Opravdoví hrdinové

Opravdoví hrdinové
Originální název: Opravdoví hrdinové

Nezjištěno / Jiné - 2005

Nezjištěno / Jiné (2005) 168

Životní příběhy, válečné osudy a odbojová činnost šesti rodáků z jihomoravských Moutnic v osobních vzpomínkách a vyprávění jejich nejmladšího kamaráda.
Mnoho věcí měla šestice mladých mužů společných: přátelství, klasické gymnasium v nedalekém Brně, studium na právnické fakultě Masarykovy univerzity, víru v Boha, ale zejména nezměrnou osobní statečnost a odvahu odejít, nebo se o to alespoň pokusit, z vlasti okupované v r. 1939 německou armádou a bojovat za naší svobodu. Janu Buchtovi, Rudovi Maškovi, Františku Havránkovi a Aloisi Dohnálkovi se útěk zdařil, Rudolf Hrdý a Karel Hrdlička takové štěstí neměli. Oba skončili v německých koncentračních táborech. Havránek, Mašek a Buchta sloužili jako radiotelegrafisté a navigátoři u britské RAF, Dohnálek u pozemního vojska. Jen někteří přežili hrůzy a útrapy 2. světové války. (Založil/a: elyon)

Ervín Najman Ervín Najman
*26.01.1921