu jsem si koupil ihned při prvním vydání u nás v roce 1990, po přečtení jsem byl zklamán, protože před mnoha lety jsem četl ukázku z připravovaného románu v literárním časopisu Plamen, který jsem si nechal rodiči poslat, když jsem absolvoval ZVS (1966 - 1968).Josef Škvorecký v té době byl pro mně pan spisovatel,Zbabělci a jeho povídky Ze života lepší společnosti jsem obdivoval.Ukázku z knihy Tankový prapor si poslechla celá rota při večerním předčítání a většinově jsme se shodli, že se konečně našel spisovatel, který se nebojí psát tak, jak to na vojně opravdu chodí:tak jak mluví Čech, Moravák a Slovák; absurdnost; buzerace apod..Shodou okolností jsme ještě byli ne prapor, ale 7.tanková rota, prostě jsme prožívali to o čem Škvorecký psal.Proto jsem od knihy očekával mnohem více sprostých slov, více buzerace nejen od důstojníků ale i od některých poddůstojníků, více sexu a prokreslenější příběh.Knihu jsem po druhé četl nějaký delší čas po uvedení filmu v televizi.Podle mého názoru Škvorecký přeci jenom příběh trochu uhladil, zapracovala autocenzura a to je škoda.První přečtení knihy bych hodnotil 3 hvězdy, ale přeci jenom zklamání časem vyprchalo a Škvorecký je Škvorecký, dávám 4 hvězdy, také proto, že prozatím "vojnu" žádný spisovatel lépe nevystihl.A ukázce v čas. Plamen bych dal 5 hvězd.Kdo "vojnu" nezažil, možná knihu nepochopí.
Bifftekk
  17. 1. 2015, 13:05
Taková usměvavá kniha o tom, jak to vypadalo v Československé lidové armádě. Imperialisté třeste se!
DejnaDee
  23. 9. 2014, 11:17
Četla jsem knihu i viděla film. Musím říci, že kniha byla lepší jak už to tak ve většině případů bývá, ale pro mne nic světoborného.
dollyk
  10. 9. 2016, 11:11
Bylo to o moc lepší než film a místy se mi dokonce zdálo, že je to i o něčem jiném. Prověrky na Fučíkův odznak a Daleko od Moskvy, to bylo něco, u čeho jsem se lámal v pase. Danny Smiřický tu sice nemá takovou šťávu, jako ve Zbabělcích, ale to nevadí, protože tankový prapor je vykreslený perfektně.
eoj
  6. 12. 2014, 8:50
POslechnuto jako audiokniha načtená Lukášem Vaculíkem a i když už jsem znal jako film, bavil jsem se parádně. Přidávám si autora na seznam akceptovaných mimo SF žánr.
Milan Zelenka
  22. 5. 2016, 18:55
knihu jsem četl až potom, co jsem viděl film Víta Olmera. Obojí je výborné i když film přece jen hodnotím o trochu víc. Major Borovička v podání Romana Skamene ještě umocňuje tu pochmurnou atmosféru základní vojenské služby. A že jsou v knize vulgární výrazy, jak si zde v diskuzi stěžuje jedna madam? Jsou, protože na vojně se mluví kurwa drsně. Kdo si prostě vojnu neodkroutil, tohle těžko pochopí.