Španělé, Říše a Čechy v 16. a 17. století

Španělé, Říše a Čechy v 16. a 17. století Originální název: Španělé, Říše a Čechy v 16. a 17. století

Vyšehrad - 2006

Vyšehrad (2006) 720

Práce předního českého hispanisty nabízí nový vhled do dějin a kultury evropských zemí v době třicetileté války. Zaměřuje se na vztahy českých zemí a Španělska v tomto období.
České stavovské povstání, Bílá hora, třicetiletá válka se všemi svými hrůzami, střetnutí světa protireformace a české a evropské reformace, velký převrat politický, náboženský i sociální, který s sebou přinesla porážka českých stavů, příval cizinců do naší vlasti, přebírajících majetek exulantů, to vše dosud v české veřejnosti, nejen laické, ale dokonce i odborné, vyvolává spory o hodnocení těchto zásadních změn.
Za epický svorník své práce zvolil Josef Forbelský osud význačného generála habsburských vojsk, původem Španěla dona Baltazara Marradase. Výklad o jeho putování po evropských bojištích prvních desetiletí 17. století i jeho působení jako zemského velitele u nás spojil s rozpory postupu bojujících vojsk i organizace jejich zázemí, dobového způsobu válčení, stavu české společnosti atd., nezapomínaje ani na vyprávění o Marradasových vztazích s Valdštejnem. Na pozadí činů tohoto vojevůdce vyvstává jak poutavý obraz předbělohorských a pobělohorských Čech, tak i vztahů obou větví habsburského rodu, vývoje v Říši a zákulisní politiky za časů prvního celoevropského válečného konfliktu. (Založil/a: elyon)

#kultura
Josef Forbelský Josef Forbelský
*19.12.1930

BGH
  4. 12. 2011, 15:11
Vynikající kniha, která nabízí nový, neotřelý pohled na třicetiletou válku. Oproti klasickému, zažitému středoevropskému ("českému") vnímání konfliktu jde o zcela nový úhel pohledu