Zrození Latinské Ameriky - Simón Bolívar a jeho doba

Originální název: Zrození Latinské Ameriky - Simón Bolívar a jeho doba

Libri - 2007
ISBN: 978-80-7277-270-4

Libri (2007) 978-80-7277-270-4 280

Zcela přepracovaná a rozšířená publikace autora, který napsal první český životopis Simóna Bolívara už v roce 1983, nabízí mnohem víc než jen životní osud nejproslulejší jihoamerické osobnosti. Odhaluje motivy emancipace čtyř španělských místokrálovství v Latinské Americe v letech 1808 - 24 a z perspektivy hlavního hrdiny zachycuje hnutí, které navázalo na vyhlášení brazilské nezávislosti a vytrhlo ze závislosti na Evropě více než desítku nových republik. Líčí mládí i evropské zkušenosti a poté dramatickou kariéru nejvýznamnějšího představitele osvobozeneckých hnutí španělsky mluvících Latinoameričanů generála Simóna Bolívara (1783 - 1830), obvykle nazývaného krátce a výstižně El Libertador - Osvoboditel. Samotný generál je osobnost jistě nejednoznačná, stoupenci obdivovaná, protivníky nenáviděná (věděli to už jeho současníci a stejně tak na něj nahlížejí s větší či menší sympatií i historici), která nás však dodnes oslovuje až úpornou angažovaností za věc svobody a svými lidskými, a proto ne vždy zcela dokonalými vlastnostmi promlouvá k nám. (Založil/a: elyon)