Červený trpaslík 1. - Nekonečno vítá ohleduplné řidiče

Červený trpaslík 1. - Nekonečno vítá ohleduplné řidiče Originální název: Red Dwarf. Infinity Welcomes Careful Drivers

Argo - 2002
ISBN: 80-7203-411-1

Argo (2002) 80-7203-411-1 212

Rob Grant a Dough Naylor, britští autoři kultovního humoristického sci-fi díla, zfilmovaného jako mnohadílný sitcom televizní BBC a v této podobě notoricky známého i u nás, nám představují své hrdiny, neohroženě se řítící vesmírem: Listera, posledního žijícího člověka, Rimmera, hologram, jenž kdysi býval člověkem a ponechal si všechny jeho odpudivé vlastnosti, Hollyho, senilní palubní počítač s IQ 6000, Krytona, popleteného mechanoida, a Kocoura, marnivého mutanta vyvinutého z kočky domácí.

Tanmut
  11. 9. 2011, 1:20
Inu, nemá to ani v nejmenším švih a vtip seriálu. Tento patrný nedostatek vynahrazuje skvělá třetí část a fanoušek sitcomu přečtením knihy alespoň získá ucelenější pohled na trpasličí vesmír.
Určitou vadou na kráse je rovněž překlad; Ladislav Šenkeřík zřejmě usoudil, že originální výraz "smeg" si nejlépe potyká s českou kurvou, což mě během čtení často iritovalo.
soniaf
  27. 10. 2011, 19:44
Kniha se mi velice líbila, ale musím říct, že asi dost proto, že jsem několikrát viděla celý seriál. V každé větě jsem viděla Listra nebo Rimmera jak se tváří. Častokrát jsem se u příběhu smála a zejména oceňuji, že tam byli vysvětleny některé pasáže, které v seriálu zcela chybí. Kdybych ale Červeného trpaslíka nikdy neviděla v hrané podobě, pravděpodobně by mi kniha připadala průměrná a místy až infantilní.
Gallienus
  14. 6. 2015, 19:53
Ne tak kvalitní jako seriál, přesto dobré. Pro někoho možná suché, humor trochu křečovitý, já však knize musím poděkovat za osvětlení několika maličkostí. V seriálu i v knize je Dave popsán téměř jako nekulturní primitiv, ale v knize mi přijde nepoměrně inteligentnější. Už jen ta část s jeho milovanou kočkou Frankensteinem je v knize skvěle vysvětlena, zatím co v seriálu z této příhody a následného trestu vychází jako idiot. Arnold má také dost prostoru pro pochopení celého svého génia a pravdou je, že nechybělo moc a byl by také přežil, zde vidíme jak byl k němu opět osud (bohužel) nespravedlivý, vždyť on do té stáze chodil dobrovolně..., chudák. Pro fanouška je kniha povinnost.
Pim
  21. 11. 2014, 20:51
Pár dílů seriálu jsem viděla hodně dávno. Takže knihu mám spojenou s postavami i hlasy ze seriálu. Ale jinak mi nevadí, jestli je knížka jinak než seriálové hlášky. Fajn oddechové čtení, dobře jsem se bavila a párkrát se i nahlas rozesmála. Jdu na další díl. A na seriál pak taky.
Ramirez85
  23. 3. 2014, 10:46
Není to tak vtipné jako legendární seriálová předloha, ale pokud máte Red Dwarf pořádně nakoukaného a při každé větě si k jednotlivým postavám přiřazujete obličeje herců, hned je to zase o něco větší bžunda (hlavně výrazivo mistra Chrise Barrieho). Překvapila sprostá mluva, ale jak to tady tak čtu, tak to je spíše problém překladatele a v knížce to působí docela rušivě (Rimmer přeci sprostě nemluví a slovo "kurva" by nevyslovil snad nikdy). Ale jinak spokojenost, především s poslední částí, která v seriálu nikdy nebyla.
Gustik5
  11. 5. 2013, 23:53
Pro mne, jakožto fanouška seriálu naprostá povinnost, která v mnoha ohledech zajímavě doplnila některé nejasnosti a nastínila představy autorů, které být z finančních důvodů v seriálu být nemohly (třeba Lister v hopíku před naloděním na trpaslíka). Na plný počet to ale není,a to možná proto, že valnou většinu vtipů tak důvěrně znám...
chrispe
  6. 12. 2012, 21:19
No... tak nějak se ztotožňuji s komentářem ´nečik´ i když ke konci (opravdu ke konci, respektive až ve třetí části) se mi knížka četla dobře. Ale těch pár stránek nezachrání to všechno předtím. Fajn byly části s Kocourem.
RockWagram
  7. 6. 2015, 19:46
Jedná se o rozšířenou verzi několika prvních dílů seriálu. V podstatě začínáme na Mimasu, ještě než se Lister rozhodl přidat k posádce trpaslíka, v polovině knihy přicházejí známe scénky z Ozvěn budoucnosti, Krytona, Já na druhou atd. a končíme zase novými informacemi a dosud neznámými příběhy. Kniha je vtipná, občas vyvolala i hlasitý smích. Mám z ní podobné dojmy, jako ze seriálu. Celkové hodnocení - pět a půl pračky Whirlpool.
Bred
  26. 12. 2011, 9:04
Pokud se u téhle knížky nebudete smát nahlas, jste divní! Červený trpaslík u nás získal proslulost díky seriálu, a knižní verze jen dovršuje jeho úžasnost. Množství nepravděpodobných situací berou hlavní hrdinové s humorem sobě vlastním, aby se nakonec vrhli do ještě vtipnější (z pohledu čtenáře) situace...
schumick
  6. 10. 2013, 15:42
Seriálová legenda, která důstojně respektuje svoji knižní předlohu.
Mrzí mě jen, že pořadí bylo seriál -> knížka a ne obráceně - oboje bych si užil daleko víc.
Melindaaaa
  21. 7. 2012, 12:30
Seriál červený trpaslík zbožňuju :) Knížky jsem si tím pádem pořídila taky. Bohužel se dle mého nepovedl překlad. Kdyby překlad dělal stejný člověk, který se podílel na dabování seriálu, bylo by dílko dokonalé. Ale opravdovým fanouškům to asi vadit nebude :)
nečik
  11. 10. 2011, 5:47
No také jsem čekal, že se budu smát od začátku do konce, ale postupně jsem byl zklamaný čím dál tím víc. Knížky jsem dočetl, ale se sebezapřením. To je špatně. Příště si radši pustím seriál.
Paity
  5. 9. 2013, 16:25
Červený trpaslík je fenomén. O to větší, že jeho filmové, respektive seriálové zpracování dopadlo výtečně a já ani nevím, co je vlastně lepší. Kniha se každopádně vydařila a užije si s ní každý hodně legrace.
Xaire
  21. 3. 2012, 14:37
Je fakt, že některé věci se v seriálu liší a některé jsou udělány uplně jinak, i když by mě zajímalo,jak by to v seriálu udělali podle přesné předlohy :-D
cizinec
  21. 1. 2016, 15:59
Člověk zde nahlédne do před tím netušené části osobnosti A. J. Rimmera, které kdyby se více věnoval, mohl z něj být "někdo" (Ne "Někdo", ale "někdo" - zas tak vysoko bych u něj nemířil.). A dozvíme se tu i pár doplňujících informací stran počátku seriálu.
teddik
  10. 1. 2016, 21:26
Červeného trpaslíka, jakožto sitcom, jsem viděl minimálně 20x. Všechny díly, znovu a znovu. Možná 30x, ale když nad tím tak přemýšlím, tak spíše víckrát. Knihy byly nevyhnutelné. První jsem se toho trochu bál, ale nakonec, co by ne.
Vztahy mezi posádkou v knihách fungují jinak, než v sitcomu. Jak jinak? Inu, hlavně fungují. Kniha doplňuje emoce, které by v sitcomu ubraly na humoru. Ne, že by to snad autoři nějak přeháněli, ale nasycený roztok bujaré komedie nehledejte, se seriálem to má (v duchu povahy) společný jen námět. Moc se mi líbilo zpracování Rimmera, který v knihách není až takový "idiot", ale člověk, ve kterém se leckdo určitě zvládne i najít.
Štěchýto
  2. 7. 2010, 16:50
Kdo má rád Červeného trpaslíka, ať si přečte. Dost toho v seriálu chybí, třeba celý začátek, kde Lister ještě na pevnině chodí do bordelu a podobně :D je to sranda. Hlavně ty geniální hlášky.
Jonash
  12. 3. 2010, 13:40
Kvalitě televiznímu sitcomu od BBC to nedosahuje ani náhodou...