Ze života české společnosti

ISBN: 80-206-1468-5

Ivo Železný (2004) 80-206-1468-5 223
Naše vojsko (1994)
Mladá fronta (1965)

Soubor Ze života české společnosti tvoří tři části: Ze života lepší společnosti, Ze života socialistické společnosti a Ze života exilové společnosti, která vznikala až v autorově novém domově v Torontu.
Základním rysem tohoto souboru je Škvoreckého schopnost pojmenovat skutečnost se satirickým nadhledem a přitom s laskavě vlídným humorem. Literární kritika se ve zjednodušujícím pohledu uchylovala k duchovní spřízněnosti s přístupem ke skutečnosti, jaký známe u Karla Poláčka, zejména z knihy Bylo nás pět. Škvorecký se v dovětku přiznal, že tuto Poláčkovu knihu nikdy nečetl. Přesto může jít o jistý druh spřízněnosti: maloměstské figurky a postavičky, jejich komičnost a vyčleněnost z běžného typu převládajícího společenského milieu. Co však je naprosto odlišné je Poláčkův jazyk a Škvoreckého řečové gesto - autor Zbabělců je víc než literát vypravěčem, je spisovatelem, který vypráví v transformované podobě to, co sám zažil. Jeho dílo, a patří k němu i tyto humoristicko-satirické miniatury, je nejen odrazem doby, ale také přímým svědectvím toho, kdo ji prožil s nadhledem spisovatelské jedinečnosti a umělecké mimořádnosti. (Založil/a: MrVogler)

Josef Škvorecký Josef Škvorecký
*27.09.1924 - †3.1.2012

Francoa
  7. 4. 2013, 9:09
Nemohu hodnotit,protože jsem četl pouze Ze života lepší společnosti,někdy kolem roku 1965 nebo 1966.Povídky se mi moc líbily a v časopise Plamen byla ještě jedna povídka,která tam údajně měla také patřit a ta byla vynikající.V časopise Plamen vyšla také ukázka z připravovaného románu Tankový prapor,která přesně vystihovala ZVS.